Örök téma a családdá válás folyamatában, jó ötlet-e, szükséges-e a szülésre felkészülni? Természetes, ösztönös folyamat ez, vagy tanulni való aktus? Oszlassuk el most a kételyeket!
Szerző: Dobiné Olasz-Papp Nóra személyközpontú tanácsadó és kapcsolatanalitikus
Mikor megfogan a várva várt vagy épp a meglepetés babátok, lehetséges, hogy időre lesz szükséged egyáltalán a puszta tény feldolgozásához, ahhoz, hogy magadévá tedd a gondolatot: anya leszek, család leszünk!
Érkezik a baba
Az első trimeszter jellegzetessége, hogy fókuszba kerülnek a testi változások, szédelgés, erős fáradtság, émelygések, hányinger jelentkezhet, de az is rendben van, ha ezek csak enyhe formában jelentkeznek vagy épp észrevétlenek.
A második trimeszterben gömbölyödik a pocak, visszatérhet az energiaszint, már látványos lehet a babavárás, de a pocak mérete még nem jelent akadályt a mindennapokban. Ez egy könnyedebb, boldogabb időszak lehet.
A harmadik trimeszterben már igazán kezd komolyodni a helyzet! Ha eddig, várandósnak nevezted magad, mostantól megértheted, hogy ez a szép állapot idővel terhesség is lehet. Fájhat a derekad, a hátad, sajoghatnak a csontjaid, rákényszerülsz a lassulásra, nehézséget okozhat a cipőd bekötése, ahogyan egy kiadós éjjeli alvás is. Magzatod a gondolataidban is egyre inkább kisbabaként jelenik meg, lehet, hogy már a nevén szólítod. Egyre inkább ráhangolódsz a megérkezésére, s előtérbe kerül a szülés kérdése is.
Hogyan készülj a szülésre?
Nagy valószínűséggel információkra lesz igényed, s elkezded keresni azokat. A tapasztalat azt mutatja, erre a harmadik trimeszterben a legfogékonyabbak a kismamák. Ezen ismeretekre több módon szert tehetsz.
- Könyvek
- Fogadott orvos/szülésznő
- Dúla
- Képzett szülésfelkészítő
- A választott kórház tanfolyamai
- Bábák felkészítő tanfolyamai (a szülés helyszínétől függetlenül)
- Barátnők, már szült rokonok, támogató közösség tapasztalatai.
Mi alapján dönts a szüléssel kapcsolatban?
Nagyon jó, ha több irányból is tájékozódsz! A kórházi felkészítők beválhatnak a protokoll megismeréséhez, míg a szülés valódi természetéről szóló plusz információk rátekintést adhatnak arra, hogy mi a norma biológiailag és pszichésen a vajúdás, a szülés órái alatt.
Ha valamelyik könyv, személy, közösség kifejezetten taszít, nyugodtan keress tovább.
Sokat segíthet, ha szülésfelkészítésen veszel részt, ahol mindezt megkaphatod.
Mivel leszel több szülésfelkészítés után?
- Tudatossá válhatsz babád világra jövetelének folyamatában, a ráhangolódásban
- Pontos információikhoz juthatsz a testedben-lelkedben zajló történésekről
- Megismerheted a vajúdás, a szülés szakaszait
- Információkat szerezhetsz a fájdalomcsillapítás gyógyszeres és természetes fajtáiról
- Dolgozhatsz félelmeiddel, melyek teljesen természetesek és normálisak
- Megismerkedhetsz a különböző vajúdási és kitolási pozíciókkal
- Társad is részese lehet a felkészülésnek, s ráérezhet, hogyan fog tudni támogatni téged
ebben a mindent felforgató, egyben csodálatos kitárulkozást hozó, mély folyamatban - Ismereteket szerezhetsz a lehetséges beavatkozásokról, azok előnyeiről és kockázatairól,
a császármetszésről és a hüvelyi szülésről - Felkészülhetsz a gyermekágyas időszakra, a szoptatásra, szülés utáni szexuális életre, az
érzelmi ingadozásokra - Ha már van gyermeked, segítséget kaphatsz ahhoz, milyen könyvet érdemes beszerezned
részére, hogyan kommunikálj vele, hiszen a felkészülés számára is fontos
A témában ajánljuk még: