GRATULÁLUNK! Talán észre sem vetted, hogy gyermeket hordasz a szíved alatt, hiszen az első gyanújelek a negyedik héttől érezhetőek. A várandósság általában negyven hétig tart, idejét mindig az utolsó menstruáció első napjától számítjuk. Az első trimeszterre jellemző émelygés és hányinger számodra is kellemetlen pillanatokat okoz majd, de ne feledd, mindez annak a jele, hogy nemsokára egy új életnek adhatod a létezés csodálatos ajándékát. A testben most még szinte észrevétlenül játszódnak le a folyamatok. Az első másfél hét a megtermékenyült petesejt beágyazódásának időszaka. A petesejt helyén kialakul a sárgatest, mely segít a méhnyálkahártya felépítésében. Csak ekkor alakul ki a zigóta és az anya keringése között a kapcsolat, amitől kezdve a zigótát az anya vérerei táplálják, így gyors fejlődésnek indulhat. A fogantatástól számított 22. napon a kicsi szíve végre dobogni kezd, és ezzel párhuzamosan a velőcső is záródik.
Tégy meg mindent a baba és a saját egészségedért! Már most figyelj oda a táplálkozásra: tarts kiegyensúlyozott étrendet, a terhesség egész ideje alatt ügyelj a fehérjedús étrend kialakítására, hiszen ez elősegíti a sejtek és a szervek megfelelő fejlődését. Élvezd az előtted álló időszak minden pillanatát, és ne feledd: a túlzott aggódás egyikőtöknek sem használ. Add át magad életed legnagyobb és leggyönyörűbb kalandjának!
1. hét
A várandósság hosszát mindig az utolsó menstruáció első napjától számítjuk, így jön ki az átlagosan negyven hét. Ezért nem árt, ha feljegyzed ezt a napot. Akinek az átlagos, 28 napnál hosszabb a ciklusa, hosszabb várandósságra is számíthat. A túlhordás tehát nem a 40. héten, hanem a 42. után kezdődik! Kíváncsi vagy, mikor lesz a “terminusod” (ez a szülés várható napja)? Adj az utolsó vérzésed első napjához hét napot, majd vonj le belőle három hónapot!
2. hét
A tested hónapról hónapra felkészül a fogamzás lehetőségére. Minden nőnek megvan a maga egyedi ritmusa, a peteérés pontos napja pedig még ciklusonként is ingadozhat néhány napot. Érdemes akár több lehetőséget teremteni az együttlétre középidő táján! Ha így történik, mire az érett petesejt kiszabadul, “kérők” millióval találkozik majd a petevezetőn áthaladva és a méh felé sodródva.
3. hét
Végül a hozzá legjobban illő hímivarsejt előtt nyitja meg a burkát, hogy magába fogadja. A megtermékenyült petesejt folytatja vándorútját a petevezetékben, miközben 4, 8, 16, 32, majd 64 sejtté osztódik. Ebben a kezdeti időszakban még minden kisbaba méretei egyformák. Az egyéni különbségek csak sok héttel később fognak megmutatkozni.
4. hét
Egy hét vándorlás után megérkezik a méhfalhoz, ahol 5 nap alatt beágyazódik. Ekkor azonban olyan aprócska még, hogy ultrahang vizsgálattal nem mutatható ki. Ennek a hétnek a végén talán már izgatottan figyeled, hogy tapasztalod-e a készülődő menstruáció első jeleit. Sok nő azonban, valamiféle belső megérzésre hallgatva, már ekkor biztos abban, hogy babát vár. A terhesség első fizikai jele lehet, hogy az elkövetkező héttől a fokozódó alhasi vérbőség miatt gyakrabban kell pisilned.
5. hét
Nem minden anya tudja még biztosan, hogy babát vár! Ha az ovuláció és a megtermékenyülés a “tankönyvihez” képest később történt, a pozitív tesztre is várni kell még! Ultrahanggal még csak a szikhólyag látszik, ami táplálja a babát a kezdeti hetekben, míg a méhlepény át nem veszi ezt a feladatot.
Mit tapasztalsz te? A szervezeted kezdi érzékelni, hogy nagy munka vette kezdetét: Fáradékonyabb vagy, nő az energia és a folyadékigényed is.
Mi történik a babával? Az egész teste csupán 2 milliméter, ami egy kölesszem méretével egyezik meg, de a szíve már kialakult és működik!
6. hét
Már egyértelmű a teszt eredménye, és a tüneteid is egyre feltűnőbbek! Ha most mész ultrahangvizsgálatra, van esély, hogy láthatjátok már a babácskát, és a szív lüktetése is látható a képernyőn.
Mit tapasztalsz te? A melleid készülődnek a szoptatásra. A mirigyállomány megduzzad, és a mellbimbó mirigyei is megnagyobbodnak. A várandósság bizonyossága bizonytalanságot, kételyt, aggodalmat hozhat felszínre. Tested remekül érti a dolgát, ám felmerül benned, vajon te magad, hogy fogsz tudni lépést tartani a sok változással?
Mit tudunk a babáról? 4 milliméter hosszú, rizsszemnyi méretű testén már “rügyeznek” a végtagkezdemények, és kezd kialakulni a szeme és a szája is.
7. hét
Bár a pocak mérete még nem árulkodó, a hangulatod annál inkább. Elkezdesz befelé fordulni. Ha csak teheted, félrevonulsz pihenni, és látni sem bírod az eddig imádott kávédat.
Mit tapasztalsz te? Fokozódik az érzékenységed a szagokra, ízekre. Sokaknál ez az émelygés első időszaka! Szerencsére a legtöbb várandósság során a hányás nem ölt veszélyes mértéket. A mennyiség helyett a minőségre érdemes a hangsúlyt fektetni a táplálkozásban, a fizikai aktivitásban és a szabadidős programokban is.
Mit tudunk a babáról? Akkora, mint egy babszem: popsitól fejig 8-9 milliméter! Kialakul a gerinc, a bordák, és a végtagok is szépen növekednek. Az agya is rengeteget fejlődik, és arca is egyre formásabb!
8. hét
Már nem kényelmesek az eddig hordott nadrágok, pedig lehetséges, hogy még semmit nem híztál, vagy akár veszítettél is a súlyodból.
Mit tapasztalsz te? Hasad növekedését még inkább a gyakori puffadások okozzák. Egyes kismamák még nem merik teljesen átengedni magukat a felhőtlen várakozásnak, mások pedig szívesebben tartogatják még néhány hétig maguknak és párjuknak a babavárás édes titkát.
Mit tudunk a babáról? Már több, mint másfél centi az ülőmagassága (ez a CRL érték). Mérete megegyezik egy olivabogyóéval! Alakul a bélrendszere, de a belek egy része egyelőre a köldökzsinórban vár, hogy tágasabb legyen a hely a baba pocakjában.
Szülés, születés – szülésre való felkészüléstől egészen a gyermekágyas időszak lezárultáig!
LAPOZZ BELE KÜLÖNSZÁMUNKBA!
9. hét
Mintha kezdene egyensúly kialakulni ebben a folyamatos változásban!
Mit tapasztalsz te? Kitapasztalod, melyik napszakban mekkora mennyiségben és milyen ételek esnek jól. Komolyan veszed a kezdődő hányingert, és az enyhébb fáradtságot is, ami rendszerint késő délután, estefelé tör rád.
Mit tudunk a babáról? Ülőmagassága 22-33 milliméter, ami egy szőlőszem mérete, a súlya pedig 1,5 gramm körüli. Van orrocskája és fülkagylója is. Megkezdődik a belső nemiszervek és a végbélnyílás kifejlődése, a szívkamrák és a billentyűk is kialakulnak.
10. hét
Mostantól számíthatsz egyenes kérdésekre a barátoktól. Vagy kérdezés nélkül is biztosak benne, hogy jövő karácsonyra egy csomag pelenka lesz a leghasznosabb ajándék nektek.
Mit tapasztalsz te? Hol a rózsaszín fellegekben jársz, hol megmagyarázhatatlan szomorúság tör rád. A baba egy kicsit neked is juttat a hormonlöketből, ami ezekben a hetekben éri őt.
Mit tudunk a babáról? Akár négy centis is lehet a popsija és a fejbúbja közti hossz! Akkora, mint egy eper! Ám súlya mindössze 4 gramm. Ujjai különváltak, az ebihalfarok eltűnt, körme és fogcsírái kialakulóban.
11. hét
Kiskönyv a táskában, ultrahangfelvételek a pénztárcádban, a hűtön, a telefonodon, mindenhol. Éjjel-nappal a titokzatos pocaklakóról álmodozol, meg magadról és a párodról, hogy vajon milyen szülők lesztek.
Mit tapasztalsz Te? A rosszullétek mérséklődnek, a legtöbb esetben lassacskán meg is szűnnek. Végre semmi nem ejthet csorbát az áldott állapot hangulatán. Némi ingadozás továbbra is előfordulhat.
Mit tudunk a babáról? Ülve 5 centi körüli a magassága, ami egy kiwi mérete. Kialakult a külső nemi szerve, de még nem lehet annyira jól látni ultrahanggal, hogy biztosan meg lehessen állapítani kisfiú-e vagy kislány.
12. hét
Ez az első trimeszter utolsó hete, sokak számára a nagy bejelentés ideje.
Mit tapasztasz Te? Végre jól vagy! Sugárzol! Ha szereted a munkádat, talán visszakapcsolsz a régi aktivitási szintedre. A társasági életbe is lelkesen térsz vissza. De a nyugisabb időszakokban egyre többet gondolsz a babára.
Mi újság a babával? Készen van minden belső szerve, már csak növekednie, érnie, és erősödnie kell! Tud nyelni, csuklani, pisilni, sőt még hangot is tudna adni, csak a magzatvíz ilyen célra nem alkalmas közeg. Ülőmagassága 55 és 60 miliméter között van, a teljes hossza 8 centis is lehet – akkora, mint egy szilva!
Melyik trimeszterben jársz éppen? Kattints a képre a további információkért.



HelloBaby magazin a babát tervezők, babát várók és gyermeket nevelő szülők magazinja. Olvasóinkat végigkísérjük a várandósság 9 hónapján, tanácsokat adunk a problémamentes szüléshez, szoptatáshoz és a gondos babaápoláshoz, a gyermekneveléshez.
HelloBaby könyveinkkel igyekszünk a babatervezés, várandósság, szülés, szoptatás, babaápolás, gyermeknevelés, gyermekbetegségek, szülővé válás témákról még bővebb információt adni az egész családnak.