A terhesség alatt rengeteg dologra kell figyelnünk, ha egészségesek akarunk maradni. A több alkalommal elvégzett vérvétel eredményei közül például mindig érdemes nagy figyelmet szentelni a vércukorszintnek, melynek alapján megállapítható az esetleges terhességi cukorbetegség.
Szerző: Szabó Nikolett
Mit is takar a terhességi cukorbetegség?
A terhességi diabétesz oka, hogy ebben a várandósság során olyan hormonok termelődnek, amelyek az inzulinnal ellentétes hatásúak.
A terhesség 24-28. hete közötti cukorterheléses vizsgálat vérvételének eredményein jól látható, ha a szint túl magas.
Hogyan zajlik a mérés?
A cukorterheléses vizsgálat a szénhidrát-anyagcsere működését vizsgálja, olyan módon, hogy az éhgyomorra vett vér értékeit összehasonlítják a cukros víz elfogyasztása, plusz 2 óra eltelte után vett vér értékeivel. Amennyiben a két vércukorszintérték között túl nagy az eltérés – mmol/l egységben mérve –, akkor arra gyanakodhat az orvos, hogy terhességi diabéteszről van szó.
Az éhgyomorra vizsgált vércukorszint 4,1-5,6 mmol/l értéknél számít normál szintűnek, a 2 órával később levett véré maximum 5,6 mmol/l értéknél. Terhességi diabéteszről akkor beszélhetünk, ha az éhgyomorra vett érték körülbelül 7,0 mmol/l-nél, a a 2 órával később levett vér 11,1 mmol/l-nél magasabb értékeket mutat.
Rizikófaktorok és a tünetek
A terhességi cukorbetegség rizikófaktora lehet az, ha a kismama 35 évesnél idősebb, ha túlsúlyos, ha kevés testmozgást végez, ha policisztás ovárium szindrómában szenved, ha családi vagy személyes kórelőzményeiben szerepel a cukorbetegség, esetleg a terhesség előtt már volt kialakult inzulinrezisztencia. De rizikófaktor az is, ha a korábbi terhességből nagyobb súlyú baba – körülbelül 4 kg feletti – született.
A terhességi diabétesz vérvizsgálat nélkül nehezen érzékelhető, mert nincs kifejezetten hozzá köthető, tipikus tünet. Helyesebben a tünetek, amelyeket okoz, önmagukban nem köthetők a magas vércukorszinthez, mert a terhesség velejárói is: ilyen az, hogy több ételt és folyadékot kívánunk, vagy többet járunk mosdóba.
Odafigyeléssel kezelhető
Amennyiben bebizonyosodott, hogy terhességi diabéteszünk van, az nem jelenti azt, hogy pánikba kell esnünk. Bár ez az állapot általában ideiglenes, foglalkozni kell vele és naponta többször kell majd mérni a vércukorszintet, hogy lássuk annak változását. Az orvos által felvázolt diétát – ez általában cukorszegény étkezést jelent – kell követni. Kerülendő a cukros ételek, édességek, nassolnivalók fogyasztása; inkább gyümölcsökből kell cukorhoz juttatnunk szervezetünket.
Emellett – szintén orvossal egyeztetve – testmozgásra van szükség, aminek szintén vércukorszint-csökkentő hatása lehet. Amennyiben a vércukorszint nagyon magas és a teljes odafigyelés sem segít, akár inzulin vagy más diabéteszgyógyszer szedése is indokolt lehet.
A terhességi cukorbetegség megelőzése semmiben sem tér el a normál 2-es típusú cukorbetegség megelőzésétől: kiegyensúlyozottan és egészségesen kell táplálkozni, fizikai aktivitást kell végezni és kerülni a túlsúly kialakulását.
Babának-anyának egyaránt gondot okozhat
A magzatnál az anyai terhességi cukorbetegség az átlagosnál nagyobb súlygyarapodást, születéskor esetleg sárgaságot és veszélyesen alacsony vércukorszintet eredményezhet. Megfelelő kezeléssel a sárgaság és az alacsony vércukorszint rögtön orvosolható és megszüntethető a kisbabáknál.
Amennyiben kordában tartjuk a vércukorszintet, nagy valószínűséggel teljesen egészséges kisbabánk születik. Érdemes azonban fokozottan figyelni gyermekünk étkezési szokásaira. A terhességi cukorbeteg kismama gyermekének ugyanis nagyobb az esélye arra, hogy a későbbiekben 2-es típusú cukorbeteg lesz.
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!