Melyik kismama ne vágyna arra, hogy kisbabáját a lehető legnagyobb nyugalomban, kiegyensúlyozottan, zavartalan örömmel várhassa? A tapasztalatok azonban azt mutatják, hogy ez gyakran mégsincs így. Hogyan juthatunk közelebb ehhez az optimális állapothoz?
Szerző: Dobiné Olasz-Papp Nóra személyközpontú tanácsadó és kapcsolatanalitikus
A babavárás hónapjait nemegyszer érzelmi hullámzások, hangulatingadozások, fizikai nehézségek tarkítják. Mindez tulajdonképpen természetes. De akkor mégis mitől és hogyan válhat háborítatlanná a várandósság?
Elképesztő változások
A másállapot: más állapot! További kifejezésekkel is tudjuk illetni: terhesség, várandósság, áldott állapot. Ezek jól érzékeltetik, hogy a babát váró nő elképesztő változásokon megy át, mind érzelmi, mind fizikai értelemben.
Bizony ez áldott, és egyben terhes állapotot is jelenthet. Senki nem tud egyfolytában a boldogságtól a föld fölött lebegve járni, amikor már hetek óta kínozza a hányinger, amikor már minden mozdulata fájdalmas, amikor nem kényelmes aludnia és folyton pisilnie kell.
Az érzelmi szabadság felé
Fontos, hogy a sok kusza, uralhatatlan, megfoghatatlan érzést a maga teljességében lehessen megélni! Ezek mind az anyává válás folyamatának fontos részei. Igazán csodálatos, amikor egy kismamára ráköszönt az elvárásmentesség állapota, bár ezt elérni kétségkívül az egyik legnehezebb dolog a világon.
Sokszor a magunkkal szemben támasztott elvárások a legerősebbek, de nem elhanyagolhatóak azok sem, amelyek a társadalom felől záporoznak ránk.
Elfogadás és támogatás
A fentiekhez szervesen kapcsolódik a feltétel nélkül megkapható szeretet és az empátia iránti szükséglet. Az említett belső folyamatok leginkább akkor tudnak kibontakozni, ha a várandósságban jelen lévő kísérők (társ, női rokonok, családtagok, barátok) megkérdőjelezhetetlenül adják támogatásukat.
Apával
Sokat segíthet, ha apa is részt vesz a várandósság végigkísérésében, amennyire csak lehet. Így neki is jobban mehet a ráhangolódás, még ha számára a „hormonkoktél” és a fizikai változások hiányában ez nehezebb is. Összekovácsoló élmény, ha együtt lehet részt venni az ultrahangos vizsgálatokon, ha együtt lehet tervezni a leendő babaszobát, a lakás átrendezését a baba érkezésére, ha közösen történik a névválasztás.
Nincs olyan, hogy „túl sok kérdés”!
A háborítatlan várandósság része az is, hogy a kismamának a legalaposabb, legmegnyugtatóbb módon kell információkat kapnia állapotáról, a vizsgálati eredményekről, és tudnia kell, hogy bárminemű kérdésére átfogó válaszokat kaphat. Sokan félnek kérdezni, holott nincs olyan, hogy „túl sok kérdés”!
Lelki ráhangolódás
A fizikai sajátosságok mellett érdemes a mentális síkra is fókuszálni. Ehhez a testi változások is igényt teremtenek. Az első trimeszterben tapasztalható émelygés, hányinger, hányás, elementáris fáradtság, aluszékonyság arra késztethet minket, hogy figyeljünk befelé. Ekkor még a várandósság tényén van a hangsúly, ennek elfogadásán, míg a második trimeszterben már gömbölyödik a pocak, egyre inkább kézzelfoghatóvá válik a magzat létezése, főleg ha a mocorgások, rugdosások is rendszeressé válnak. A harmadik trimeszter során már az anyai fantáziában is újszülöttként jelenik meg a magzat.
A mentális felkészülést meg lehet támogatni például relaxációval, jógával, anya–magzat kapcsolatanalízissel, kismamamasszázzsal, illatos fürdővel, illóolajok használatával. Szülés előtt megerősítő hatású lehet, ha részt veszünk egy útra bocsátó szertartáson is.