Nemrégiben látogatóban voltam a Kötő klubban, a La Nube kávézóban kialakított családbarát sarokban, és a hozzátáplálásról beszélgettünk. Arról, hogy mit, mikor lehet-kell bevezetni, mi a helyzet a gluténnal, az allergiával, a laktóz érzékenységgel, az édességekkel, és mi az, amit végképp tilos adni a gyerekeknek.
W. Ungváry Renáta
Mivel kezdjük el a hozzátáplálást? Mennyire kell komolyan venni, hogy almával és krumplival?
Kizárólag szoptatott kisbabáknál érdemes kivárni a betöltött hat hónapos kort, így szól a WHO ajánlása is. Csak tápszert kapó babáknál is célszerű ehhez az időponthoz igazodni. Az anyatejet és tápszert is kapó babáknál hat hónapos kort követően a tápszert elhagyva érdemes bevezetni a szilárd ételt – fokozatosan. Az alma-krumpli páros helyi szokás, egyszerű, olcsó, helyben termő, könnyen emészthető ételek, amelyek ritkán okoznak allergiát. Más országokban más ételekkel kezdik a hozzátáplálást. Vagyis egyáltalán nem kötelező ezzel kezdeni, ha van jobb ötleted, kóstoltasd a babával azt, amit jónak gondolsz. A választásnál érdemes figyelembe venni, hogy könnyen emészthető, értékes, lehetőleg helyben termett étellel kezdj, olyasmivel, amit te is szoktál enni.
Mire figyeljek a hozzátáplálásnál, ha sokáig szeretnék szoptatni?
Az ajánlások szerint célszerű arra törekedni, hogy egyévesen az étrend körülbelül kétharmadát még anyatej alkossa. Ez úgy valósítható meg, ha az igény szerint szoptatást folytatjuk, vagyis nem hagyjuk el, nem váltjuk ki a szoptatásokat, hanem valamelyik szoptatás után vagy attól függetlenül kínáljuk a babát szilárd étellel. Fontos leszögezni, hogy az idő előrehaladtával az anyatej NEM veszít értékeiből, továbbra is értékes tápanyag és immunerősítő marad, amely a lehető legjobban segíti a baba növekedését, fejlődését, betegségek esetén a gyógyulását. Az egyéves kor után szopott tej zsírtartalma nagyobb, s a mennyiség csökkenésével együtt az immunanyag-tartalom nő. Az elválasztódás idővel akkor is bekövetkezik, ha nem teszel szándékos lépéseket ebben az irányban. Ahogy egyre több szilárd ételt fog enni a kisbabád, úgy fog csökkenni magától a tejmennyiség és a szoptatások száma.
Milyen formában és mikortól lehet darabos ételt adni a csecsemőnek? Mekkorák legyenek a darabok?
Ez több tényezőtől is függ. A darabos étel adásának bizonyos fejlődésbeli előfeltételei vannak. A legfontosabb ezek közül a kéz ügyes használata a táplálék megragadására, szájba vételére, és szükség szerint az étel eltávolítására. Nem árt, ha fogacskái is vannak, de a puhább állgaú darabos étellel fogak nélkül is ügyesen megbirkózik a baba, ha biztonságos körülmények között engedjük kísérletezni vele. Viszonylag fontos az ülés képessége is, legalább az ölben ülés, mert fekve, félig fekve nem szabad ennivalót adni a baba kezébe. Jó, ha mindig együtt esztek, vagy legalábbis vele vagy ilyenkor. A túl nagy leharapott darabokat a baba valószínűleg magától is kiköpi, kiöklendezi, de ha ez mégsem menne olyan könnyen, segíthetsz neki. Nagyon fontos azonban, hogy önállóan szerezhessen tapasztalatokat az evéssel, a táplálékok különféle állagával. Ideális darabos étel a szikkadt kenyérvég, teljes kiőrlésű zsömle vagy házi lepénykenyér, kiflivég, kajszibarack, őszibarack, banán, szilva, ringló, narancs vagy mandaringerezd, párolt vagy sütőben sült brokkoli, karfiol, répa, zeller, fehérrépa, zöldbab, burgonya, édesburgonya, sütőtök stb. ezekből babaökölnyi darabokat érdemes adni, amiket jól meg tud fogni a baba, hogy ő maga szedje szét magának kisebb darabokra, vagy csócsálja szét apránként. A zápfogak megjelenéséig nem szerencsés az olajos mag egészben, a borsó, bab, a túl kicsire aprított étel, illetve az őrlőfogak nélkül nehezen megrágható ételek, például nyers répa.
Mi az a BLW-zés, és mennyire fontos kérdés az, hogy pépes vagy darabos ételt kap a baba?
Erről ITT OLVASHATSZ RÉSZLETESEN.
Vashiányos a 35. hétre született, jelenleg hat és fél hónapos kisbabám. Megállja a helyét az a tanács, hogy szoptassam kevesebbet és adjak több szilárd ételt, mert az anyatejben “már nincs semmi”?
Koraszülött babáknál lényeges probléma, hogy magzatkorukban nem maradt elegendő idő arra, hogy vasraktáraikat feltöltsék, és rendszerint a köldökzsinór elvágása is túl korán történik. Emiatt valóban vashiányosak lehetnek. Ez azonban nem ok arra, hogy büntetésből még anyatejből is kevesebbet kapjanak, hanem azt jelenti, hogy valószínűleg gyógyszeres vaspótlásra lehet szükség mindaddig, amíg raktárai feltöltődnek, és képes az anyatej mellett olyan mennyiségű szilárd ételt elfogyasztani, ami elegendő vasat biztosít számára. Nincs még egy olyan élelmiszer, amelyből a vas olyan jó hatásfokkal szívódna fel, mint az anyatejből a laktoferrin enzim segítségével. Erről ITT OLVASHATSZ részletesebben.
Tehéntejfehérje allergiás a nyolc hónapos kisfiam. Mit kaphat majd tehéntej és tejtermékek helyett? Attól félek, kalcium hiányos lesz, ha nem ehet ilyesmit.
Ezerféle dolgot kaphat, hiszen hihetetlen táplálékbőségben élünk, a választék óriási. Tejet és tejterméket nem kötelező fogyasztani, bár a mi kultúránkban eléggé elterjedt. Azonban a Földön sok olyan nép él, ahol nem szokás tejterméket enni, és attól még felnőnek és életben is maradnak. Magas kalcium tartalmú alapanyagok például a hüvelyesek, petrezselyem, banán, mazsola, mák, szardínia (apró, puha szálkáival együtt), szezámmag (különösen krémmé őrölt formája, a tahini hasznosítható könnyen például hummusz pástétomnak elkészítve, egy másik magas kalcium tartalmú hüvelyessel, a csicseriborsóval).
Én vegetáriánus vagyok. Kell húst adnom a kisbabámnak? Mikortól és mennyit?
Dönthetsz úgy is, hogy őt is húsmentesen táplálod. Ebben ez esetben nagyon fontos, hogy tisztában légy a magas vastartalmú növényi ételekkel, és azzal a ténnyel, hogy a vas felszívódását segíti a C-vitamin. Azt is megteheted azonban, hogy rá bízod a választást. Ha egyszerre több adag húsos ételt elkészítesz, befagyaszthatod és egyenként előveheted. De ahogy a tejtermék mentesség is normális, a húsmentesség is az. Fel lehet nőni egészségesen hús nélkül is. Ha adsz húst, az első alapanyagokkal szinte egy időben vezetheted be hat hónapos kortól, mert a szakértők többsége szerint a hús a leghatékonyabb vasforrás. Bízd rá a gyermekedre, mennyi húst szeretne enni, ha kínálod hússal.
Fontos, hogy bio zöldséget, gyümölcsöt kapjon a gyerekem?
Az remek, ha rendszeresen hozzájutsz olyan alapanyagokhoz, amelyeket vegyszermentesen termesztettek. Ez kétség kívül a legjobb választás. Akkor sem kell azonban kétségbe esni, ha ez nem sikerül. Az Európai Unióban szigorúan szabályozzák a növényvédőszerek használatát, és a hazai hatóság is rendszeresen ellenőrzi a nagyobb termelőket, hogy betartják-e a várakozási időt a növényvédőszerek használata és a szüret között. A növényvédő szerek a héjra kerülnek, a héj eltávolításával pedig még a maradványaik is eltűnnek a növényből. Mindez természetesen csak az EU-ban engedélyezett növényvédőszerekre vonatkozik, az illegálisan behozott, nem szabályszerűen használt szerekre nem. Az ember sok mindent kibír, sok mindenhez alkalmazkodik a szervezetünk, de valójában nem tanácsos visszaélni ezzel az alkalmazkodóképességgel.
Laktózérzékeny vagyok. Mire kell figyelnem a kisbabám hozzátáplálásánál? Lehetséges, hogy ő is laktózérzékeny?
Aki jelenleg is szoptatja a gyermekét, abból indulhat ki, hogy az ő laktózbontó képességével jelenleg semmi baj, hiszen az anyatej magas laktóztartalmú tej, az emésztéséhez szükséges enzimeket a baba elő tudja állítani. Ez a képesség az emberek egy részéből a növekedés során elvész, ők lesznek azok, akiknek felnőttkorukban, kamaszkorukban már megfájdul a hasuk a tejtől annak laktóztartalma miatt. Ezt nem tudod megelőzni. Azzal, hogy te magad nem fogyasztasz laktózt, nem tudod a tejed laktóztartalmát befolyásolni, de ez nem is szükséges, hiszen a laktóz rendkívül fontos az agyfejlődéshez (is).
Most végül is mi a helyzet a gluténnal? Mikor kell bevezetni és milyen formában?
Hat hónapos kortól, ugyanúgy, ahogy az összes többi alapanyagot, szépen sorjában. Bővebben itt olvashatsz róla.
Mit ne adjak a gyerekemnek enni és inni?
Kerüld a hozzáadott cukrot, adalékanyagokat (különös tekintettel a tartósítószerekre, színezékre, aromákra, ízfokozókra (nátrium glutamátra)) tartalmazó ételeket. Ne adj neki édességeket, babadesszertet, piskótát, kekszet, cukorkát stb. Fölösleges rászoktatni olyasmire, amiről később, amikor majd fogyni szeretne vagy cukorbeteg lesz, nehéz lesz leszoknia.
Végül összefoglalnám, mi a lényeg szerintem a hozzátáplálással kapcsolatban:
– Nem kell túlparázni a dolgot! Figyelj a kisbabád jelzéseire továbbra is (pontosan úgy, ahogy az igény szerinti szoptatásnál tetted), és leginkább ezeket figyelembe véve, a családi étkezési szokásaitok alapján alakítsd az étkezést.
– Biztosíts egészséges választékot, lehetőleg helyben termett idényzöldségből és gyümölcsből, kiegészítve gabonával, állati fehérjével, egészséges zsiradékokkal.
– Az étkezés legyen kellemes élmény a gyerek számára.
– Az étkezés jó, ha családi körben, terített asztalnál zajlik, ahol lát másokat enni.
– Még jobb, ha az ételkészítést is látja és részt is vehet benne.
– Gondolj arra, hogy az evés hétköznapi, normális dolog, nem kell túlkomplikálni. Ha nagyon bonyolultnak tűnik, lehet, hogy félreértettél valamit.
Ha bővebben érdekel az egészséges táplálkozás babakorban, gyermekes családban kivitelezhető formában, itt olvashatsz erről a témáról: A Kismama Babakonyhája és Megújulás szülés után.