Ösztönös anyai választások és szülésznői szempontok
Néhány évtizede még szinte minden kórházban egyféleképpen lehetett szülni: hanyattfekve, kengyelbe szíjazott lábakkal. Ma már tudjuk, hogy az Egészségügyi Világszervezet által is ajánlott szabad mozgás, és az ösztönös testhelyzetválasztás nemcsak a vajúdás fájdalmain enyhít, hanem a magzat számára is elősegíti a minél könnyebb és kíméletesebb megszületést.
Szakértő: Bakóné Gottfried Anikó szülésznő
Lejegyezte: Károlyi Nati
Hallgass az ösztöneidre, és fontold meg a szaktanácsokat!
Anikó azt vallja, hogy a szülő nőnek érdemes az ösztöneire hagyatkoznia a teljes vajúdás és szülés alatt, és a számára legkényelmesebb testhelyzetet felvenni. Akár sétálni, ringatózni, körözni a medencével, vagy épp megpihenni, akár leheveredni egy rövid időre, ha az esik jól.
– Vajúdás alatt sokan kedvelik a függőleges testhelyzeteket akár édesapának vagy dúlának támaszkodva, akár bordásfalba kapaszkodva, akár kicsit berogyasztva a térdeket, vagy ülve- jellemzően két fájás között kényelmesen hátradőlve a karosszék háttámlájának, illetve a mögöttük ülő apának. Elhúzódó, hosszabb szüléseknél szívesen veszik fel az oldalt fekvő pozíciót, akár a franciaágyon, akár a hagyományos szülő ágyon, akár a kádban. Vannak hordozható eszközeink is a szülőszobán: ülönböző méretű gimnasztikai labdák, földre teríthető jóga-matrac, szülőszék. Ezek praktikusak, és a szülők is nagyon szeretik használni őket, ám nem győzöm hangsúlyozni, hogy a szabadság biztosítása nem az eszközök meglétén múlik: lehet egy megfelelő magasságú szekrényre is támaszkodni, vagy mosdókagylóba is kapaszkodni- szögezi le a szülésznő. – Népszerű a négykézlábas testhelyzet is, ami azonban – főleg többedszer szülő anyák esetében néha „menekülő” pozíció is tud lenni: az esetleges laza hasfal ugyanis lehetővé teheti, hogy a babát a hasába engedje, ne pedig a lefelé, a szülőcsatornába. Ha a hüvelyi vizsgálat ezt igazolja, arra szoktam kérni a kismamát, hogy emelkedjen függőleges pozícióba, hogy a baba lefelé tudjon haladni a szülőcsatornába. Ezután újra felvehető a gátat remekül kímélő négykézlábas testhelyzet. Amíg nem merül fel szakmai ellenjavallat, nem szoktam beleszólni az anyák testhelyzetválasztásába. Amikor azt látom, hogy egy vajúdó órák óta ugyanabban a helyzetben van, és nem halad a folyamat, akkor szükséges lehet kimozdítani az eddigi pozícióból. Hüvelyi vizsgálat során tudok tájékozódni a méhszáj állapotáról, és a baba fejének helyzetéről. Ezek ismeretében tudok javasolni olyan pozíciót, ami segíthet átlendülni az esetleges elakadáson. Ezért is tartom szerencsésnek, ha a szülésznő is vizsgálhatja a szülő nőket, nem csak az orvos, hiszen a szülés folyamatát mi, szülésznők kísérjük végig.
Műszer nem akadály!
Akkor sem vagy passzív hanyattfekvésre ítélve, ha úgy alakul a szülésed, hogy CTG-hez vagy infúziós állványhoz vagy kötve a vajúdás egy szakaszában, vagy végig.
– A legtöbb élettani szülésnél nincs szükség folyamatos CTG-s megfigyelésre. Van azonban néhány olyan helyzet, amikor ez indokolt szakmailag: Ilyen lehet az előzetes császár utáni hüvelyi szülés, a mekoniumos magzatvíz, illetve az oxitocininfúzió. Egyre több helyen elérhető a legkorszerűbb technológiát jelentő zsinór néküli, ún. “telemetriás” CTG készülék, ami egyáltalán nem korlátozza a mozgás szabadságát, és akár kádba is mehet a kismama pocakján a vízálló tappancsokkal. Ám a hagyományos készülék zsinórja is megközelítőleg három méter hosszú, ráadásul gurítható szekrényen tároljuk, pontosan a könnyebb mobilizálás miatt. Az infúziós állványok szintén mozgathatóak. Vagyis ezeknek az eszközök használata nem jelenti szükségszerűen mozdulatlanságot – vallja a szakember.
Hanyatt fekve inkább ne!
Anikó nem híve a hanyattfekvő testhelyzetnek az alacsony kockázatú, szövődménymentes szüléseknél, és az a tapasztalata, hogy a szülő nők is többnyire kényelmetlennek, kiszolgáltatottnak élhetik meg a háton fekvést. A kényelmetlenség nem véletlen, hiszen így a baba súlya nyomhatja az egyik anyai főeret illetve az összes súly ránehezedik az anya derekára, ahová egyébként is gyakran kisugárzik a méhöszehúzódás. Persze vannak kivételek, amikor egy kifejezetten hosszú vajúdás és nehezített kitolás után az édesanya maga választja ezt a poziciót, ám ilyenkor sem kerül kengyelbe a lábuk.
– Lábtartót kizárólag olyan esetekben használunk, amikor a szokásosnál nagyobb hozzáférésre lehet szüksége a szülészorvosnak. Például faros vagy iker szülés esetén, illetve vákuumos szülésbefejezésnél. A lábak leszíjazása azonban ilyenkor sem indokolt – foglal állást Anikó. – Pusztán a szaksegítők kényelme, megszokása nem szabad, hogy szempont legyen. Amíg mi, segítők, egészségesek vagyunk, képesek vagyunk bármilyen mélyre hajolni, guggolni, védeni a gátat és fogadni az újszülöttet, addig nem lehet akadálya a szabad pozícióválasztás támogatásának.
Második rész: https://hellobaby.hu/szulesi-testhelyzetek-2-resz/
A cikk a HelloBaby! magazinban jelent meg! Légy Te is előfizetőnk!