A babavárás időszakában időszakában extra terhelés éri az anya szervezetét. Ráadásul nagyobb gyermekei is lehetnek, akiket el kell látnia; dolgozni járhat, helyt kell állnia a háztartásban is. A baba helyének előkészítése, a babaholmik beszerzése szintén plusz energiabefektetést igényelhet. Hogyan csökkenthetők az ezekből adódó stresszhatások?
Szerző: HelloBaby magazin
A jófajta stressz
A stressz szó hallatán ma elsősorban a pszichés feszültség juthat az eszünkbe, pedig a stressznek pozitív formája is létezik: az eustressz. Ez az a fajta energikus, koncentrált állapot, amely serkentő, teljesítményösztönző hatású – legyen szó akár egy sportversenyről, akár egy fontos vizsgáról, akár szülés közben előálló helyzetekről. Az eustressz alkalmazkodási képességünket, sikeres megoldásainkat támogatja.
A rossz stressz
A tartósan fennálló káros stressz, más néven a distressz viszont negatívan befolyásolja megküzdési képességünket.
Tégy ellene!
Nyilvánvaló, hogy ennek elkerülése kiemelten fontos a várandósok esetében. A distressz kezeléséhez számos megoldás létezik.
Szintén stresszcsökkentő hatású a várandósok számára is ajánlott mozgásformák valamelyikének rendszeres gyakorlása. Segíthet ellazulni a természet közelsége, egy jó fürdő, egy kellemes baráti találkozó.
Idő és pihenés
Hogy minderre idő is legyen, javasolt megtervezni és naptárban ütemezni a teendőket. Ezenkívül lényeges, hogy a kismama legyen tudatában: vannak halasztható feladatok, továbbá nem kell mindet egymagának elvégeznie. Lehetőség szerint érdemes segítséget kérni! Ettől még senki sem lesz „rossz” anya.
Rendkívül fontos, hogy várandósan lehetőleg szánjunk elegendő időt az éjszakai pihenésre. Este igyekezzünk viszonylag korán ágyba kerülni, és teremtsünk nyugodt alváskörülményeket – ne a legújabb akciófilmbe szundítsunk bele.
Magnéziumpótlás
Végül, de nem utolsósorban: ne feledjük, hogy a magnézium nemcsak izomlazító hatású, de a stresszkezelésben is segíthet. Mivel stresszes állapotban, kimerültség esetén a szervezet magnéziumszükséglete megnő, kezelőorvosunkkal egyeztetve magnéziumpótlásra is szükségünk lehet. Jó, ha az ehhez választott termék B6 vitamint is tartalmaz, ami támogatja a magnézium felszívódását.
Étrendünk összeállításánál tartsuk szem előtt, hogy magnéziumban gazdagok az olajos magvak, a levélzöldségek, a teljes kiőrlésű gabonafélék, a hüvelyesek és a tengeri halak is.
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!