Már tudod, hogy babát vársz? Gratulálunk! A nagy öröm után érdemes utánaolvasnod, hogy milyen babavárás alatti vizsgálatokra van lehetőség!
Szakértő: Petrik Zita védőnő
Ha van társadalombiztosítási jogviszonyod, az összes szükséges vizsgálatot igénybe veheted külön térítési díj fizetése nélkül – természetesen az egészségügyi ellátórendszer keretei között, nem magánrendelésen. Most azokat gyűjtöttük össze, amik a jogszabály alapján járnak!
Változások
A várandósgondozásról 2014. július 1-jei hatállyal új jogszabályt alkottak, ezzel leváltva annak huszonkét éves elődjét. A változásnak három oka volt.
1. Az egyik, hogy az európai uniós jogharmonizáció részeként szabályozni kellett, hogy a szülésznői várandósgondozás milyen feltételekkel és hogyan valósulhat meg, azaz mely esetekben választhatják a gyermeket váró nők a szülész-nőgyógyász által végzett gondozás helyett a szülésznői gondozást. Mindezek mellett az alapellátásban továbbra is a védőnő és a háziorvos kíséri a várandóst.
2. A második tényező az volt, hogy felülvizsgálták az elmúlt évek tudományos változásait, így csak olyan vizsgálatok maradtak az OEP által finanszírozott vizsgálatok között, melyeket a bizonyítékokon alapuló orvoslás eredményeivel is alá tudnak támasztani.
3. A harmadik ok pedig az volt, hogy egyetlen, a háziorvos által kitöltött beutaló, mely a várandós gondozási könyv része, minden alapvizsgálatra jó legyen.
Lássuk, hogyan is kellene működnie a rendszernek!
A várandósgondozás résztvevői az egészségügy részéről:
- Szülész-nőgyógyász vagy szülésznő (továbbiakban felelős személy): ő felel a gondozás szakmailag helyes végzéséért. A magzat fejlődését és a várandós állapotát figyelemmel kíséri, vizsgálatokat végez, értékeli a várandós leleteit.
- Védőnő: az alapellátás keretében kíséri a várandóst. Védőnői tanácsadás keretében követi a várandós állapotát, egyszerű vizsgálatokat végez, mellyel követhető az egészségi állapot. Felkészíti a nőket a szülésre, szoptatásra, segíti eligazodni a vizsgálatok között. Családlátogatás keretében oldottabb keretek között lehet megbeszélni a felmerülő kérdéseket.
- Háziorvos: egy általános vizsgálatot végez a várandósság elején, és ellátja páciensét, ha a várandóssága alatt nem szülészeti problémája lenne.
Szóval pozitív lett a teszt! Hurrá!
Mit tegyél?
Ha nincs semmilyen aggasztó tünet, akkor kérj telefonon időpontot és elég a nőgyógyászt felkeresni az utolsó menstruáció első napjától számított 6. héten, vagy valamivel azután. Ekkor már ultrahang (UH)-készülékkel biztonsággal megállapítható a méhen belüli várandósság.
9 HÓNAP – Szükséges alapinformációk a terhességről, szülésről és a babaápolásról