Sok pár vár arra, hogy kisbabát fogadhasson örökbe; a legtöbbet az újszülöttre vágyó leendő szülőknek kell várniuk. Eddig egy jogi hézag is hátráltatta őket, amely azonban 2024. július 1-jével megszűnt. Mit kell tudni erről a rendkívül fontos fejleményről a magyarországi örökbefogadás jogi szabályozásában?
Szerző: Szále Kata mentálhigiénés szakember
Amikor ott eltelt 3 hónap, ami alatt nem keresték őt, azaz szünet állt be a kapcsolattartásban, illetve ha 8 hónapig alig-alig, rendszertelenül látogatták, akkor indulhatott el az örökbefogadási procedúra. A gyakorlatban ez azt jelentette, hogy a baba már 1 éves vagy még idősebb volt, mire családba kerülhetett. Persze nagyon nehéz helyzet ez, minden szempontból. A babának születésétől kezdve nyugodt környezetre, szerető családra lenne szüksége, ugyanakkor az érintett anyák helyzetébe belegondolni is szívszorító. A legtöbb esetben olyankor marad magára egy csecsemő, amikor az anyja is magára hagyatott, és az életkörülményei – leggyakrabban a lakhatási lehetőséggel –, nem megfelelőek egy baba gondozásához.
Fontos változás
A személyazonosság feltárása nélkül, kijelölt helyen (inkubátorban) hagyott kisbabákat eddig is így lehetett örökbe fogadni, szintén 6 hetes várakozási idő után. A vér szerinti szülőknek ezek után további 6 hetük van „meggondolni magukat”, így még marad egy kis idejük arra, hogy változtathassanak a ráutaló magatartásból eredő hozzájárulásukon.
Ezenkívül a már állami gyermekvédelmi rendszerbe – nevelőszülőkhöz, illetve gyermekotthonba – került gyermekek esetén is felgyorsul a folyamat. A július 1-jével hatályba lépett rendelkezésnek megfelelően tájékoztatni kell a szülőket az új helyzetről, és ettől számítva, amint a 6 hét letelt, elindítható az örökbeadási folyamat. 2023-ban 1229 hat év alatti gyermeket fogadtak örökbe családok, remélhetőleg az 2024-es szám magasabb lesz.
A korábban kórházban hagyott kisbabák esetében is július 1-jével indult el a 6 hetes várakozási idő, ami augusztus közepén lejárt. Ez a módosítás sok feladatot és adminisztrációt ró a kórházakra, és a gyakorlati alkalmazás csak most kezdődött – illetve részben még folyamatban van a kidolgozása –, de mindenki nagy örömére szolgál, és valóban óriási előrelépést jelent.
Az eljárás menete
A rendelkezés végrehajtását a gyámügy intézi. Az elmúlt két évben a korábbinál jelentősen több örökbefogadásra került sor, ugyanakkor sajnos, sokkal több gyermek került a gyermekvédelmi rendszerbe is. Míg 2010-ben 3200 volt a szakellátásra szoruló 6 év alatti kisgyermekek száma, addig 2023-ban több mint 5600. Így igazán fontos lenne minél nagyobb hangsúlyt helyezni a prevencióra – ami igazán összetett kérdés –, és a nehéz helyzetben élő várandós nők számára megoldást keresni; a válságban lévő édesanyákat edukációval, lehetőségekkel támogatni, hogy mire a kisbabájuk világra jön, legyen esélyük a felnevelésére.
Mindenki babája
Amennyiben gyermekotthonokban vagy nevelőszülőknél nincs mód az elhelyezésre, a gyermekeket átmenetileg a területileg illetékes gyermekkórházban kell elhelyezni. Vannak olyan esetek, amikor a gyermekosztályok telítettsége miatt az ottani elhelyezés sem megoldható, ilyenkor a szülészeti osztályon kell tartani a babát addig, amíg elhelyezése nem megoldott.
Minthogy az Uzsokiban csak szülészet van, gyermekosztály nincs, a nővérek, az orvosok, a kórház más dolgozói maguk gyűjtöttek, vásároltak a hetek óta ott cseperedő kicsi lánynak pelenkát, ruhácskákat, játékot – mivel kinőtte a szülészeten az újszülötteknél használatos „ruhatárat”. Kézről kézre járt, levegőre vitték, törődést, sok-sok ölelést kapott a kórház dolgozóitól.
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.