A babatervezés izgalmas időszaka sok kérdéssel és bizonytalansággal járhat. Számos népi bölcsesség, baráti tanács, sőt online információ is rendelkezésre áll, amelyek azonban nem mindig származnak megbízható forrásból. Fontos, hogy tisztában legyünk a termékenységgel kapcsolatos tényekkel és tévhitekkel.
Szerző: Vasvári Viktória szonográfus, szülésznő
Termékenységi szempontból a legfontosabb az ovulációs időszak. Ekkor a kiválasztott petesejt kiszabadul a megrepedt tüszőből, és a petevezetéken keresztül a méh felé kezd haladni. Az ovuláció napjáig eső 3-5 napban a legnagyobb a fogamzóképesség. A rendszeres ciklussal rendelkező nők átlagosan a ciklus 11. és 21. napja között ovulálnak. Ez azt jelenti, hogy egy nő legtermékenyebb napjai a 8. és a 21. nap közé esnek.
Segít azonosítani a termékeny napokat a testhőmérséklet-emelkedés?
A bazális testhőmérséklet (BTH) emelkedése valóban összefügg a termékeny időszakkal, ám ez nem mindig a legpontosabb módszer a termékeny napok előrejelzésére. A BTH-emelkedés azt jelzi, hogy az ovuláció már megtörtént, így mire a hőmérséklet emelkedik, a termékeny időszak vége felé járunk. Ez tehát nem járul hozzá az ovuláció előrejelzéséhez, utólag viszont segít meghatározni azt a napot, amikor az ovuláció történt. Ha BTH-alapú módszert szeretnénk használni, érdemes a korábbi hónapok adatait összevetni, hogy előre jelezhessük az ovuláció várható idejét. Érdemes figyelembe venni, hogy ez nem a legjobb módszer akkor, ha valaki éjszakai műszakban dolgozik, vagy nincsenek jó alvási szokásai.
Ennek a változásnak a megfigyelése pontosabb információt nyújt a termékeny napok előrejelzéséhez, és kiegészítője lehet a BTH-mérésnek.
Bizonyos szexuális pozíciók növelhetik a teherbe esés esélyét?
Bár elterjedt az a nézet, hogy bizonyos szexuális pozíciók (például a misszionárius) segíthetnek a spermiumok célba jutásában, nincs tudományos bizonyíték arra, hogy bármelyik pozíció jelentősen befolyásolná a teherbe esésesélyeit. A legfontosabb az, hogy a pár mindkét tagja kényelmesen érezze magát, és az együttlétek ne váljanak stresszforrássá. A gravitációval kapcsolatos tévhitek, mint például az, hogy a nőnek 20 percig fekve kell maradnia a szex után a fogamzás elősegítése érdekében, szintén nem befolyásolják jelentősen az esélyeket. A spermiumok képesek nagyon gyorsan elérni a méhnyakat, így bár a fekvő pozíció némi támogatást jelenthet, alapvetően nem szükséges speciális testhelyzetben maradni.
A vitaminok szedése önmagában elegendő a fogantatáshoz?
Bár a vitaminok, például a folsav, elengedhetetlenek az egészséges terhességhez és a magzat fejlődéséhez, önmagukban nem garantálják a fogamzást. A fogamzás és a sikeres terhesség több tényező összjátéka, amelyek között a megfelelő életmód, a táplálkozás és a fizikai aktivitás is kulcsszerepet játszik. A folsav a terhesség előtti hónapokban fontos, mivel segít csökkenteni a magzati fejlődési rendellenességek kockázatát.
A babatervezéshez pihenés és nyugalom szükséges!
A stressz valóban befolyásolhatja a termékenységet. A stresszhormonok, mint például a kortizol, befolyásolhatják a hormonháztartást, így ha valaki nagy nyomás alatt áll, előfordulhat, hogy a termékenysége csökken.
Ezek a tevékenységek nemcsak a stressz csökkentésében segíthetnek, hanem általánosan javítják a testi-lelki jóllétet, ami pozitív hatással lehet a termékenységre is.
Teljesen kizárt az alkoholfogyasztás, ha valaki babát tervez?
A túlzott alkoholfogyasztás valóban káros lehet a termékenységre, azonban a mértékletes alkoholfogyasztás önmagában nem feltétlenül akadályozza meg a teherbeesést. Mivel azonban az alkohol hatással lehet a hormonális egyensúlyra és a spermium minőségére, érdemes minimalizálni a fogyasztását, ha valaki babát tervez. Különösen ajánlott, hogy a tervezés alatt álló párok mindkét tagja kerülje az alkoholt vagy fogyassza azt mértékkel, mivel ez pozitívan hat az általános egészségi állapotra és a fogamzási esélyekre. Természetesen, amint a terhesség bekövetkezik, a teljes alkoholtilalom javasolt a magzat egészsége érdekében.
Csak a nő egészségi állapota számít a fogamzás során?
A babatervezés során mindkét fél egészségi állapota döntő szerepet játszik. Az életmódbeli tényezők – például a táplálkozás, testmozgás és stresszkezelés – mind a nő, mind a férfi esetében befolyásolják a termékenységet. A férfiaknak is érdemes figyelmet fordítaniuk az egészségükre, már csak a spermium megfelelő minősége érdekében is.
Fontos, hogy a babára vágyó párok megbízható, tudományosan alátámasztott információk alapján hozhassák meg döntéseiket a családtervezés során. A felkészülés és a tájékozódás nagyban hozzájárulhat ahhoz, hogy magabiztosan, pozitív érzésekkel vághassanak bele a gyermekvállalás időszakába.
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.