A friss levegőnek a babára és az anyára nézve egyaránt számos pozitív hatása van, és ezt ma már kutatások is igazolják. Sokan érzik azonban úgy, hogy nehéz elindulni otthonról a picivel. Pedig nagyon is érdemes kimozdulni mind a fizikai, mind a mentális egészség érdekében.
Szerző: Bérczes Judy blogger, Utazóanya
Séta a parkban, a közeli erdőben vagy a sarki játszótérig – minden perc, amit friss levegőn töltünk, csodákat tehet. 10 jó ok arra, hogy kimozduljunk a babánkkal!
- A baba a szabadban mélyebben szívja be a levegőt, ezáltal javul az oxigénellátása, a vérkeringése és a hőszabályozási képessége. Az anya is mélyebben veszi a levegőt ilyenkor, ami csökkenti a szívbetegségek kockázatát, pozitívan hat a szív- és érrendszerre.
- Az immunrendszer edződik, így ritkábban lehet beteg a baba, mert védettebbé válik a fertőzések ellen. Légúti fertőzések esetén kifejezetten ajánlott a levegőre menni, mert ilyenkor baktériummentes, oxigéndús levegőt szív be a pici, és ez elősegíti a gyógyulását. Az édesanya immunrendszere is erősödik.
- A friss levegőn tartózkodás kedvezően befolyásolja a baba anyagcseréjét, ezáltal nőhet az étvágya is.
- Növekszik az édesanya energiaszintje, és jobb lesz az általános közérzete, hangulata. A friss levegő boldogabbá tesz, ugyanis növeli a szerotoninszintet.
- A bezártságérzés ellen kiváló megoldás, ha friss levegőn kiszellőztetjük a fejünket. A környezetváltozás csodákat tehet.
- A babával való kimozdulás jó lehetőség arra, hogy sportoljunk. Lehet, hogy nincs idő a pici mellől elmenni konditerembe vagy futni. Használjuk ki, hogy vele viszont elmehetünk mozogni, sétálni, futni vagy kirándulni, és sok kalóriát égethetünk így.
- Annak, aki sokat stresszel, kifejezetten javasolt friss levegőre mennie. Ez csökkentheti a stresszt és relaxáló hatású, különösen akkor, ha természetközelben járunk.
- A friss levegő pozitívan hat az idegrendszerre és az agy fejlődésére. Javítja a koncentrációt és a kreativitást. Hányszor fordul elő, hogy egy-egy kérdésben elakad az ember, ám futás vagy séta közben több potenciális megoldás is az eszébe ötlik!
9. A szervezet alvás-ébrenlét ciklusának szabályozását segíti a természetes fényben való tartózkodás.
A szervezet melatonintermelő képessége szintén fontos. Ha reggel és napközben is sok természetes fénnyel találkozik a szervezete, éjszaka jobban termelődik az alváshoz szükséges melatoninhormon, és a baba kora este fáradni kezd.
10. Ha valaki sokat van jó levegőn, javulhat az alvásminősége, mélyebben és pihentetőbben alhat. Nem véletlenül szokták gyakran kint, a szabadban altatni a babát. Ha nehezen alszik el a kicsi, célszerű lehet többször levegőztetni. Ugyanez az édesanya számára is segítség lehet az alvászavarok és az álmatlanság ellen.
Mennyit legyen levegőn a baba?
Érdemes minden lehetőséget megragadnunk a kimozdulásra. A javaslat minimum napi 1-2 óra, ami időjárástól függően akár 6 órára is bővülhet. Legyünk kint annyit, amennyi jólesik. Ha épp csak fél óránk van a levegőzésre, akkor is megéri elindulni.
Mikortól vihetjük ki a babát?
Az egészséges babát egészen pici korától nyugodtan ki lehet vinni a levegőre. Érdemes fokozatosan hozzászoktatni őt és magunkat is a szabadtéri tartózkodáshoz, szépen kialakítva az ezzel kapcsolatos rutint, ami a hétköznapjaink részévé válhat. Az anyukán múlik, mikor érez igényt a sétára, és mikor áll fizikailag is készen arra, hogy elhagyja a lakást. A kiruccanásokon óvni kell a csöppséget a direkt napsütéstől és az erős széltől!
Öltöztetés, napvédelem
Nyáron kerüljük a sétát a legmelegebb órákban. Fontos, hogy jól szellőző pamut vagy lenvászon ruhába öltöztessük a babát. 30 fok feletti hőségben elég egy body vagy napozó. Ha hordozóval sétálunk, legyen a kicsin egy vékony sapka is napszúrás ellen. 6 hónapos kor előtt ne használjunk naptejet, azután is csak fizikai fényvédő készítményt. A kocsit ne terítsük le napvédelem céljából, mert befülledhet!
Alvás – Útmutató altatáshoz – Az alvással, altatással kapcsolatos összes sarkalatos kérdésre választ adunk