Biztosan észrevetted már várandósságod alatt, milyen nagy mértékben alakítja át egész addigi életedet kisbabád érkezése. A változások nem csak testedet, munkádat, baráti kapcsolataidat érintik, hanem társaddal való viszonyodat is. A babás mindennapokkal szembesülve hamar megfogalmazódhat a kérdés: mi lesz velünk?
Szerző: Dobiné Olasz-Papp Nóra, személyközpontú tanácsadó és kapcsolatanalitikus
Készüljetek együtt!
Már a várandósság alatt érdemes beszélni arról, hogy érzitek magatokat ebben az új szerepben, milyen kételyek, félelmek hullámzanak bennetek, s kifejezésre juttathatod, milyen jellegű figyelemre van szükséged társadtól. Egy férfi nagy valószínűséggel egészen más nézőpontból közelít a babavárás, szülés, gondoskodás kérdéseihez. Megfoghatatlan számukra a magzat növekedése, a szülésnél pedig tehetetlennek érezhetik magukat, noha szívesen segítenének. Nem kötelező együtt szülni! Döntésetek közös elhatározás legyen, s érdemes ezt rugalmasan kezelni, nyitva hagyni a kapukat, hogy legyen lehetőségetek változtatni, ha épp arra van szükség.
A kisbaba megszületése után úgy tűnhet, hirtelen a kívülálló szerepébe csöppennek az apák, mert a szoptatásban nem tudnak részt venni, és a baba meg a mama nyilvánvaló egysége háttérbe szoríthatja a férfit. Ilyenkor számukra is nagy segítség lehet, ha megismerkedhetnek a hordozással, és amikor csak lehet, ők fürdethetnek.
Kisbaba a fókuszban
Természetes dolog, hogy szülés után átrendeződnek a viszonyok és bizonyos ideig a kisbaba gondozása kerül a középpontba, s ez az intimitásra is kihat. Riasztó lehet mindez az újdonsült apa számára, de optimális esetben türelemmel, nyitottan és beszélgetésre is készen kíséri kis családja új folyamatait. A női test szülés után arra van berendezkedve, hogy az újszülöttről képes legyen gondoskodni, nem meglepő tehát, ha a szexualitás, befogadás, egy új élet megfoganásának akár csak elméleti lehetősége is háttérbe szorul egy időre.
Szex – de mikor?!
A gyermekágyas időszak után, tehát kb. a szülés után hat héttel, a nőgyógyászati kontrollt követően újra szabad utat kaphat a testi érintkezés. Ha mindkét fél kívánja, érdemes becsempészni némi romantikát, maximálisan odafigyelve a nő jelzéseire. Vannak, akiket zavar a szex közbeni tejcsepegés (ezt megállíthatod a mellbimbóra szorított tenyérrel) vagy a test átalakulása, a felszedett kilók, kinyúlt bőr látványa: ez ellensúlyozható olyan ruhadarabbal, melyben jól érzed magad, nem baj, ha sejtelmesen takar! Ha kívánod, hagyd, hogy párod újra felfedezze testedet! Lehetséges, hogy nehezebb lesz időt találnotok az együttlétekre, hisz bizonyos ideig kiszámíthatatlan, mikor fog felébredni a baba, ráadásul fáradt vagy és kimerült lehetsz, ám ez természetes ebben az időszakban.
Együttalvás – a párkapcsolatok gyilkosa?
Számtalanszor kapják szülők azt a tanácsot, hogy mindenképp kerüljék a babával, gyermekkel való együttalvást, mert a házasságuk rámehet, XY-ék is azért váltak el, mert engedtek a gyerek „követeléseinek”. Szerencsére ez ebben a formában nem igaz! Fontos, hogy az alvás módja közös döntés eredménye legyen, ne kényszerüljön senki olyan helyzetbe, ami számára kellemetlen! Ha szükséges, próbáljatok ki többféle alvási elrendezést is, csak a kreativitás szabhat határt s biztosan megtaláljátok a számotokra legmegfelelőbbet! Természetesen az együttalvás nem jelenti egyértelműen, hogy a szülők a gyermek mellett élnek szexuális életet! Ellenben remek lehetőség nyílik a lakás több pontjának felfedezésére összebújás céljából. Az összetartozás érzése sokkal inkább elveszhet akkor, ha te költözöl be a gyerekszobába, hogy párod aludni tudjon. A család létezésének alapja, hogy rendben legyetek egymással, ezért próbáljatok olyan megoldást találni, ami kifejezi számotokra azt, hogy jó együtt.
A témában az alábbi cikkünk is érdekelhet: