Az anyák szívébe a nagy-nagy szeretet mellé szorongás is költözik, ahogy felelősek leszünk egy csöpp életért. Így a hirtelen bölcsőhaláltól való félelem is. Egy ausztrál kutatónő közel három évtizede bölcsőhalál következtében vesztette el kisfiát, azóta fáradhatatlanul dolgozik a rejtélyes tragédia megelőzéséért.
Szerző: Szále Kata
A hirtelen bölcsőhalál jelenségét sok bizonytalanság övezi. A környezeti okait ismerjük egy ideje, és ezek hangsúlyozásával és elkerülésével léptünk is a tragédia visszaszorításának irányába, ám ezenfelül még mindig sok az ismeretlen. Magyarországon ezer újszülöttre 3,5 csecsemőhalál “jutott” 2020-ban.
Amit megtehetünk
A tiszta levegőjű (dohányfüst mentes) otthon, a nem túlfűtött babaszoba, a csecsemő háton altatása, az édesanya fizikai közelsége, a szoptatás – néhány fontos körülmény, mely segít a megelőzésben.
Egy kulcsfontosságú enzim
Ám 2022-ben fontos előrelépés történt, ami a megelőzést nagyban segítheti. Egy ausztrál tudós Carmel Harrington vezetésével a Sydney Egyetem kutatói összefüggést találtak egy enzim, mely az agy izgalmi állapotáért felel és a bölcsőhalál között. A BChE azaz a butiril kolinészteráz nevű enzim inaktivitását fedezték fel azoknál akik a csecsemőknél, akiket a tragédia ért.
Azoknál a csecsemőknél, akiknél a születés után alacsonyabb a BChE enzim szintje, felkészíthetőek a szülők, a család a kisbaba fokozott és helyes felügyeletére.
Ajánljuk még a témában: