Sokan bizonytalanok, hogyan készüljenek fel egy kisebb vagy nagyobb autós utazásra a picikkel. Mi a férjemmel az elmúlt években rengeteg tapasztalatot szereztünk erről, több országot és kontinenst bejárva három kisgyerekkel. Most megosztom azokat a trükköket, amelyek nálunk beváltak, hogy minél zökkenőmentesebben sikerülhessen a családi autókázás.
Szerző: Bérczes Judy blogger, Utazóanya
Az autózás nagy szabadságot ad, hisz akkor és oda megyünk, amikor és ahová csak szeretnénk. Több csomagot tudunk magunkkal vinni, mint a repülős utakra (extra költségek nélkül). Az autós utazás kényelmesebb kisgyerekkel, be tudunk vásárolni a boltban, és akár 2-3 naponta mehetünk tovább egy új városba. Sokszor anyagilag is jobban kijövünk így öten, mint ha repültünk volna.
Kezdjük kicsiben!
Amikor pici a baba és az első autós útra készülünk, érdemes rövid távokkal kezdenünk. Amikor már látjuk, hogy mi működik a gyerekünknél, gyerekeinknél, akkor egyre messzebbre merészkedhetünk. Jó lenne, ha létezne egy általános megoldás, ami mindenki számára beválik. Mivel azonban minden gyermek más, ki kell tapasztalni, kinek mi a legmegfelelőbb!
Autós utazás alvásidőben
Mi az elmúlt évek tapasztalatai alapján igyekszünk alvásidőre igazítani az indulást.
Az esti fektetési rutin után nem az ágyba, hanem az autóba helyezzük a piciket, és már indulunk is. Addigra minden csomag be van készítve a csomagtartóba. Ennek a módszernek az előnye, hogy éjjel nincs kánikula, és tömeg sincs az autópályákon, így gyorsabban lehet haladni.
TIPPEK Legyen nálunk minden alváshoz szükséges kellék: cumi, plüssfigura, takaró. Ha nappal utazunk, sötétítsük be az ablakokat.
Evés-ivás menet közben
Habár hivatalosan nem javasolt, mi sosem tiltottuk az autóban evést. Ki szoktuk használni azt, hogy sok idő kitölthető az etetéssel. Olyan ételt viszünk, ami nem ragad és maszatol, csak a morzsákat kell utólag feltakarítani. A cseppmentes kulacsoknak köszönhetően nem folyik ki a víz sem. Fontos, hogy ez csak akkor működhet, ha a pici már stabilan és magabiztosan tud enni és nyelni, és emellett fokozottan figyelni kell rá, nehogy félrenyeljen.
NASITIPPEK Kukoricapehely, kölesgolyó, pogácsa, gyümölcsök, szendvicsek, abonett, cukormentes keksz.
Játékok az autóban
Amióta a mi gyerekeink nagyobbak, és tudunk velük beszélgetni, szoktunk például barkochbázni és beszélgetős kártyát játszani velük. Kétéves koruk óta tableten nézhetnek egy kevés mesét is, ha úgy jön ki a lépés (otthon nincs mesenézés, csak az autóban és ott is ritkán).
TOVÁBBI JÁTÉKTIPPEK Mágneses kirakós, 3D matrica, színező, rajzolós tablet.
Kihívások jövet-menet
Nem szeret autózni a baba? Mit csináljunk, ha sokat sír? Nálunk is előfordultak kihívások az autós utak során. Bele kell kalkulálni, hogy ha kell, több szünetet tartunk. Amikor nyűgös a kicsi, az első, hogy megnézem a pelusát.
Volt már, hogy ez okozta a gondot – csak kicseréltük, és már mehettünk is tovább.
Olyan is volt, hogy egyszerűen csak nem tudott elaludni az autóban. Ilyenkor megálltunk, elaltattam hordozóban, visszahelyeztem az autósülésbe és folytathattuk az utunkat. A gyerekek folyamatosan változnak, és lehet, hogy lesznek utazás közben nehezebb időszakok, de ez nem marad így örökké. Ne adjuk fel!
Gyerekbarát kirándulások 1.rész – 252 gyerekbarát kirándulási tipp, hazai úti célok régiónként, közel 100 oldalon!
Webshop
Gyerekbarát kirándulások 2.rész – 250 ÚJ gyerekbarát kirándulási tipp
Ez a könyv korábbi, nagy sikert aratott Gyerekbarát kirándulások 1. kiadványunk folytatása. Ez alkalommal 250 tippet adunk közös családi kirándulásokhoz, méghozzá teljesen újakat. Ebben az összeállításban főként a tavasztól őszig tartó időszakra válogattunk ajánlatokat.