A jelenet a legtöbb szülőnek ismerős: a másfél-két év körüli gyerkőc hirtelen éktelen tombolásba fog, hisztérikusan sír, és ettől kezdve nem nagyon reagál, ha szólni próbálnak hozzá.
Szerző: HelloBaby magazin Szülők lettünk különszáma
Normális folyamat…
A fejlődése során szinte minden gyermek átéli, amikor akarata valamilyen bosszantó korlátba ütközik. Nincs is feltétlenül szükség ehhez boltra, utcára, játszótéri konfliktusra, mert a téma akár a szoba padlóján is heverhet, például két nehezen összeilleszthető játékalkatrész formájában.
Hisztiről van szó, vagy tekintsünk rá másképp?
- Okok a gyermeknél: az önálló akarat ébredezése, kívánságok határozott kifejezésre juttatása 1,5-2 éves kor körül. Nehezen tűri, ha valami nem sikerül, indulatait még nem képes kezelni 1-4 éves kor között.
- Leggyakoribb szituációk: szeretne elérni, megkapni valamit, nem sikerül végrehajtania, amit eltervezett, elvettek tőle valamit, sürgetik, szülei türelmetlenek, ingerültek.
- Kiváltó okok: szülői bizonytalanság abban, hogy mindig mindent meg kell-e tenni a gyerek számára. Lelkifurdalás amiatt, hogy a gyerek szenved, bizonytalanság a határok szabásában, következetlenség.
- Ami segít megelőzni: a kiváltó helyzetek elemzése, a gyerek előzetes felkészítése beszélgetéssel, következetes szülői reakció, a gyerek számára érthető határok következetes felállítása.
- Ami segít elviselni: az a tudat, hogy minden szülővel és gyerekkel megesik, és a gyerek nem szándékosan teszi, nem „rossz”, nincs elkényeztetve.
- Ami segít utána: öleld meg, beszéljétek meg! Segíts neki megérteni a történteket!
Félelem, hiszti, dackorszak, agresszivitás, veszekedés, válás, körömrágás, büntetés, testvérféltékenység. Az ezekhez hasonló kérdések sora végtelen – és ez így természetes! Hiszen a szülői szerepet is tanulni kell. Ehhez nyújt segítséget könyvünk, születéstől egészen 6 éves korig.
GYERMEKPSZICHOLÓGIA könyvünk megvásárolható webshopunkban!