Tízből kilenc nő ahogy megtudja, hogy babát vár, attól fogva egyáltalán nem iszik alkoholt. És amikor még nem tudjuk? Vagy, ha mégis elfogadunk egy pohárral? Vajon hogyan hat a magzat fejlődésére, ha szeszes ital kerül az anya, és így a pici szervezetébe?
Szerző: Müller-Hegedűs Henriett, Szále Kata
Az amerikai tanulmány eredménye
Egy szülészet-nőgyógyászattal foglalkozó amerikai szaklapban megjelent tanulmány szerint a nők túlnyomó része azonnal leteszi az alkoholt, amint tudomást szerez a terhessége tényéről. A vizsgálat során a szakemberek 5000 újonnan teherbe esett nőt tanulmányoztak 8 különböző városból az USA területéről. Amikor a leendő édesanyák megtudták, hogy gyermeket várnak, a kutatás adatai szerint 90%-uk azonnal letette az alkoholt, kisebb részük pedig valamilyen lépést tett a csökkentett bevitel felé.
Tudod, hogy babát vársz?
A kutatók a kimaradt menstruációt követően – kiváltképp, ha az édesanya fogyaszt alkoholt – a terhességi teszt azonnali elvégzését javasolják, elkerülvén ezzel a magzatot érintő alkoholhatást.
Így nagyon fontos, időben tudomást szerezni az úton lévő kisbabáról.
Alkohol hatása a magzatra
Az anya által elfogyasztott szeszes ital ugyanúgy a baba szervezetébe kerül, mint az értékes vitaminok, ásványi anyagok. Ám mivel a magzat szervezete nem rendelkezik még olyan enzimekkel, amelyek képesek lennének az alkohol lebontására, a placentán átjutott alkohol, – annak mennyiségétől, rendszerességétől függően – különböző mértékben károsítja a születendő gyermek szervezetét, elsősorban az idegrendszerét.
Magzati alkohol szindróma
Bár szinte minden édesanya tudja, hogy szeszes italt inni nem tanácsos a várandósság ideje alatt, mégis Magyarországon évente körülbelül 300 gyermek jön világra a magzati alkohol szindróma tüneteivel. Ez legtöbbször már a kicsik arcán is látható: kis fejtérfogat, feltűnően pici áll, szűk szemrés.
Az esetek 80%-ban az átlagostól elmarad a baba születési súlya is.
A szakértők között sincs konszenzus arról, hogy mennyi az a minimum alkohol mennyiség, amely még nincs káros hatással a magzatra, így a legbiztonságosabb a teljes absztinencia.
A témában ajánljuk még: