A várandósság alatt különösen fontos, mit veszünk magunkhoz, mit eszünk és mivel támogatjuk nemcsak saját magunkat, de a kisbabánk fejlődését is. Elvégre a mama és baba keringése összekapcsolódik, jó tehát tisztában lennünk azzal, mi is kerül a vérkeringésünkbe.
Szerző: Szabó Hajnalka
Babát várva mindenre jobban odafigyelünk, így a mindennapos rutin, a test- és szépségápolás mikéntjére is fokozottabban ügyelnünk kell. A hidegebb téli hónapokban, amikor az időjárás amúgy is igénybe veszi a bőrünket, különösen fontos ügyelnünk arra, hogy milyen összetevőket, termékeket részesítünk előnyben, illetve, hogy milyeneket érdemes elkerülnünk. Nem beszélve a tavaszról és a nyárról, amikor egyre több bőrfelület válik szabaddá, így láthatóvá…
Első lépés: a szemléletváltás
Az első 12 hét különösen nagy odafigyelést igényel, hiszen a magzat fejlődése szempontjából ez rendkívül szenzitív periódus.
Kivételesen fontos tehát a nagyfokú körültekintés a várandósság, majd pedig a későbbi szoptatási időszaka során is. Mivel ebben az időszakban testünk megannyi változáson megy keresztül, például a hormonhatások miatt, fontos, hogy reagálni tudjunk ezekre a változásokra, elfogadva a testünkön tapasztalható átalakulást, hiszen a pozitív testkép a kiegyensúlyozott babavárás egyik alapköve.
Hajfestéstől a műkörömépítésig
Mivel a várandósságra egyéni eltérések szerint és persze a hormonális hatásoknak megfelelően más-más módon reagálhat a szervezet, van, akinek erősebb, fényesebb lesz a haja, míg van, akinél nagyobb faggyútermelés észlelhető. Az utóbbi esetben érdemes kímélő, naponta használható sampont választani.
A hajfestés sarkalatos téma. Egy időben tiltólistára került, míg konkrét bizonyítékok hiányában ez a tendencia egyre inkább lazulni látszik.
Csak természetesen
E kérdésben bátran támaszkodhatunk orvosunk véleményére: ha ő a 12. hetet követően nem látja akadályát a hajfestésnek, akkor is érdemes természetes alapú, ammóniamentes festéket használnunk. A műköröm-készíttetés sem javasolt, hiszen a körömépítés során számos vegyszert lélegzünk be, melyek a tüdőbe, majd a véráramba kerülve a babához is eljutnak.
Szép fog és bőr, egészséges baba
A várandósság alatt gyakoribb a fogszuvasodás és az ínyprobléma, hiszen ilyenkor az egész szervezet a baba fejlődésére összpontosít, elvonva például a fogak egészségének fenntartásához szükséges ásványi anyagokat. Így megelőzésképpen érdemes fogínyproblémák elleni fogkrémet használni és sűrűbben fogat mosni.
Bőrünk, akárcsak a külső hatásokra, a belső folyamatokra is nyomban reagál. Hogy megőrizzük rugalmasságát, azt mindenekelőtt megfelelő folyadékfogyasztással biztosíthatjuk, másodsorban pedig érdemes minőségi testápolót, babaolajat alkalmaznunk a megfelelő hidratáltság eléréséhez. Ez azért is fontos, hogy lehetőség szerint megelőzhessük a bőr felületén kialakuló terhességi csíkokat, más néven a striákat. Ehhez elengedhetetlen, hogy naponta krémezzük és gyengéden masszírozzuk a kiemelten érintett területeket: a hasat, a combokat és a melleket.
A várandósság során gyakori, hogy pigmentfoltok jelennek meg a bőr felületén, az anyajegyek is sötétebb színűvé válnak. Ez természetes folyamat, és nemegyszer csak átmeneti probléma, de szakorvossal konzultálhatunk megszüntetésének lehetőségeiről.
Így se szépüljünk várandósan
Krémet választva kerüljük az A-vitamin tartalmú készítményeket, mivel túladagolásuk a várandósság korai szakaszában összefüggést mutat a magzati fejlődés rendellenességeivel. Hasonlóképp ne alkalmazzunk szteroidtartalmú kenőcsöket sem a baba fejlődésének védelme érdekében.
A szőrtelenítő krémeket is javasolt mellőzni a bőrön keresztül felszívódó összetevőik miatt, részesítsük előnyben inkább a borotvát és az epilátort.
A sminkelésről nem kell lemondanunk a babavárás alatt, amennyiben ez női önbizalmunkat erősíti és szokásaink része. Azonban az ilyenkor tapasztalható bőrérzékenység miatt lehetőleg hipoallergén kozmetikumokat használjunk. A rúzsokkal esetleges ólomtartalmuk miatt kell óvatosabban bánnunk. Míg a testápoló krémek a bőr felső rétegeibe szívódnak be, addig a ránctalanító krémekkel érdemes óvatosan és körültekintően bánnunk, mivel azok használatakor már a bőr mélyebb rétegei is érintettek.
Télen a napfény hiánya miatt sok hölgy szívesen jár szoláriumba, vagy barnító krémekkel éri el az áhított bőrszínt. A várandósság alatt mindkettőt javasolt elhagyni!
A nagyfokú hőhatások sem javasoltak, a szauna és a kádfürdő például alhasi vérbőséget okozhat, ami kockázatot jelent a magzatra nézve. Mivel a kismamák hajlamosabbak a hüvelyi fertőzésekre, az intim higiénia ugyancsak nagyobb körültekintést igényelhet – ezért sem javasolt többek között az ülőfürdő.
Ami azonban a legfontosabb, hogy a várandósság során és az eközben végbemenő változások miatt különösképpen nyitottnak kell lennünk testünk jelzéseire. Hangolódjunk rá arra, hogy az adott helyzetben mi esik jól nekünk. Hiába vált be az eddigi rutin, ha az a babavárás alatt nem esik jól, vagy érzékenységet, irritációt okoz, inkább mondjunk le róla!