Az elmúlt években egyre nagyobb népszerűségnek örvend mind a kismamatorna, mind pedig a szülés utáni tréning. Természetesen mindenkit csak bátorítani tudok a mozgásra ezekben az időszakokban is, de egyáltalán nem mindegy, hogy ki milyen mozgásformát és milyen trénert/edzőt választ magának.
Szerző: Steinbachné Kapás Gabriella gyógytornász, pre-és posztnatális tréner
Tapasztalataim szerint minden tekintetben az a legjobb, ha személyes órák keretein belül vesz részt az anyuka a mozgásos foglalkozásokon.
Mik a lehetőségek?
Panaszmentes várandósság esetén, illetve ha előtte is aktívan sportolt az anyuka, és ezt szeretné folytatni, továbbá ha a nőgyógyász engedélyezi a mozgást, szuper választás a csoportos vagy egyéni kismamajóga, kismamatorna. Ezeket a foglalkozásokat tarthatja kismamajóga-oktató, illetve olyan edző, akinek külön képesítése van kismamaórák tartására, és természetesen gyógytornász–fizioterapeuta is. Ők a prenatális (szülés előtti) trénerek és prenatális órákat tartanak.
A posztnatális, azaz a szülés utáni időszakban ugyancsak kérhetjük gyógytornász és tréner segítségét. Lényeges, hogy legyen posztnatális képesítése a segítőnek! Mindezek mellett kiemelten fontos, hogy ha bármilyen panasz, mozgásszervi probléma merülne fel, minden esetben gyógytornász segítségét kérjük, méghozzá problémaspecifikusan.
A sort még hosszan folytathatnám. A lényeg, hogy ne sajnáljuk az időt és az energiát a megfelelő szakember megtalálására, mert ezen (is) múlhat a gyógyulás, a javulás, az egészségünk.
Az online tréningek veszélyei
Az utóbbi időben sajnos, eléggé „felhígult” a trénerek köre, a különféle videós portálokon keresztül a közösségi médiafelületeken át sok helyen találhatók mindenféle kismamatornák, szülés utáni edzések, online.
Igyekezzünk személyesen részt venni mind a kismamaórákon, mind a szülés utáni tréningeken! A jelenlét hihetetlenül fontos eleme a megfelelő gyakorlatsor összeállításának, a fejlődés nyomon követésének, illetve csak így valósítható meg az alapos állapotfelmérés és vizsgálat.
Mi történik a prenatális foglalkozásokon?
Ideális, ha a a tréner és a kismama az első alkalommal tudnak beszélgetni egy kicsit, ez alkalommal kerül sor az anamnézisre, az állapotfelmérésre.
Rengeteg dolgot érdemes tisztázni, és természetesen a várandósság előrehaladtával más-más típusú órák/gyakorlatok lesznek ideálisak, míg a szüléshez közeledve az arra való felkészülés is teret kap. Személyes kontakt esetén a gyógytornász azonnal tud reagálni az esetleges fájdalomra, kellemetlenségre, és mind manuális, mind eszközhöz kötődő technikákkal segíteni tudja a mozgásos elemek végrahajtását.
Mi történik a posztnatális foglalkozásokon?
A posztnatális foglalkozások első alkalommal ugyancsak állapotfelmérésből és ismerkedésből állnak, bár a legjobb esetben (kórházi szülés esetén) már másnap érkezik egy gyógytornász, aki segít az anyának az alapgyakorlatok megtanulásában – tartásrendezés, has- és gátizmok aktiválása, egy kis légzőtorna, kiülés segítése –, és egyéb praktikus tanácsokat ad. Természetesen intézményen kívüli szülés esetén házhoz is lehet gyógytornászt hívni (Magyarországon sajnos, csak magánúton). A továbbiakban a posztnatális tréner mindig az adott problémákhoz mérten segíti a természetes regenerációs folyamatokat manuális vagy eszközös kezelésekkel, és a megfelelő tornagyakorlatok megtanításával.
Hangsúlyoznám, hogy egy jó pre- és posztnatális tréner csak és kizárólag a kompetenciahatárait figyelembe véve foglalkozik az anyukával, tehát amennyiben a vizsgálatok, a közös órák alkalmával úgy találja, hogy orvosi vagy bármilyen más segítségre lehet szüksége, mindenképp odairányítja őt.
Sokan idegenkednek a gyógytornászoktól, a gyógytornától kismamaként vagy a szülés után, mert – idézem – „a gyógytorna uncsi és az öregeknek való”. A geriátriai fizioterápiában valóban idősekkel foglalkozunk, ám minden anyukát szeretnék megnyugtatni: a pre- és posztnatális gyógytornászok pontosan tudják, hogy a különféle eltérő időszakokban milyen tréningre, edzésre, kezelésekre van szükség, így a kismamáknak és mindenkinek a saját állapotához igazított tréningprogramot állítanak össze – legyen szó egyéni vagy csoportos órákról.
A lényeg, hogy mindenki a hozzá legjobban illő segítőt tudhassa maga mellett!
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról