Nem csupán a legmelegebb hónapokban vágyunk a víz közelségére, legyen az uszodai medencében úszás, wellnesshotel, vagy akár egy melegebb égtájra utazás során a nyárba visszacsöppenve. Mindezek a kitűnő lehetőséget adnak az ellazulásra, kikapcsolódásra, ami nemcsak testileg, de lelkileg is pozitívan hat a családra, az édesanyákra, ezáltal pedig a szoptatásra is.
Szerző: Hugyecz Marietta biológus, egészségtanár, önkéntes szoptatási segítő
Amennyiben letelt a gyermekágyi időszak, és egészségügyileg sincs semmi akadálya, az édesanyák is nyugodtan strandolhatnak, vagy csobbanhatnak természetes vizekben. Ám fontos néhány szabályt betartani a forró napokon.
Nap- és hővédelem
Ha lehetséges, keressünk egy árnyékos, kényelmes helyet, hogy a kisbabánk védve legyen, és mi magunk se legyünk kitéve a tűző nap káros sugarainak. Viseljünk könnyű kalapot, UV-szűrős napszemüveget, alaposan kenjük be magunkat magas faktorszámú, jó minőségű, vízálló UVA/UVB-szűrős naptejjel, figyelve, hogy babánk ne nyalogassa azt le azt rólunk. Lehetőleg ne kémiai, hanem fizikai fényvédő szert tartalmazó napvédő készítményt használjunk.
Neki, különösen 1 éves kor alatt, mindenképp olyan naptejet válasszunk, ami fizikai fényvédelmet biztosít, hiszen a kémiai fényvédelem az éretlen bőrnek nem tesz jót, illetve a baba szervezete az abból felszívódó anyagokat sem tudja még megfelelően lebontani. Érdemes már indulás előtt 20-30 perccel bekenni a pici bőrét, hogy amint napra érünk, kifejthesse hatását. Gyermekünk szemét is védjük UV-szűrős napszemüveggel – sportboltokban már a legkisebbekre is kaphatunk ilyet.
További hasznos tanácsok
Szoptatós anyaként a fürdőruhánk lehet egy- vagy kétrészes, a legfontosabb, hogy jól érezzük benne magunkat és kényelmes legyen, főleg mellben.
Plédünkön a finom falatokkal, üdítőkkel legyünk körültekintőek, hiszen könnyen megjelenhetnek környezetünkben hangyák, legyek, darazsak és méhek is, megzavarva nyugodt pihenésünket. Érdemes beszereznünk egy kis sátrat, amelyben kényelmesen elférnek a táskáink, illetve mi is bekuckózhatunk, esetleg babánkat is letehetjük oda aludni (ilyenkor ügyeljünk arra, hogy a sátor átszellőzzön). Amennyiben babakocsiban altatjuk a picit, a kocsi kupoláját sose takarjuk le, mindig járja át a levegő, kiváltképp kánikulában.
Hűsölés a vízben
Szoptató kismamaként is nyugodtan úszhatunk, a víz hőmérséklete nem befolyásolja a tejtermelést. A hűvösebb víz ugyan szűkíti a tejcsatornákat, míg a 30 °C fölötti elernyeszti, de ez teljesen természetes folyamat. A tejmennyiséget a szopizás gyakorisága szabályozza.
Érdemes úszás előtt megszoptatni a picit, majd az úszást követően lezuhanyozni, vagy legalább áttörölni a melleket – uszodavíz esetén klór kerül a bőrünkre, természetes édesvíz esetén mikroorganizmusok maradhatnak rajta, tengeri fürdés után pedig só, és jobb, ha ezeket nem nyalogatja le a babánk. Bár nagy valószínűséggel mindez semmi bajt nem okozna nála, hiszen ő is úszik, pancsol a vízben, és közben véletlenül belenyal vagy belekortyol, nem árt az óvatosság.
Azért sem kell nagyon aggódnunk, ha ilyesmi történik, mert azokat a kórokozókat, amiket mégis lenyel a baba, általában könnyen és gyorsan semlegesítik az anyatej védőanyagai, élő sejtjei. Ez a védőhatás a már ritkábban szopizó, nagyobb gyermekeknél is érvényesül.
3 hónapos kor alatt lehetőleg ivóvíz minőségű (csap) vízben pancsoljon babánk egy pici medencében, folyamatos felügyelet mellett, vagy csak vizes törölközővel törölgessük át, hűtsük a testét.
Ügyeljünk a folyadékpótlásra!
Fontos, hogy mindenképpen fogyasszunk elegendő folyadékot! Kánikulában persze a baba is szomjasabb, ám ez nem jelenti azt, hogy ha kizárólagosan szoptatott és 6 hónap alatti, akkor is vizet kellene itatni vele. A víz kalóriatartalom nélkül telíti el. Mivel az anyatej közel 88%-a víz, így amennyiben bármikor mellre kerülhet a gyermek, nem szükséges plusz folyadékot adnunk neki. A válaszkész gondozás, szoptatás teljes mértékben fedezi folyadékigényét.
Teljesen természetes, hogy ilyenkor gyakrabban szopizik és kevesebb ideig, hiszen csak a szomjoltó, vizesebb első tejet issza, és nem kívánja a nagyobb „étkezéseket”.
Gyerekbarát kirándulások 1.rész – 252 gyerekbarát kirándulási tipp, hazai úti célok régiónként, közel 100 oldalon!
Webshop
Gyerekbarát kirándulások 2.rész – 250 ÚJ gyerekbarát kirándulási tipp
Ez a könyv korábbi, nagy sikert aratott Gyerekbarát kirándulások 1. kiadványunk folytatása. Ez alkalommal 250 tippet adunk közös családi kirándulásokhoz, méghozzá teljesen újakat. Ebben az összeállításban főként a tavasztól őszig tartó időszakra válogattunk ajánlatokat.