Én, mint vér szerinti gyermeket nevelő és örökbefogadó szülő, kívülről-belülről ismerem ezt a világot. Tudom, milyen megpillantani a pozitív tesztet, tudom, milyen várni és álmodozni 9 hónapon át, engedni, hogy növekedjen belőlem és bennem, tudom, milyen érzés életet adni és táplálni ezt a kis életet. És azt is tudom, milyen érzés űrlapokat kitölteni, pszichológussal beszélgetni, remegve várni a TEGYESZ és az alapítványok válaszát, várni és reménykedni több mint 9 hónapon át… És először meglátni a kis életet, és dédelgetni, szeretgetni, magaménak érezni őt. Egyik sem könnyebb, egyik sem szebb a másiknál.
Szerző: Pákhné Fekete Alexandra
Hogyan lehet örökbefogadni?
A területileg illetékes TEGYESZ-nél kell jelentkezni, ők fogják mondani a további tennivalókat: első beszélgetés, pszichológiai vizsgálat, környezettanulmány időpontjait. El kell végezni egy tanfolyamot is. A megszerzett határozattal már „csak” várakozni kell, illetve ekkor lehet jelentkezni az alapítványokhoz is.
Milyen életkori megkötést tartalmaz a törvény?
25 éves kortól lehet örökbe fogadni (elég, ha a házaspár egyik tagja idősebb 25-nél), és az örökbe fogadandó gyermeknél legalább 16 évvel idősebbnek kell lenni, illetve nála maximum 45 évvel lehet idősebb a házaspár fiatalabb tagja. Tehát újszülött esetében maximum 45 éves lehet a férj vagy a feleség az örökbefogadás napján, de 5 éves gyermeket örökbe lehet fogadni 50 évesen is. Ha már van gyermekünk (vér szerinti vagy örökbefogadott), akkor nála legfeljebb 2 évvel fiatalabbat lehet örökbe fogadni.
Lehet saját vagy már örökbefogadott gyermek(ek) mellé örökbe fogadni?
Igen, lehet. Azt, hogy biztosan kap babát a már meglevő gyermek(ek)kel várakozó, semmi nem garantálja, de próbálkozni lehet. Sokszor a nevelőszülőnél sok gyerek között nevelkedő, örökbe adható kicsinek kifejezetten gyermekes családot keresnek, illetve az örökbeadó anya kívánsága is lehet az, hogy testvér(ek) mellé kerüljön a kicsi.
Meghatározhatom, milyen gyermeket szeretnék?
Igen. Bár ez elsőre furcsa lehet, de nagyon fontos, hogy olyan gyermeket ajánljanak ki számunkra, akit el tudunk fogadni. Bár a vér szerinti gyermeknél sem határozhatjuk meg azt, hogy legyen szemüveges és ne legyen szeplős, ezúttal elsősorban az életet erősen befolyásoló dolgokban dönthetünk. Meghatározhatjuk a gyermek nemét, tehetünk származási kikötést, vállalhatunk vagy kizárhatunk veleszületett vagy szerzett betegségeket. Ebben a választásban a TEGYESZ munkatársaival folytatott beszélgetések és a tanfolyamon megszerzett ismeretek segíteni fognak bennünket.
Babát vagy idősebb gyermeket vállaljunk?
Ez is elsősorban a mi döntésünk. Számolni kell az életkori korláttal, e mellé figyelembe kell venni, hogy mi fontos nekünk: ragaszkodunk hozzá, hogy lássuk az első fogatlan mosolyt, vagy szeretnénk, ha már látszana valamennyire a gyermek személyisége, esetleg a magával hozott betegségek? Első esetben 0-tól kezdődően adjuk meg az életkort, második esetben megszabhatjuk, hogy legalább másfél vagy két éves legyen a kicsi, és felső korlátot is adhatunk az életkorban.
Írásunk megjelent a HelloBaby! magazinban
Légy te is előfizetőnk!
Cikkünk folytatását itt olvashatod: