Kilenc hónapig ringatózik benne a magzatunk. Lágyan körülöleli, melegen és biztonságban tartja… csodálatos anyag lehet. Mire jó? Miből van? Milyen lehet az íze? Miért baj, ha sok, vagy ha kevés van belőle?
Szakértő: Dr. Lajis Tímea szülész-nőgyógyász szakorvos; Szerző: Sződy Judit
Az a csodálatos magzatvíz
A magzatvíz állandó hőmérsékletet és védelmet biztosít a fejlődő magzat számára szinte a kezdetektől egészen a megszületésig. Milyen csodálatos lehet ott lebegni a gyöngyházszínű, áttetsző, biztonságos meleg félhomályban! A magzatvíz már a korai embriókorban is jelen van, ekkor még zömében az anyai vérplazmából szűrődik ki, majd, egy idő múlva a magzat veséje is részt vesz termelésében. A magzatvíz szerepet játszik az anyagcsere alakulásában és a tüdők fejlődésében. Ahogy növekszik a baba és a méh, úgy nő a magzatvíz mennyisége, majd szülés előtt kissé csökken. A szülés kiírt időpontja körüli időszakban 800 – 1000 milliliterre tehető.
Miért baj, ha túl sok?
Túl sok magzatvíz esetén a pocak és az anya súlya gyorsan növekszik, a has feszül, nehézlégzés alakulhat ki. A túl sok magzatvíz – orvosi szakszóval polihidramnion – különböző problémák jele lehet. Az anyai cukorbetegség, szifilisz fertőzöttség vagy toxoplazma fertőzés túl sok magzatvíz termelődését okozza. A kelleténél több magzatvíz Rh izoimmunizációt is jelezhet: amikor az Rh-negatív vércsoportú anyának második Rh-pozitív magzata növekszik a méhében, és nem kapott az előző szülés után ellenanyagot.
Túl sok lesz a magzatvíz, ha a babánál bélelzáródás keletkezik, ha kromoszóma-rendellenesség áll fenn (pl. Down-szindróma). Az átlagosnál több magzatvíz már a várandósság elején kimutatható, így további vizsgálatok nyújthatnak teljesebb képet a magzatról és a kismama állapotáról.
Miért baj, ha túl kevés?
Ha túl kevés a magzatvíz, az anya pocakja alig növekszik. A magzatmozgásokat erősnek, sokszor fájdalmasnak érzi. A baba kényszertartásba kerülhet, ugyanis nincs lehetősége helyezkedni. De sajnos nem csak ez a baj. A szokásosnál kevesebb magzatvíz – szakszóval oligohidramnion – különböző rendellenességeket jelezhet. Ha a méhlepény működése nem megfelelő, a magzat fejlődése elmarad az egészségestől. Ebben az esetben a magzatvíz mennyisége is kevesebb. Ugyanez a helyzet a magzat veséjének, vagy vizelet elvezető rendszerének fejlődési rendellenessége esetén. A kelleténél kevesebb lesz a magzatvíz, ha az anya bizonyos drogokat vagy gyógyszereket fogyaszt. Sajnos az is előfordulhat, hogy a magzatvíz túl korán elszivárog, ha a burok idő előtt megrepedt.
Folyik, vagy nem?
Egyértelmű, hogy elfolyt a magzatvíz, ha nagy mennyiségű folyadék árasztja el a kismamát, minden előjel nélkül. Ha a magzatburok nem a legmélyebb pontján reped meg, hanem valahol följebb, akkor a magzatvíz „diszkréten” szivárog. Könnyen lehet, hogy a kismama nem biztos a dolgában: vajon ez vizeletvesztés, híg folyás, nyákdugó vagy magzatvíz? Ilyenkor érdemes vastagabb betétet helyezni a fehérneműbe, és sokat mozogni, sétálni. Ha a betét elázik néhány óra alatt, akkor irány a kórház! Gyógyszertárban kapható olyan speciális betét, amely kimutatja a magzatvíz szivárgását, a felszívott folyadék pH értéke alapján. A hüvelyváladék ugyanis enyhén savas, de a megjelenő magzatvíz lúgos irányba tolja el a pH értéket.
Ha csak a nyákdugó ment el, nem kell a kórházba sietni. Ha nem tudjuk eldönteni, hogy magzatvíz vagy nagy mennyiségű vizelet, irány a szülészet.
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról