Láttatok már szülőket önfeledten beszélgetni egy étteremben, miközben ott ül 1 -2 vagy 3 éves gyermekük kezében a telefonnal? A felnőtteket a kicsi egyszer sem zavarja meg, mintha ott sem lenne…
Szöveg: Szále Kata
De előfordul, hogy még kisebb gyereket nyugtatnak meg a szülei a színes, fényes, zenélő telefonnal, és láss csodát: a síró baba, tágra nyílt szemmel figyel és elhallgat!
Irigylésre méltó a szülők kényelme, vagy felháborító a felelőtlensége?
Sajnos az utóbbi áll közelebb az igazsághoz. Bár felháborodni nem kell persze, hiszen egy szülő sem akar szándékosan rosszat a gyermekének, de ettől még sajnos teszünk olyasmit, amivel ártunk neki…
Egy kisgyermeknek természetes képessége “eljátszani bármivel”, amíg ezt el nem rontjuk… Az önálló játékra való képesség értékes és nagyon fontos (volna).
Túl korán kezdik
„A technológia túlságosan korai és túlzott használata ártalmas a gyermekekre, mert még nem alakult ki teljesen az idegrendszerük.” – hangoztatja Aric Sigman pszichológus, szakíró, aki szerint a gyermekek tanulási folyamataihoz háromdimenziós valódi világra van szükség.
De még mindig sajnos sok szülőnél süket fülekre talál. Vagy azért mert még mindig azt gondolják a szülők, hogy tanul belőle, fejlődik valamiben általa, vagy azért mert már függővé vált a gyermek és nincs erejük felvenni a kesztyűt… Nagyon nagy árat fizetünk azért, ha a csöndért, nyugalomért (ez volna a modern, elektronikus bébiszitter) nyomjuk a gyerekünk kezébe a telefont, vagy ültetjük le egy laptop elé.
Fejlesztés helyett kárt tesz
„Bizonyítékok tanúsítják, hogy a számítástechnikai és audiovizuális eszközök túlságosan korai használatával éppen azokat a képességeket csorbítják, amelyeket fejleszteni kívánnánk. Ilyen például a hosszú távú koncentrációs képesség” – hangsúlyozta Sigman. Emellett súlyosan rontjuk az esélyeit arra, hogy kreatív, gondolkodó embert neveljünk belőle.
“A problémát a több feladatra való egyidejű összpontosítás és az egy feladatra való hosszan tartó koncentrálás konfliktusa okozza, mert ezeket a képességeket nem lehet és nem is szabadna egyszerre fejleszteni .”– olvasható a The Daily Telegraph című brit napilapban.
Kutatók szerint a kilenc éves kor egy fontos határ, ennél kisebb gyerekeknek “kütyüzni” tilos volna!
Nálatok hogy áll ez a dolog?
… Ne aggódj, van visszaút!
Forrás: MTI
Légy te is HelloBaby! magazin előfizető!
A témában ajánljuk még: