A zene, az éneklés ellazít, megnyugtat, kikapcsol. A gyermek a szülőkkel való együtténekléssel mindezek mellé élményt is kap, a közösen átélt örömöt.
Szerző: HelloBaby magazin
A babák is, a totyogók is nagyon élvezik a kis dalocskákat, a ritmikus mondókákat és a harmonikus zenét. Sok anya ösztönösen dúlol a babájának, de gyakran csak bekapcsolunk valamilyen eszközt és lejátszunk nekik rajta zenét, éneket. Pedig a „mesterséges” zene soha nem pótolja azt az élményt, amit a közös éneklés nyújt.
A zene megnyitja a világ kapuit a gyermekek előtt
Ma már tudományosan is bizonyított, hogy a harmonikus zene pozitívan hat az emberre, beleértve a még meg nem születetteket is. A zene segíti a világgal való megismerkedés folyamatát, az információk feldolgozását, hozzájárul az absztrakt és hatékony gondolkodás kialakulásához. Fejleszti a motorikus képességeket, mivel elősegíti a test ellazulását és a mozgások koordinálását. Támogatja az érzelmi intelligencia fejlődését és a kreativitást. A dalok segítségével a gyermekek nem csupán az őket körülvevő tárgyakat ismerik meg, szavakat sajátítanak el, fejlesztik képességeiket, de kapcsolatokat is teremtenek és megtanulják megérteni saját és mások érzelmeit is. De a legfontosabb és mérhetetlen érték az, hogy a gyermek mélyen átérzi az összetartozást azzal a közeli személlyel, akivel énekel.
A legfontosabb a ritmus
A gyermekek ösztönösen vonzódnak a ritmushoz és a ritmikus játékokhoz, miközben spontán módon egyesül bennük a beszéd, a zene és a mozgás. Ezt a felismerést először a múlt század harmincas éveiben Carl Orff zeneszerző, pedagógus, az ismert Carmina Burana szerzője fogalmazta meg, A gyermekek természetes ritmusérzéke összefügg a biológiai ritmusok adottságával, de hatással van rá az anya lépéseinek méhben érzékelt ritmikája és a kézen vagy ölben ringatás ismétlődő hullámzása is.
Carl Orff egész sor egyszerű hangszert készített, amelyeket ma Orff-hangszerekként ismerünk. Technikailag könnyen kezelhetők, ezért otthon is használhatók és nem igényelnek semmiféle zenei képzést. Ide tartoznak a ritmikus ütőhangszerek, mint pl. a ritmusfák, ujjcintányér, triangulum, csengettyűk, tamburin, kézidob, sámándobok vagy rumbatök, és a melodikus hangszerek, mint a xilofon vagy a csőhangsor. A kisebb gyermekek ezekkel az egyszerű hangszerekkel kísérhetik a gyermekdalokat, később pedig segítségükkel elsajátíthatják a zeneelméletet alapjait is.
Félelem, hiszti, dackorszak, agresszivitás, veszekedés, válás, körömrágás, büntetés, testvérféltékenység. Az ezekhez hasonló kérdések sora végtelen – és ez így természetes! Hiszen a szülői szerepet is tanulni kell. Ehhez nyújt segítséget könyvünk, születéstől egészen 6 éves korig.
GYERMEKPSZICHOLÓGIA könyvünk megvásárolható webshopunkban!