Gyógytornászként kiemelten fontos számomra az egészség, melyet nagymértékben befolyásol a helyes életmód követése és a mozgás. Egész életemben sportoltam, így egyértelmű volt, hogy a sportot kismamaként is folytatom.
Szerző: Szakács-Volter Imola gyógytornász–manuálterapeuta, pilates-edző
Folytatás:
Trimeszterek: mikor hogyan mozogj?
A sportág kiválasztása előtt számításba kell venned, hogy a várandósság előtt sportoltál-e.
Amennyiben igen, az első trimeszterben is űzhetsz nem megerőltető sportokat. Ha korábban nem sportoltál rendszeresen, érdemes megvárnod a 12. hét betöltését, amikorra a magzat ténylegesen megtapad; ezután már csökken az esetleges spontán vetélés veszélye. Ilyenkor érdemes könnyebb sportba kezdened, lehetőleg szakember irányításával.
A második trimeszterben, amikor úgyis az ereje teljében van minden leendő anyuka, már nyugodtabban és bátrabban sportolhatsz. Ekkorra általában már elmúlnak a rosszullétek, javul a közérzet, ez „a legszebb és legkönnyebb” időszak a várandósság során. Javasolt nagyobb sétákat tenni, könnyebb túrákra menni, szobabiciklizni, akár csoportos órákra járni, mozogni, amennyit csak jólesik. Érdemes izmot erősíteni, mobilizálni az ízületeket.
A harmadik trimeszterben a pocak ugrásszerűen nő, a súlygyarapodás gyors, a medence szalagjai lazultabbak, instabilabbak, ezért ajánlott visszatérni valamely kevésbé dinamikus sportághoz. Ajánlott többször kevesebbet mozogni. Lehetnek rövidebbek a tornák, vagy célszerű több szünetet beiktatni a gyakorlatok végzése közé.
Cikkünk megjelent a HelloBaby! magazin április-májusi számában
Légy te is előfizetőnk!
Cikkünk első részét itt olvashatod: