A babaszoba magányában egész éjszaka édesdeden szundikáló, napközben pedig békésen szemlélődő csecsemő, aki csak három-négy óránként szeretne szopni, mindig bukás nélkül böfizik, és még a pelusba is csak tengerkék színű illatos folyadékot produkál – nos, ilyen csak a reklámokban és filmekben létezik.
Szerző: Károlyi Nati
A valóság
A valódi babák sok-sok szülői közelséget, az első hónapokban szinte egész napos szoptatást, törődést igényelnek, a harmadik-negyedik hónaptól pedig aktívan részt vesznek a család életében.
Kik a fokozottan törődésigényesek?
Bár minden babáról “többemberes” feladat gondoskodni, azért vannak olyanok, akikkel kapcsolatban ez a kifejezés különösen találónak tűnik. Dr. William Sears nyolcgyermekes gyerekorvos, a La Leche Liga tanácsadó testületének tagja, fokozottan törődésigényesnek (magyarul általában a „többemberes” kifejezést használják) nevezi azokat a csecsemőket, akikre igaz az alábbi 12 pont:
1. Intenzitás: az átlaghoz képest sokkal intenzívebben sírnak és jelzik azt, amire szükségük van, pl. a gondozó személy közelsége, szopási igény.
2. Magas aktivitási szint: állandóan mozgásban vannak, fizikai és szellemi kapcsolatra gyakorlatilag állandóan igényük van, kis időszakoktól eltekintve.
3. Fárasztó: teljesen igénybe veszik az őt gondozó személy minden energiáját, biztosítani kell számukra a folyamatos elfoglaltságot, hogy komfortérzetük teljes legyen.
4. Gyakorlatilag állandóan táplálkozna: vagyis folyamatosan szopiznának, mert az számukra nem csak a táplálkozást jelenti, hanem érzelmi szükségleteik kielégítését is.
5. Követelőző: az igényeik magasak és tesznek is annak érdekében, hogy azok ki legyenek elégítve.
6. Eltérő mértékű alvási érettség: nincs igényük a teljes éjszaka átalvására, alvás közben a gondozóval igényelhetik a testi kontaktust, együttalvást. A nagyigényű babák alvással nem képesek a túlzott mértékű ingerek ellen védekezni, ők inkább túlreagálják azokat. Hamarabb felriadnak.
7. Nehezen kielégíthető igények: a frusztrációktól nemigen lehet megkímélni őket.
8. Kiszámíthatatlanok: nehéz velük előre tervezni, a napirend kialakulása nem jellemző.
9. Túlérzékeny: ha valamilyen körülmény nem felel meg nekik, akkor keservesen sírnak. Ha egy kicsit is hidegebb van, vagy melegebb, vagy zavarja őket a ruha anyaga, esetleg a címke a ruhában, akkor éles hangon tiltakoznak ellene.
10. Letehetetlen: igényli a folyamatos testközelséget, kézben érzi jól magát naphosszat.
11. Nem tudja megnyugtatni magát: sírására jellemző, hogy az idő előrehaladtával egyre magasabb hangon, egyre jobban sír. Semmilyen anya-pótlék nem elégíti ki (plüssállat, takaró stb.), neki emberi közelség kell a megnyugváshoz.
12. Nem fogadja el az idegeneket: csak anyához, szüleihez ragaszkodik, rosszul viseli idegenek jelenlétét. Hosszú távon alaposan megválogatja, milyen helyzetben, kivel barátkoznak össze, kiben bízik meg.
Ajánljuk még a témában: