Humor, elfogadás, kíváncsiság, empátia… vajon mi mindenért fontosak ezek a fogalmak a gyermeknevelés során?
Müller-Hegedűs Henriett írása
Egyáltalán nem könnyű dolog a nevelés, hát még, ha nem szeretnénk sem a tekintélyelvűség hibájába esni, sem az a túl megengedő szülő lenni, akinek a “fejére nőnek a gyerekek” és nemigen fogadnak szót. Hogyan lehet megtalálni az arany közép utat? Nálatok jól működik? Ha kérsz valamit a gyermekedtől, teljesíti?
A „PACE” nevelési elv 4 alappillére
Létezik egy nevelési módszer, mely elnevezését egy 4 kezdőbetűből álló mozaikszó alkotja; a kezdőbetűk a szemlélet alappilléreit jelzik.
A P betű (Playfulness) a játékosságot jelöli: ha humorral és vidámabb, játékosabb hangnemben neveljük gyermekünket, nyert ügyünk van. Ha tudunk nevetni magunkon, egymáson, ha jó a hangulat – sokkal gördülékenyebbek lesznek a hétköznapok. Nem utolsó sorban: garantáltan jobban érezzük mi is magunkat.
Az A betű (acceptance) elfogadást jelölő a gyerek érzéseinek, gondolatainak ítélet nélküli elfogadására int. Ne kérdőjelezzük meg az érzéseit, ne legyintsünk, ha fél, ha nem szeret valamit, vagy valakit!
A C (curiosity) a kíváncsiságot jelöli, ami a gyermeki lelki világ megértéséhez nélkülözhetetlen. Ha nem csak azt erőltetjük, amit mi gondolunk, mi szeretnénk, ami “muszáj”, hanem nyitottak vagyunk a gyermekünkre; sokszor rájuk csodálkozhatunk… és nagy összhang alakulhat ki közöttünk.
Az E pedig ( empathy), végül, de nem utolsósorban egy nagyon fontos elem az empátia, melynek köszönhetően a szülő megértést és együttérzést kommunikál gyermeke felé. Ha az előbbi három ponton sikerült nyitnunk a gyermekünk felé, akkor ez a negyedik talán már könnyedén, szinte magától fog menni.