Gyermeket nevelni nagy kihívás lehet nap mint nap, ugyanakkor hihetetlen fejlődéseken, megéléseken, tapasztalásokon visz keresztül. Ha okosan csináljuk, e folyamat során legalább ugyanannyit tanulhatunk önmagunkról, mint a gyermekeinkről.
Szerző: Sánta Dávid blogger, @santabros
Sosem gondoltam volna, mielőtt gyermeket vállaltam, hogy az apaságom, a szülővé válásom ennyi kihívást, lehetőséget és fejlődést tartogat majd számomra. Lassan nyolc éve vagyok édesapa. Viszonylag hirtelen kóstoltam bele a nagycsaládos szülői lét velejáróiba, ugyanis a nagylányom még csak másfél éves volt, amikor a tervezett kistesó helyett rögtön kettő érkezett. Így hirtelen nemcsak nagycsaláddá, de ikres szülővé is váltunk a feleségemmel. Tapasztalataim szerint ha tudatosan veszünk részt a szülővé válásunkban, az sok felismerést, újabb önismereti utat is tartogathat nekünk.
Maradjunk nyitottak!
Milyen eszközök segíthetnek minket szülőként az önismeret útján? Az első és talán a legfontosabb, hogy maradjunk mindig nyitottak a minket ért változásokra. Ebben a száguldó világban eleve minden nagyon gyorsan történik, ha pedig gyermekünk születik, hajlamosak lehetünk úgy érezni, hogy az idő kereke már-már eszeveszett tempóban forog. Ezért is fontos, hogy legyünk nyitottak, kezeljünk minden változást úgy, hogy az minket szolgáljon.
A perspektívaváltás minden hasonló esetben jó megoldás lehet!
Hozott mintáink
Az, hogy szülők lettünk, nem egyenlő azzal, hogy a megfelelő tudást is megkapjuk a gyermekünkhöz egy kézikönyv segítségével.
Ezekhez a mintákhoz nem feltétlenül jó emlékek kötődnek, mégis ott mozgolódnak a tudatunk mélyén, és egy-egy feszültebb helyzetben újra és újra a felszínre kerülnek.
Itt jön a következő fázis, amit nem könnyű elérni. Én úgy neveztem el magamban, hogy emlékeztető. Kellő önismerettel egy bizonyos ponton képessé válunk arra, hogy „lefüleljük” magunkat a megfelelő időben, és megálljt parancsoljunk magunknak – még mielőtt a hozott mintáink közül olyat választanánk, amellyel egyébként nem is nem értünk egyet, csak zsigerből jönne.
Ha eljutunk idáig, kipróbálhatunk egy másik mintát, egy olyat, amit már valóban és tudatosan szeretnénk alkalmazni, és ami miatt később sem lesz lelkiismeret-furdalásunk, ugyanakkor saját pozitív változásunkat szolgálja. Persze így leírva az egész pofonegyszerűnek tűnik, de nem az.
Önismereti tükör
Végezetül, nem szeretném kihagyni a gyerekek által nyújtott önismereti tükör említését sem. Azét a tükörét, amit senki más nem tud olyan pontosan elénk tartani, mint ők. Elég egy pillantás, egy szó, egy cselekedet, egy reakció, amit tőlünk látnak, és egyszer csak arra leszünk figyelmesek, hogy ugyanúgy tesznek és ugyanazt a kifejezést használják, mint mi. Nemcsak a pozitív, de a negatív megnyilatkozásainkat is átveszik. Az utóbbi nem jó érzés, de ismét csak remek lehetőség arra, hogy tudatosan változtassunk magunkon.
Aki gyereket nevel, pontosan tudja, milyen az érzelmi hullámvasút. Szeretné a legjobban csinálni, amit kell, szeretne önmaga „legjobb kiadása” lenni – saját magáért is, a gyermekeiért, a családjáért is.
Viszont közelebb vihet a bennünk élő gyermekhez, a szüleinkhez, a gyermekkorunkhoz fűződő élményekhez.
Sok kérdés tárulhat elénk, ugyanakkor rengeteg dologra választ is kaphatunk, ami által sokkal jobb, kiegyensúlyozottabb és tudatosabb szülővé válhatunk.
Ez is a mi döntésünk
Hiszek benne, hogy a fejlődés lehetősége mindannyiunk számára adott, és hogy mi döntünk arról, milyen minőségben szeretnénk élni vele. Ha úgy érezzük, hogy készen állunk: vágjunk bele! Nem mondom, hogy könnyű lesz önmagunk alaposabb megismerése, sokszor érezzük majd úgy, hogy bárcsak neki se kezdtünk volna, de az a világ, ami a fejlődés után következik, egészen biztosan csodásabb lesz, mint az, amely addig vett körül minket.
GYERMEKPSZICHOLÓGIA – Születéstől egészen 6 éves korig
Félelem, hiszti, dackorszak, agresszivitás, veszekedés, válás, körömrágás, büntetés, testvérféltékenység. Az ezekhez hasonló kérdések sora végtelen – és ez így természetes! Hiszen a szülői szerepet is tanulni kell. Ehhez nyújt segítséget könyvünk, születéstől egészen 6 éves korig.