November az örökbefogadás hónapja – a kezdeményezés célja, hogy felhívja a figyelmet az örökbefogadás fontosságára, illetve azokra a gyerekekre, akiknek nincs családja és otthona.
Szerző: HelloBaby magazin
A mozgalom 1976-ban kezdődött az Egyesült Államokban, mely akkor még csak egy hetes volt. Később Bill Clinton az elnöksége alatt meghosszabbította egy egész hónapra, hisz felismerte, hogy nagy szükség van az örökbefogadás népszerűsítésére. Bár a program sikeresnek mondható, hisz egyre többen fontolják meg az örökbefogadás lehetőségét, még mindig rengeteg gyerek kényszerül gyermekotthonokban felnőni.
A hozadék dupla: az otthon nélkül felnőni kényszerülő gyermekek életét is gyökeresen változtathatja meg és a gyermektelen családok vágya teljesülhet, az ő életüket is teljessé teheti egy gyermek.
A 2020-as évben sok változás történt:
- Az örökbefogadásra felkészítő tanfolyam nem kötelező, ám ingyenes lett.
- Nagyobb korkülönbség vált lehetővé: ha a gyermek elmúlt 3 éves, az örökbefogadó szülő, akár 50 évvel is lehet nála idősebb.
- Gyorsítani szándékozzák a gyermek örökbe fogadhatóvá nyilvánítását és az örökbefogadás menetét.
- 10 nap plusz szabadság jár mindkét örökbefogadó szülőnek az ismerkedés, barátkozás időszakában.
Nem történt változás, vagy nem túl pozitív fejlemények:
- Szigorították az egyedülállók örökbefogadását.
- Nem lett egyszerűbb a második gyermek örökbefogadása,
- Csak nagyon kivételes esetekben fordul elő, hogy 9 hónap alatt lehet örökbe fogadni egy gyereket.
Közel ezer gyermek kerül családba… és a többség hiába vár!
Hazánkban 23 ezer gyermek él állami gondoskodásban, ám csupán egy töredékük örökbefogadható. Évente körülbelül ezer gyermeket fogadnak örökbe Magyarországon, és a jelentkezők többsége kisbabát szeretne. A tavalyi évben, 2021-ben 1693 nyilvántartott örökbe fogadható gyerek volt, ám az engedélyezett örökbefogadások száma csupán 995 volt, miközben az adatok szerint az adott évben 3046-an akartak gyereket.
2020-ban – a Covid miatti korlátozások hatására – sajnos jelentősen csökkent az örökbefogadott gyermekek száma. Az elmúlt 5 évben jellemző körülbelül 1000 gyermek helyett 917 került befogadó családhoz. 2021-ben némileg emelkedett ez a szám: 995 gyerkőc kerülhetett családba.
Minél több változás érhető el ebben az elvárásban (pl. nem csak fehér bőrű gyermeket, nem csak egészséges babát vállalnának az örökbefogadó családok) annál több gyermek találhatna otthonra és szerető szülőkre.
Örömteli változás
A 2024. július 1-jén lépett hatályba a módosítás lényege: ha egy ilyen csecsemőért hat hétig nem jelentkezik senki a családjából, akkor a baba örökbe adható. A személyazonosság feltárása nélkül, kijelölt helyen (inkubátorban) hagyott kisbabákat eddig is – szintén hathetes várakozási idő után – lehetett örökbe fogadni. A vérszerinti szülőknek ezek után további hat hetük van „meggondolni magukat”, így még van egy kis idő, hogy változtassanak a ráutaló magatartásból eredő hozzájáruláson.
Illetve a már az állami gyermekvédelmi rendszerbe – nevelőszülőkhöz, illetve gyermekotthonba – került gyermekek esetén is felgyorsul a folyamat. A július 1-jével hatályba lépett rendelkezésnek megfelelően tájékoztatni kell a szülőket az új helyzetről, és ettől számítva, amint letelt a hat hét, elindítható az örökbeadási folyamat. 2023-ban 1229 hat év alatti gyermeket fogadtak örökbe családok, remélhetőleg az idei szám magasabb lesz.
A korábban kórházban hagyott kisbabák esetében is július 1-jével indult el a hat hét, ami augusztus közepén lejárt. Sok feladatot és adminisztrációt ró a kórházakra ez a módosítás, a gyakorlat tehát még csak most kezdődött – részben még kidolgozás alatt áll –, de mindenki nagy örömére szolgál, és valóban óriási előrelépést jelent.
A folyamat menete
A tájékoztatót és formanyomtatványt minden anya kézhez kapja – a zárójelentéssel együtt – arról, hogy ha a mama a kisbabája nélkül hagyja el a kórházat, és nem jelentkezik érte, sem ő, sem más rokon hat hétig, akkor a titkos örökbeadással a baba örökbe adható lesz. A rendelkezés végrehajtását a gyámügy intézi.
Az elmúlt két évben megugrott ugyan az örökbefogadott gyermekek száma, ám ugyanakkor sajnos nagyon megnőtt a gyermekvédelmi rendszerbe került kicsik száma is. Míg 2010-ben 3200 hat év alatti kisgyermekek szorult szakellátásra, addig 2023-ban több mint 5600.
További információk: Tegyesz, Bölcső Alapítvány, orokbe.hu
CSALÁDTERVEZÉS-BABATERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.