Én, mint vér szerinti gyermeket nevelő és örökbefogadó szülő, kívülről-belülről ismerem ezt a világot. Tudom, milyen megpillantani a pozitív tesztet, tudom, milyen várni és álmodozni 9 hónapon át, engedni, hogy növekedjen belőlem és bennem, tudom, milyen érzés életet adni és táplálni ezt a kis életet. És azt is tudom, milyen érzés űrlapokat kitölteni, pszichológussal beszélgetni, remegve várni a TEGYESZ és az alapítványok válaszát, várni és reménykedni több mint 9 hónapon át… És először meglátni a kis életet, és dédelgetni, szeretgetni, magaménak érezni őt. Egyik sem könnyebb, egyik sem szebb a másiknál.
Szerző: Pákhné Fekete Alexandra
-FOLYTATÁS-
Tegyünk származási vagy betegség elleni kikötést?
Ez tőlünk függ. Azt tudnunk kell, hogy származási kikötés nélkül nagyobb valószínűséggel cigány gyermeket ajánlanak ki számunkra, viszont jóval előbb sorra is lehet így kerülni. Ugyanez igaz a betegségekre: ha sokféle problémát bevállalunk, valószínű, hogy ezek valamelyikével küzdő gyermeket kapunk, viszont előbb kerülünk sorra. Érdemes magunkat megvizsgálni, mit tudunk vállalni: belefér-e a családunkba, hogy sötétebb a bőre, vagy, hogy fejlesztésekre, orvoshoz kell hordani a kicsit?
Milyen alapítványokhoz lehet jelentkezni?
Alapítványhoz akkor érdemes jelentkezni, ha újszülött kisbabát szeretnénk. Magyarországon ma hét alapítvány foglalkozik örökbeadással: a Bölcső, Gólyahír, Fészek, Várva Várt, Baptisták, Alfa és az Együtt az életért alapítvány. Bár minden esetben csak jogerős határozattal lehet jelentkezni hozzájuk, alapítványonként eltérő, hogy kiket fogadnak. Van, ahol maximum 40 éves, gyermektelen vagy egygyermekes párokat várnak, máshol nincs ilyen kikötés, de nem jelentkezési sorrendben „kapnak” babát a várakozók, hanem attól függően, milyen aktívak az önkéntes munkában, amivel sokszor nehéz sorsú nőknek, családoknak segítenek, hogy megtarthassák a kisbabájukat.
Mennyit kell várni?
Ez nagyban függ attól, melyik megyében és mely alapítványokhoz jelentkezünk, és mennyire vagyunk elfogadóak. Keleti megyében cigány származású gyermeket hónapok alatt ajánlani fognak nekünk, Budapesten, származási kikötéssel és egészségügyi problémákat nem elfogadva 4-5-6 évet is várhatunk. Ettől természetesen lehetnek egyéni eltérések mind lefelé, mind fölfelé.
Mi történik amikor megcsörren a telefon?
Az, mint amikor az ember meglátja a pozitív tesztet: öröm, ijedtség, boldogság kavarognak benne. Ráadásul általában nagyon gyorsan történik ilyenkor minden, van, hogy 2-3 nap múlva már hazahozhatjuk a babát. Nagyobb gyermeknél ekkor kezdődik a barátkozás folyamata (ők általában nevelőszülői családban élnek), mely pár héttől több hónapig is elhúzódhat.
Milyen érzés először magunkhoz ölelni a gyermekünket?
Semmihez nem fogható! Mint a szülés csodája. Akár újszülött, akár ötéves az örökbefogadott gyermek, erre a pillanatra mindig emlékezni fogunk.
És a papírmunka?
Elég sok lépésből áll és nem mindig egyszerű intézni a szükséges dolgokat az örökbefogadás állomásain, ráadásul megyénként és alapítványonként is lehetnek eltérések. De ez senkit ne rettentsen el: ha már itt tartunk, akkor a TEGYESZ, az alapítvány, a gyámhivatal átlökdös minket a következő állomásra. Mert ne legyen illúziónk: bármennyire is felkészültünk, bármennyire is tudjuk, mi a teendő, abban a rózsaszín ködös, felhős állapotban azt sem tudjuk majd jószerivel, hogy minket hogy hívnak… Persze köteteken keresztül lehetne mesélni az örökbefogadásról.
Ha konkrét kérdésed van, vagy kíváncsi vagy a folyamatára, a várakozási időre, vagy örökbefogadási történetekre, akkor olvasgass itt: www.orokbe.hu!
Megjelent a HelloBaby! magazin korábbi számában!
Légy te is előfizetőnk!
A cikk első részét itt találod: