A babavárás harmadik harmadában, a terhességi hormonok és a súlygyarapodás hatására a szervezetben jelentősen nőhet a vízvisszatartás. Lelassul a nyirokkeringés, megváltozik a vízháztartás, a vizesedés pedig sok kellemetlenséget okoz.
Szerző: Szále Kata mentálhigiénés szakember
A várandósság egyik nemkívánatos velejárója, a vízvisszatartás a bőr feszülésével, sőt fájdalommal is járhat. Az ödémásodás többnyire a lábak, karok bedagadását jelenti, de időnként az arc, súlyosabb esetben az egész test vizesedése is bekövetkezhet.
Ijesztő tünetek
Az ödéma gyakori jele, hogy hirtelen szűk lesz a gyűrű vagy a cipő. A lábszáron is szembetűnő tüneteket okozhat: ha a sípcsont mellett a bőrt megnyomjuk, a mélyedés megmarad egy darabig. A vizesedés kisebb mértékben szinte minden várandósság velejárója (10-ből körülbelül 7 kismamát érint), és 15 kg-os súlygyarapodásig nem is tekinthető kórosnak, ám afelett már problematikus lehet.
Ami már veszélyes!
Vízzel a vizesedés ellen
Bizonyos szempontból kedvezőbb helyzetben vannak, akik ősszel, télen, vagy tavasszal hozzák világra gyermeküket. A nyári melegben ugyanis az ödémásodás erőteljesebbé és igen kellemetlenné válhat, különösen az esti órákra. A tünetek reggelre, pihenés hatására sokat javulnak. Kézenfekvő megoldásnak tűnhet a megelőzéshez a kevesebb vízfogyasztás, csakhogy ez épp az ellenkező hatást váltja ki – azaz, a szervezet ekkor csak még jobban visszatartja a vizet.
Ha lábra kap az ödéma
A vizesedés gyakran társul nehézláb-érzéssel; akár visszerek is kialakulhatnak. Ez a megnövekedett vérmennyiség miatt van így, mivel a hormonoktól lazábbá váló érfalak csak nehezen tudnak megbirkózni a nagyobb vértérfogattal.
A lábdagadást, és általában a terhességi ödémát vegyük komolyan, foglalkozzunk vele és tegyünk is ellene!
Hogyan könnyíthetünk a nehéz lábakon?
Nagyon hasznos az úszás; a víz nyomásának köszönhetően a folyadék elkezd visszaáramlani a kötőszövetekből az erekbe, így csökken az ödéma.
- Rendszeres kis sétákkal, naponta többször.
- Gyógymasszázzsal, ami relaxál és javítja a nyirokkeringést.
- A lábak felpolcolásával – a láb kerüljön magasabbra a fejnél, így a víz visszaáramlik a
keringésbe, és a vese könnyebben választja ki. - Rendszeres napi tornával.
Napi tornagyakorlatok, 2 percben
- Nyújtott ülésben a lábujjak bemarkolása, majd széttárása (más néven: macskaköröm és pipa
vagy „sült szalonna”). - A lábfej le- és visszafeszítése.
- Bokakörzés befelé és kifelé, felváltva és egyszerre.
- Biciklizés ülésben alkartámasszal. A teljes láb csípőből mozog, „tekerjünk” váltott lábbal – csak a jobb láb biciklizik, majd a bal – előre, majd hátra, azután ugyanígy mindkettővel.
Táplálkozási tanácsok
- Kevesebb só fogyasztásával sokat enyhíthetünk az ödémás tüneteken, a só ugyanis fokozza a
vízvisszatartást. - Csökkentsük a cukorbevitelt!
- Sok zöldség, növényféle vízhajtó hatású is, ezeket érdemes rendszeresen beiktatnunk az étrendünkbe. Ilyen például a petrezselyem, a metélőhagyma, az uborka, a burgonya, a lestyán.
- Emellett fogyasszunk rendszeresen barna rizst.
- Jót tehet a várandósok számára összeállított gyógyteák kortyolgatása is (gyógynövénykeverékek csalán, zsurló, nyírfalevél, cickafark, orbáncfű felhasználásával).
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról