A szülés előtti hetek sok félelemmel és izgatottsággal töltik el a leendő szülőket. Ekkor a legtöbb kismama már igyekszik a szülésre koncentrálni, és keresi azokat a dolgokat, amelyekkel megkönnyíthető a folyamat. Mik segíthetnek a testi-lelki felkészülésben?
Szerző: Béli-Skara Linda szülésznő
Vannak olyan, a szülés könnyítését célzó eljárások, melyeket babonáknak, rituáléknak, népi gyógymódoknak és technikáknak is nevezhetünk. A legtöbbnek orvosilag nincs egzakt hatékonysága, de holisztikus megközelítésből nézve, pszichésen mindenképpen támogatják a nőt. A szülés pszichés vonatkozásait pedig senki sem vonja kétségbe.
Napi 6 szem datolya
A datolya magas energiatartalma mellett tele van értékes vitaminokkal, és ásványi anyagokban is gazdag. Jó hatással van az izomműködésre, ami a szülés kapcsán igen hasznos. A datolyával kutatást is végeztek, amelyben napi 6 szem datolyát evő várandósokat hasonlítottak össze olyan kismamákkal, akik nem fogyasztottak datolyát a szülést megelőző 4 hétben.
A korai burokrepedés tekintetében is mutatkozott különbség. A datolyát fogyasztó anyák többségénél a magzatburok nem repedt meg a kórházi felvételig. A szülés első, úgynevezett látens szaka 7 órával rövidebb volt a datolyát evő anyák csoportjában. Az oxitocininfúzió bekötésének szükségességében is jobb eredményt ért el a datolyát fogyasztó csoport a kontrollcsoporthoz képest.
Összességében elmondható, hogy amennyiben nincs kizáró orvosi ok (például terhességi cukorbetegség), érdemes a datolyaevést beiktatni a rituálék sorába a 36. terhességi héttől kezdve.
Málnalevéltea
A málnalevéltea méregtelenítő, simaizomtónust fokozó tea. Ezt a hatását kihasználva a várandósság utolsó heteiben, a 36. héttől) nyugodtan lehet alkalmazni, amennyiben nincs kizáró orvosi ok (például terhességi diabétesz).
A vajúdás alatt teljesen normális a gyakori székletürítés, ezt a mechanizmust segítheti a tea fogyasztása. Napi egy csészével fogyasztva, az ajánlott elkészítési módot betartva ezzel a praktikával is segíthetünk testünknek a szülésre hangolódni. A finoman elkészített tea kortyolgatása közben relaxálhatunk, vizualizálhatjuk kisbabánk érezését, ezáltal a lelkünket is támogatjuk.
Gátmasszázs
A női gát szülészeti értelemben a hüvely és a végbélnyílás közötti terület. A kitolási szakban, amikor a baba feje domborítja a gátat, az nagymértékben feszül. Sok tényező befolyásolja, hogy kell-e gátmetszés, hogy lesz-e gátsérülés, illetve azt, hogy teljesen ép marad-e a terület szülés után.
Fontos: a masszázshoz magas E-vitamin-tartalmú olajat válasszunk, lehetőleg felesleges adalékanyagok nélkülit, hiszen azok allergizálhatnak. Az olajat naponta egyszer, zuhanyozás után alkalmazzuk – kizárólag külsőleg –, finom, jóleső mozdulatokkal 3-5 percig masszírozva a gáti területet.
Tipp: érdemes a fehérneműbe tisztasági betétet tenni a masszázs után, mert enélkül olajos lesz.
Relaxáció, meditáció
Sok relaxációs-meditációs technika létezik. Ezek közül mindenki megtalálhatja a számára elfogadható és könnyen elsajátítható metódust.
A szükséges technikák megismeréséhez és elsajátításához szakember segítségét érdemes igénybe venni, hogy azokat a szülőszobán is megfelelően lehessen alkalmazni.
Prenatális jóga
A női test-lélek-psziché harmóniájának jelentőségét a vajúdás és a szülés során is fontos hangsúlyozni. Sokféle nő sokféle hozzáállással érkezik a szülőszobára, de a legtöbb kismamára igaz, hogy fél az ismeretlentől, a bizonytalanságtól, fél attól, hogy neki menni fog-e. A szülést sokféle tényező befolyásolhatja, de kiemelt jelentősége van annak, hogy a kismama bízzon magában és a testében. A prenatális jóga nagyon jó lehetőséget ad arra, hogy szülés előtt alaposabban is megismerkedjünk a testünkkel és felkészítsük a szülés folyamatára. A szülésnél jelen lévő félelem és a fájdalom megakaszthatja a folyamatot. A szülés előtti kismamajóga azonban légzéstechnikákkal is segít az ellazulásban, a belső gátak átlépésében.
Azáltal, hogy valaki megérti a teste jelzéseit, tisztában lesz azzal, hogyan támogathatja abban, hogy világra jöhessen a gyermeke. Ezzel nő az önbizalom, az önbecsülés, ami ismét csak támogatja a szülés folyamatát.
A fenti rituálék alkalmazásának megkezdése előtt minden esetben érdemes beszélnünk a várandósságot gondozó orvossal! Amennyiben engedélyt kapunk tőle, érdemes alkalmaznunk ezeket a módszereket; ha nem is az összeset, de azokat, amelyek szimpatikusak. És ne feledjük: mi és a babánk egy csapat vagyunk!
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!