A várandósság alatt minden szervrendszerben lezajlanak egészségesnek tekinthető változások, ez természetes folyamat. Ilyenek például a szív- és érrendszer, a légzőrendszer, az emésztőrendszer, az immunrendszer és a hormonális rendszer változásai. A kismamák kismértékben fogékonyabbá válnak a fertőzésekre is, valamint fáradékonyság léphet fel, és nő a terhességi cukorbetegség kialakulásának esélye.
Szerző: Dr. Bartók Róza orvos, sportdiagnosztikai tanácsadó, SYNLAB Hungary
A terhesség szinte minden szervrendszert érint: a szív- és érrendszert, a légzőrendszert, az emésztőrendszert, az immunrendszert és a hormonális rendszert is. Csökken az inzulinérzékenység, megnő a terhességi cukorbetegség kialakulásának esélye. Vannak azonban olyan életmódbeli szokások, melyek megkönnyíthetik a várandósság időtartamát, és segíthetnek egyes rendellenességek megelőzésében is.
Ajánlott életvitel
Már a terhességet megelőzően, a fogantatás előtti hónapokban érdemes célzottan odafigyelni a vitaminok, ásványi anyagok és nyomelemek változatos bevitelére, szükség esetén pótlására. A zavartalan magzati fejlődéshez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű folsav/folát bevitele, mellyel megelőzhetők a velőcsőzáródási rendellenességek. A kalcium és D-vitamin a csontok egészsége szempontjából elengedhetetlen, a vas pedig többek között a vérképzéshez és a pajzsmirigy egészségéhez szükséges.
Helyes táplálkozással csökkenthető a várandósság alatt gyakran előforduló székrekedés és gyomorégés. Fontos figyelni az élelmiszerek megfelelő, higiénikus tárolására, elkészítésére is. Javasolt a feldolgozott, finomított szénhidrátok, a cukrok kerülése, a rostfogyasztás-emelés, valamint az omega–3 zsírsavak, a tengeri halak fogyasztásának növelése.
A fogantatást követően is lényeges a rendszeresen végzett, de nem túlzásba vitt testmozgás, már egy-egy könnyű séta is sokat segíthet a jó közérzet fenntartásában.
Emellett javasolt minimalizálni a koffein fogyasztását.
Megelőzés és rendszeres vizsgálatok
A terhesség ideje alatt érdemes az összes fontos szervrendszer működéséről tájékozódni.
A vizsgálatok kimutatják az esetleges inzulinrezisztenciát, a cukorbetegséget és a szervezetben zajló gyulladásokat is. A vércsoport meghatározása és az ellenanyagszűrés is szükséges, a hepatitisz- és szifiliszfertőzés kizárása pedig kötelező.
A nőgyógyászati és ultrahangvizsgálatokon túl rendszeres vizeletvizsgálaton is részt kell venni. A laborvizsgálatok eredményével minden esetben javasolt szakorvoshoz fordulni. A laborvizsgálatokkal kiszűrhető egészségügyi problémák sok esetben tünetmentesen vannak jelen. Azonban ha a vizsgálatoknak köszönhetően ismertté vált valamiféle rendellenesség, gyógyszeres kezeléssel, életmódbeli változtatásokkal kezelhető, illetve szükség esetén további vizsgálatok elvégzésére kerülhet sor.
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról