A válasz egyértelműen az, hogy nem. Természetes, hogy nem felejthetjük el, hogy is tehetnénk? Az egészségünk alapköve. A legtöbben viszont csak akkor szembesülünk ezzel, amikor az életünkben olyan gyökeres változás történik, mint imádott gyermekünk érkezése.
Szerző: Kopjári-Szabó Barbara altatási tanácsadó, Alvó manó
Az alvás majdnem olyan fontos, mint a megfelelő táplálkozás. Gyermekünk fejlődése, növekedése szempontjából pedig meghatározó. Altatási tanácsadóként már nagyon sok családnak segítettem az alvásuk helyreállításában. Hogyan?
Az én rövid történetem
Kislányom 5 hónapos volt, amikor az alvása elérte az abszolút mélypontot. Éjszakánként akár 7-8 alkalommal ébredt, csak szopizással volt hajlandó visszaaludni; az is előfordult, hogy szinte egész éjszaka szopizott mellettem fekve az ágyban. A nappali alvásai is hasonlóan gyötrelmesek voltak. Az egész család stresszessé, kimerültté és zaklatottá vált a kialvatlanságtól. Éreztük, hogy muszáj változtatnunk, mert hosszú távon ez így egyikünknek sem jó.
Problémánkra a Sleep Sense módszer hozott megoldást, ami nagyjából 2 hét leforgása alatt tette helyre az alvásunkat. Ez valóban működik, tehát már csak a mi kitartásunkra volt szükség.
Miben segít a Sleep Sense?
A szülőket személyre szabott terv segíti ezen az úton, logikusan, részletesen megismerik az okokat, és megtudják, mit miért kell tenniük annak érdekében, hogy fix legyen a napirend, hogy a nappali alvások és az éjszakák is a legzavartalanabbak lehessenek. A tervvel olyan könnyen követhető kapaszkodót kapnak, amely nagyjából 2-3 hetes periódus után lehetővé teszi számukra, hogy újra kipihenjék magukat, és ne csak a túlélésért küzdjenek egy-egy nap során.
Ha egyszer elsajátítják az alvás képességét, onnantól kezdve nem felejtik el többé és egy-egy éjszakai ébredés során is könnyedén vissza tudnak aludni.
Ez a jó alvás veleje, ami mellé még számos „körítés” szükséges, hogy a végeredmény kielégítő lehessen az egész család számára. Gondolok itt például az esti és nappali alvások előtti rutin kialakításának fontosságára, a korai fektetési időre, a szülői következetességre és a baba valós igényeinek figyelembevételére. Ha ezek megvannak és mindig az adott családhoz idomulnak, a jó alvás nem csupán álom marad.
A sírni hagyás már a múlté!
Az egyik leggyakoribb kérdés, amivel altatási tanácsadóként szembesülök, hogy a Sleep Sense elvei szerint hagyjuk-e sírni a gyermeket? Azt gondolom, először is érdemes tisztázni, pontosan mit jelent a „sírni hagyás” kifejezés. Ha este minden előzetes felkészítés nélkül (esti rutin) betesszük gyermekünket a kiságyba, elköszönünk tőle, kimegyünk, becsukjuk az ajtót és addig vissza sem megyünk, amíg kvázi álomba nem sírja magát, akkor sírni hagyásról beszélünk.
Azt gondolom, ha bármikor is ilyet javasolnék, az nem lenne fair a gyermekkel és a szülővel szemben sem! Az általam gyakorolt módszerrel a fokozatosság elvét követve, a szülő részvételével tanítjuk meg a gyermeket önállóan aludni. A Sleep Sense képviselői kiemelten figyelnek a szülő-gyermek kapcsolatra, és arra bátorítják a szülőt, hogy minden esetben reagáljon a gyermek igényeire. A sírni hagyás pár generációval korábban talán még helyet kaphatott a gyermeknevelésben, de mára már enyhén szólva elavult, a szakértők károsnak is tartják.
A pihentető éjszakákért
A Sleep Sense 98%-os sikerrátával működik újszülöttkortól egészen kisiskoláskorig, hiszen egyensúlyt teremt a gyermek alvási igényei és természetes szükséglete, a biztonságérzet között. Annak idején azért alapítottam az Alvó manót, mert szerettem volna értékteremtő munkát végezni. Számomra az egyik legjobb érzés, amikor olyan visszajelzést kapok a szülőktől, hogy: „Igen, sikerült, végre jól alszik és mi is alszunk, hosszú idő után kipihentük magunkat!” Ilyenkor minden alkalommal a saját történetünk is eszembe jut: kezdetben azt gondoltuk, soha nem érkezik el az az éjszaka, amit végre átalszunk. Aztán másképp lett. Hiszen ez nem lehetetlen: ha gyermekünk születik, nem kell magunktól megvonnunk az alvást; a változtatás és a megoldás lehetősége ott van számunkra.
GYERMEKPSZICHOLÓGIA – Születéstől egészen 6 éves korig
Félelem, hiszti, dackorszak, agresszivitás, veszekedés, válás, körömrágás, büntetés, testvérféltékenység. Az ezekhez hasonló kérdések sora végtelen – és ez így természetes! Hiszen a szülői szerepet is tanulni kell. Ehhez nyújt segítséget könyvünk, születéstől egészen 6 éves korig.