Elérkezik az a pillanat, amikor csak az anyatejes táplálás már nem elég a baba számára. Az alábbiakban olvasható néhány tanács arról, hogy mikor és hogyan kell bevezetni az új ételeket a baba étrendjébe.
Szerző: HelloBaby magazin
Mikor?
Azt, hogy a baba készen áll az alábbi jelekből ismerhető fel: gyakrabban szeretne szopizni, gyakrabban ébred fel éjszaka, elkezd érdeklődést mutatni az általunk fogyasztott ételek iránt. Ha kétségeink vannak afelől, hogy eljött-e az ideje a kulináris kísérleteknek, konzultáljunk gyermekorvosunkkal, védőnőnkkel. Jelenleg a szakemberek azt javasolják, hogy a baba étrendjének bővítését életének 6. hónapja körül kezdjük el. A tápszerrel táplált csecsemők esetében általában ennél korábban, akár már a betöltött 4 hónapos kor után javasolják a kezdést
Jó kezdetek – csak kóstolgatás
Kezdetben adhatsz a babának reszelt és főtt almát, burgonyát vagy sárgarépát. Az első napokban, sőt hetekben csak hagyd, hogy a baba hozzászokjon az étel új ízéhez és állagához, ezért néhány kanál elegendő lesz. Először érdemes pürésített zöldégekkel, gyümölcsökkel próbálkozni. A babát napközben, tízóraira vagy ebédre kínáljuk meg a kezdetben, hogy megfigyelhessük a reakcióit és mert az új ételekkel való esti etetésnek puffadás, hasfájás zavarhatja meg az éjszaka nyugalmát.
Ez idő alatt figyeljük meg a babát. Ha bármilyen aggasztó jel, például hasfájás, hasmenés jelentkezik, egy darabig ne adjuk ismét ugyanazt a zöldséget, gyümölcsöt – konzultáljunk róla a védőnőnkkel, gyermekorvosunkkal. Ha azonban minden rendben van, néhány nap múlva bevezethetünk egy új zöldséget, vagy gyümölcsöt.
Kis idő múlva elkészítheted a baba első levesét, többféle zöldségből (sütőtök, brokkoli, petrezselyem, cukkini, sárgarépa vagy tök), vagy adhatsz boltban kapható, kész bébiételt is. A főtt zöldségekhez adjunk olívaolajat és sűríthetjük egy kevés búzapehellyel, vagy egy csipetnyi liszt szórással – kezdetben csak heti 1-2 alkalommal, kis mennyiségben találkozzon a baba a glutén tartalmú étellel.
Húsleves, hús, tojás
Az anyatejes baba már 7 hónapos korától ehet gabonakásákat is választhatunk kukoricából, búzából, vagy rizsből készültet is. A gabonakása elkészíthető felforralt vízzel vagy lefejt anyatejjel. Ez egy jó, laktató étel lehet, különösen alvás előtt. Nagyjából ugyanebben az időben bevezethetjük a húst is a baba étrendjébe, lehetőleg csirkét, pulykát vagy akár nyulat. Ezt külön kell főzni, pépesíteni és a zöldségpüréhez, leveshez adni. A tápszerrel táplált csecsemők már egy hónappal korábban elkezdhetik a zöldséglevest és a húst is kóstolni. El lehet kezdeni halat is adni a babának, a hússal felváltva. Ezt is nagy körültekintéssel tegyük, mert a hal is allergén. A 7. hónaptól a tojássárgája is felkerülhet a menüre az aktuális hazai ajánlás szerint: kétnaponta a pürébe keverve egy keményre főtt tojássárgáját – először egy negyedet, majd emelhetjük az adagot. Együtt, vagy később a főtt tojásfehérjét is adhatjuk a babának.
Anyatejjel táplált baba esetében a szoptatásnak még egyéves koron túl is nagyon fontos szerepe van, így a hozzátáplálás során nem kell arra törekednünk, hogy kevesebbet szopizzon.
Hozzátáplálás – különszámunk minden fontos kérdésre választ ad a hozzátáplálással kapcsolatban