A kisbabád bőre igen érzékeny, ezt tudod, ám a védelme, ápolása kevésbé egyértelmű. Ami biztos, hogy nagyon gondosan kell eljárnod mind a tisztálkodás, mind a bőrápolás során. Nem beszélve a nehezítő tényezőkről, ilyen a pelenkával fedett bőr kipirosodása. Ráadásul már nyakunkon a hideg és a fűtési szezon, ami szintén szárítja, megterheli a kicsi bőrét.
A természetes védőréteg védelme
A legjobb, ha a bőr természetes védőrétegét próbáljuk erősíteni, hiszen minél kevésbé sérül, annál teljesebben tudja ellátni védőfunkcióját. A csecsemő bőre vékonyabb, mint felnőttkorban, a szaruréteg sejtjei még lazábban kapcsolódnak, így kezdetben a védelmi funkciók ellátása is gyengébb.
Hogyan erősítheted a bőr természetes védelemi funkcióit a mindennapi bőrápolás során?
Az újszülött bababőr
A legelső fontos “testápoló” a magzatmáz. Az újszülött testét sárgás-fehér faggyúban, zsírsavakban gazdag réteg fedi, melyet a születést követően pár óra alatt szépen beszív a bőre – jelentősen segítve a bőrt az elsődleges védelmi funkciók kialakításában. Ezért lényeges, hogy a csecsemőt csupán óvatosan, langyos vízzel mosdassák meg a világra jöttét követően, ne távolítsák el a magzatmázat, mely az első aranyat érő “pakolás” babád bőrén.
Bőrápolás otthon
A csecsemőd bőrét naponta jó párszor érinted: kb. 3-5 óránként pelenkázod, esténként fürdeted, esetleg meg is masszírozod. Minden alkalommal – az érintésed mellett – találkozik valamivel a pici baba bőre, érdemes körültekintően megválogatnod, hogy mivel.
Pelenkázás
A művelet, amit az első években a leggyakrabban elvégzel: a pelenkacsere. Amennyiben otthon történik a pelus csere így járj el:
- Érdemes csupán langyos vízzel és puha textil pelenkával tisztítanod a popsiját és annak környékét.
- Ha kakis pelenkát találsz a legegyszerűbb folyó vízzel megmosnod, majd szárazra törölnöd a baba nemi szervét és fenekét.
- Az eldobható nedves törlőkendők irritálhatják az érzékeny bőrt, azt jobb megtartani meg azokra az alkalmakra, amikor házon kívül teszed tisztába a kicsit.
- Az ápoló, nyugtató popsikenőcs felkenése után, jöhet a tiszta pelenka és készen is vagy.
Esti rituálé
Az újszülötteket még nem feltétlenül kell naponta fürdetni. Ezzel is segítheted erősödni bőrének természetes védő funkcióját.
- Ha csak pár naponta fürdeted, akkor a többi napon használj langyos vizet, puha törölközőt, vagy pamut kendőt amivel letörölgeted őt az esti tisztálkodás során, gondosan ügyelve minden kis hajlatra és a pelenkával fedett részekre is. Ha az esti rutin – mely segíti az elalvást – érdekében fürdetnéd, gondolj a babamasszázsra is, mint lehetőségre.
Pár héttel később, vagy akár az elejétől fogva
- Ha szeretnéd a babádat a kezdetektől fürdetni, ügyelj a víz hőmérsékletére (36-38 fok az ideális) és arra, hogy ne tartson hosszan a fürdőzés – hiszen az szárítja a bőrt.
- Használj jó minőségű fürdetőt, illetve a fürdővízbe cseppenthetsz babaolajat.
- A köldökcsonk lepotyogása előtt vigyázz rá, hogy ne érje víz, emellett a kicsi szemét és fülét is tartsd szárazon.
- Fürdés után ügyelj minden kis redő, hajlat szárazra törlésére, majd finoman, óvatosan, szinte simogatva megmasszírozhatod a kicsit – ha nincs ellenére. Ezzel az esti megnyugvás, ellazulás segítése mellett – többek között – támogatod a szülő és baba közötti kötődés kialakulását, sőt finom pocakmasszázzsal az emésztését is.
Normál bőrű kisbaba esetében nem feltétlenül szükséges naponta testápolót használnod, ha azonban a hidratálást, a bőr regenerálódását segíteni szeretnéd, akkor alkalmazhatsz babakrémet.
Piros bőr
A száraz bőrt támogatni kell, a hideg időben, a fűtött lakásban gyakrabban fordul elő bőrszárazság: akár foltokban, akár nagyobb felületen szárad, pirosodik ki a baba bőre, kenj rá finoman körömvirágot tartalmazó védő, hidratáló krémet.
A gyengéd bőrápolás alappillérei lehetnek a Nivea Baby család bőr- és gyermekgyógyászok közreműködésével kifejlesztett, klinikailag és bőrgyógyászatilag tesztelt tisztító és ápoló készítményei, melyek között ásványolaj-mentes, szappanmentes, etil-alkohol mentes, hypoallergén termékeket találsz.
LÉPÉSRŐL-LÉPÉSRE Könyvünkben a gyermek fizikai, érzelmi és értelmi fejlődés útját követjük nyomon a születéstől egészen 6 éves korig