A hányinger/hányás, amely hetekig eltarthat nagyon megviselheti a kismamát. Alig várja, hogy segítsen valami, hogy jobban legyen végre. Jó megoldás lehet a homeopátia, ám ahhoz, hogy használjon, nem árt tudni, milyen jellegű a rosszullét.
Sajnos még az orvosok véleménye is megoszlik arról, hogy a kismamáknál mi is okozza pontosan a reggeli rosszullétet, amelyet – nevével ellentétben – akár 24 órás rosszullétnek is nevezhetnénk. Hátterében valószínűleg a kiélesedett szaglás, és a gyomornedvek megnövekedett mennyisége áll, illetve a hormonok…
Hormonok okozzák a rosszullétet
A várandósság fenntartásában fő szerepet a progeszteron nevű tüszőhormon játssza, amely előkészíti a méh nyálkahártyáját a petesejt befogadására, majd később fenntartja ezt az állapotot. Mellékhatása például a Csipkerózsika-szerű álmosság az első hetek alatt. A progeszteron továbbá lazítja a szöveteket, mert a testnek tágulnia kell. Ellazulnak a belek és a gyomor is, lassul az emésztés folyamata és a gyomor kiürülése, illetve nő a gyomornedvek mennyisége. Ez az émelygés egyik oka. Egy másik teória szerint a hCG hormon felelős a reggeli rosszullétért. (Ez az a hormon, amelyet a terhességi tesztek is kimutatnak.) Az első 12 hétben magas a mennyisége, utána fokozatosan csökken – ez jellemző egyébként a rosszullétekre is.
Mikor hatékony a homeopátia?
A babavárás ideje alatt megpróbáljuk minimálisra csökkenteni a szervezetünkbe bevitt kémiai anyagok, gyógyszerek mennyiségét – a legtöbben ugyanis ilyenkor szembesülünk először a „kockázatokkal és mellékhatásokkal”, azaz hogy megszokott gyógyszereink csak körültekintéssel, vagy egyáltalán nem szedhetők. A reggeli rosszullétek, émelygések enyhítésére is léteznek természetes megoldások – a homeopátiás szereket például egyre több szülésznő, védőnő és orvos alkalmazza. A kezelésénél számítanak az apró részletek, például: mikor kezdődnek a tünetek? Mi váltja ki – esetleg egy bizonyos illat, mondjuk a kávé? Mitől enyhül a rosszullét – friss levegőn, fekve, vagy esetleg kis mennyiségű étel fogyasztása után? A szakértő a válaszok alapján keresi meg a megfelelő homeopátiás szert.
Homeopátiás tippek:
- Ha a rosszullét éhgyomorra, ételszagra fokozódik: Sepia
- Ha állandó a hányinger, alacsony a vérnyomás és jellemző az idegeskedés: Ipecacuanha
- Ha a rosszullét szédüléssel, sápadtsággal, ásítással jár, és a szagok, liftezés, utazás tovább rontják: Cocculus
- Ha szívdobogás, hideg verítékezés is jelentkezik a rosszullét alatt: Tabacum
- Ha a hányinger, émelygés az evés után rosszabb lesz, illetve ha a kismama szédül és „pörgős”: Nux vomica
„Túlélő”-csomag
A reggeli rosszullétet egyébként nem minden várandós tapasztalja, és nem mindenki éli meg egyformán. Az alábbi tanácsok segíthetnek átvészelni a „rókás” időszakot.
- Együnk-igyunk gyakran, egyszerre csak keveset.
- Ne fogyasszunk olyat, amit – szó szerint – be sem vesz a gyomrunk, azaz amit nem kívánunk.
- Reggel, még az ágyban, majszoljunk el néhány sós kekszet, vagy olajos magot!
- Vigyázzunk, ne melegedjünk ki nagyon!
- Igyunk reggel és délelőtt gyömbérteát, amely jó hatással van az émelygésre.
- Ne feküdjünk le közvetlenül evés után.
Ajánljuk még a témában: