Mi rendszeresen telepakoljuk vele a kosarunkat, öröm nézni, ahogy a gyerekek keresgélik. Már maga a gyűjtés is nagy élmény, hiszen a szabadban vannak, keresgélés közben jól fejlődik a vizuális differenciálás, márpedig a taktilis érzékelés nagyon fontos ebben az életkorban, és ezzel a tevékenységgel jut belőle bőven az idegrendszernek.
Forrás: https://skillo.hu, Sárosdi Virág
Ha van otthon egy adaggal az őszi termésekből, akkor rajta, lehet játszani! Játék közben fejlődni, ügyesedni igazán hasznos dolog és nem utolsó sorban nagyon jó móka.
Ide vagy oda?
Ehhez a játékhoz két kisebb dobozra van szükség. Az egyik játékos megmondja, melyikbe kell tenni a termést, a másik játékos a kért helyre rakja. Utána szerepet cserélnek. Nagyobb gyerekeknél kérhetjük a doboz alá, fölé tenni, bele a dobozba, a két doboz közé, vagy akár a jobb oldali doboz bal oldalára is. Tovább nehezíthető a feladat, ha több dobozt használunk.
Mesés szavak
Keressünk egy mesét, amit örömmel hallgat a gyerkőc. Olvassuk fel neki, de előtte egyezzünk meg vele, hogy amikor egy bizonyos szó elhangzik, akkor kivesz a tálból egy termést, és maga elé teszi. Mindez nehezíthető, ha több szóban egyeztek meg, és mindegyikre más-más termést kell kivennie a tálból. Könnyebb ismert mese olvasásával játszani!
Válogatós
Ha többféle termést sikerül begyűjtenünk, és vegyesen mindet egy tálba tesszük, egyszerű, de jó móka lehet a szétválogatásuk. Nehezítésként ugyanezt csukott szemmel, illetve kanál, csipesz vagy más eszköz segítségével is lehet csinálni.
Gesztenyemasszázs
Ha sok vadgesztenyét gyűjtöttünk, párnahuzatba tehetjük és rálépve megmasszírozhatjuk vele a talpunkat.
Lábtorna
Szuper lábtorna, ha a terméseket a lábujjak segítségével kell egyik tálból a másikba átpakolni. Nehezíthető, ha időre játszunk – mondjuk, három perc alatt ki pakol át többet?
Keresd meg!
Szeretnéd nyugiban meginni a kávédat? Nem kell mást tenned, mint eldugni 10 gesztenyét, diót vagy mogyorót a lakásban, amit a gyerekek megkereshetnek. Könnyebb a dolguk, ha látható helyekre teszed a terméseket, nehezebb, ha ágy alá is gurítasz, vagy a könyvek mögé rejtesz belőlük.
Ügyességi játék
Következzen ismét egy mozgásos ötlet! A terméseket a szoba egyik végéből a másikba kell eljuttatni kanálon, fakanálon vagy kézfejen utaztatva. Nehezebb, ha mindkét kézben van kanál, vagy az egyik kézben kanál, a másikban fakanál, és így visszük a terméseket. Még nehezebb, ha fejtetőn, vállon vagy például lábujjak között kell szállítani.
Mi változott?
Ehhez a játékhoz vegyesen pakoljunk terméseket az asztalra: diót, mogyorót, gesztenyét. A játékosok figyelmesen megnézik ezeket, majd valaki kimegy a szobából, a többiek pedig átrendezik az asztalon lévő terméseket, például elvesznek közülük egy diót. A visszatérő játékosnak rá kell jönnie, mi változott meg. Minél kisebb a változtatás, annál nehezebb észrevenni. A nagyobb változásokat könnyen észrevesszük, de nehezebb mindegyiket felsorolni.
LÉPÉSRŐL-LÉPÉSRE Könyvünkben a gyermek fizikai, érzelmi és értelmi fejlődés útját követjük nyomon a születéstől egészen 6 éves korig