Mit lát, tapasztal, érzékel egy csecsemő élete első heteiben? Ebben a nagyon érzékeny időszakban nézzünk kicsit az ő szemükkel a világra!
Szerző: Szále Kata mentálhigiénés szakember
Látás
Az újszülött látása nem éles, és csupán a szürke árnyalatait észleli. Szeme nehezen alkalmazkodik a hirtelen változásokhoz, például a felkapcsolt lámpa fényéhez, a napfényhez. Ilyenkor összeszorítja szemhéját, teste megfeszül, elpityeredik. Szemei együttes mozgatása még esetleges, még nem néz kitartóan egy dolgot. Tekintete a fény, az erősebben kirajzolódó dolgok irányába terelődik, igyekszik ott
„megkapaszkodni”. Az éleslátás fokozatosan alakul.
Idővel egyre több időt tölt majd nézelődéssel.
Hallás
Egy kisbaba az első hónapokban jóval érzékenyebben reagál a hangokra, mint a látottakra.
A hangokhoz, zajokhoz egy idő után hozzá szokik az újszülött. Ám az éles, hirtelen zajra megijed, összerezzen, sírva is fakad, és a zaj forrása felé fordítja a fejét. Idővel a nyugodt, csendes körülmények között élő kisbaba már kezdi megtanulni, hogy vannak ismerős, számára veszélytelen hangok a világban. Az egy hónaposak viselkedése megváltozásával reagál a hangokra, és csupán erős, váratlan zajra válaszol összerezzenéssel, sírással.
A dajkáló anya hangjára már képes megnyugodni.
Szocializáció
Korábban úgy vélték, hogy az újszülöttnek csupán reflexei vannak, és alig vagy egyáltalán nem érez örömöt vagy fájdalmat. Ám észrevették, hogy amikor a nővér megszúrja a sarkát, hogy vért vegyen tőle, lassan bár, de reagál: védekezik, elhúzza a lábát, mozog és sír. Az újszülöttnek is szüksége van érzelmi biztonságra van, amit számára elsősorban az édesanyja jelent.
Ebből a biztonságból tekinthet újra kíváncsian a világra. Érdeklődését az újszerű dolgok keltik fel, ám a nagyon új és túl sok inger ijedtséget váltanak ki. Hogy ez se sok, se kevés ne legyen, ebben segít az értő megfigyelés, viselkedésének szemlélése. Így alakul az egymásra hangolódás.
Folytatás következik…
Forrás: koragyermekkor.hu
Ajánljuk még a témában: