Szülőnek lenni nem egyszerű, főleg ha tudatosak szeretnénk lenni ezen a téren. A hihetetlenül gyorsan fejlődő technológia miatt ráadásul rengeteg olyan kihívással találkozhatunk, ami anno, a mi szüleink idejében még szóba sem jöhetett.
Szerző: Sánta Dávid blogger, @santabros
Olyan világban élünk, ahol már digitális nomádokról is beszélhetünk, olyan emberekről, akik okoseszközeik és az internet segítségével szinte a Föld bármely pontjáról tudnak dolgozni úgy, hogy közben akár megállás nélkül utazhatnak ide-oda. Ahol a Z generációs fiatalok sokkal több időt töltenek az online térben, mint ami kedvező lehetne számukra. Ahol mindenki kezében ott a telefon. Ahol a digitális tartalmak, reklámok csak úgy zúdulnak ránk, és ahol olykor mi, felnőttek is elveszhetünk az információcunamiban, nemhogy a gyermekeink. Vajon mi lehet egy ilyen világban a megfelelő szülői hozzáállás?
Maximális képernyőidők
Az első, és talán legfontosabb dolog, hogy legyünk tájékozottak! Ez lehet az alapja annak, hogy kordában tudjuk tartani azt az időt, amit a képernyő előtt vagy digitális eszközök használatával tölthet a gyermekünk, a családunk. Felmérések szerint 0-1 éves korig egyáltalán nem ajánlott, sőt kifejezetten káros lehet ezeknek az eszközöknek a használata!
Ebben a periódusban a szakemberek maximum 1 órányi képernyőidőt javasolnak, fontos viszont, hogy ez az időtartam változatosan elosztva, egy egész napra ajánlott. 2-4 éves korig szintén maradjon meg ez az időlimit – és ne feledjük: a kevesebb mindig jobb! Inkább mozogjunk, olvassunk, verseljünk a kicsikkel, hiszen így fejlődik a kreativitásuk, a vizuális auditív memóriájuk, a képzelőerejük. 5 éves kor felett sem ajánlott a képernyőidő növelése, viszont tény, hogy miután az ilyen eszközök a hétköznapok részévé váltak, nem egyszerű ezen a téren következetesnek maradni.
Észszerű keretek
Következő lépésként állítsunk fel kereteket a családban. Ilyen lehet az, hogy példát mutatunk. Tudom, ez olykor nagyon nehéz, hiszen háromgyermekes apukaként én is sok esetben belefutok abba a hibába, hogy na, még egy utolsó e-mailre válaszolok, azután mégis magával ragad a sok feladat és a képernyő előtt ragadok. Ilyenkor emlékeztet arra a feleségem, hogy tartsam szem előtt: a szülői minta a legfontosabb! Amit sokan nem tudnak: az sem jó, ha a háttérben működnek ezek a készülékek.
Talán a legfontosabbat hagytam a végére: kutatások igazolják, hogy elalvás előtt semmiképp sem ajánlott, hogy meséket nézzenek a gyerekek. Ez több szempontból is veszélyes lehet, ugyanis a képernyőn keresztül rendkívül sok inger érheti őket, ami zaklatottá, és ingerülté teheti őket, rontva az alvás minőségét.
Mindent a maga helyén
Persze vannak olyan esetek, amikor vár minket a házimunka vagy más elvégzendő feladat, és ilyenkor az tűnhet a legegyszerűbb megoldásnak, hogy képernyő elé ültetve kötjük le a gyermek figyelmét. Erről eszembe jutnak a régi nyarak, amiket a nagymamámmal töltöttem. Nem a tévénézés emlékezetes belőlük, hanem azok a pillanatok, amiket vele közösen töltöttünk a konyhában, a kertben – mert sokat segítettünk neki a testvéreimmel.
Persze a digitális eszközök sem ördögtől valók, és léteznek olyan funkciók, applikációk, amelyek kifejezetten pozitív hatást gyakorolhatnak a gyerekekre. Ilyen minden olyan alkalmazás, ami fejleszti a kreativitást – a színező, rajzoló, logikai, alkotó, fejlesztő játékok. Hasznos lehet az olvasás az interneten, az ismeretterjesztő oldalak böngészése. Hasznosak a nyelvi programok, a nyelvoktató appok. A videobeszélgetés lehetőségeiről sem feledkezhetünk meg, melyek távoli barátokkal és rokonokkal is segítenek fenntartani a folyamatos kommunikációt.
Családi offline
Milyen nem digitális eszközöket vethetünk be a digitális eszközök helyett? Lássunk néhányat.
- Az egyik mindenképp az olvasás. Mint azt sokan tudják, ez nemcsak a gyerekek szókincsét, fantáziáját gazdagítja, de fantasztikus közös minőségi időtöltésre is módot ad a szülőkkel.
Ezért hoztam létre Instagram-oldalamon (@santabros) az #apaolvass könyvajánlókat, hogy olyan minőségű köteteket ajánljak, amelyekkel nem lehet mellélőni.
Az olvasás a gyerekek mentális egészségére is pozitívan hat. Míg a képernyő előtt gyorsan váltakozó képeket látnak, olykor agresszív hatásokkal társítva, addig olvasás közben a saját kis fantáziájuk birodalmában építhetnek képzeteket. Jóról-rosszról és mindenről, amiről csak akarnak. Miért fontos ez? Mert a képernyő előtt a tartalmakat instant formában kapják, és nincs lehetőségük azokon lágyítani, viszont a fantáziájukban a legnagyobb gonosz is csak annyira lehet rossz, amennyire azt a kis lelkük még elbírja. Ezenkívül az a gyermek, akinek sokat olvasnak, sokkal könnyebben tudja majd értelmezni mások érzelmi állapotát, viselkedését.
- Szintén fantasztikus lehetőség a diavetítés, hiszen ennek során is a szülők mesélnek, a képek pedig lassan váltakoznak.
- Nagyon jó esti program lehet egy társasjáték, vagy egy közös bábjáték, mellyel a történetmesélést is gyakorolhatják a gyerekek.
Tudom, nagyon nehéz digitalizált környezetünkben határokat húzni, viszont nem hagyhatjuk figyelmen kívül, hogy minden szülő, minden család maga felelős a megfelelő szabályok kialakításáért. Legyünk tudatosak, változtassunk szokásainkon a családdal közösen, ha szükséges, lassuljunk le és élvezzük az élet adta kreatív megoldásokat is!
Félelem, hiszti, dackorszak, agresszivitás, veszekedés, válás, körömrágás, büntetés, testvérféltékenység. Az ezekhez hasonló kérdések sora végtelen – és ez így természetes! Hiszen a szülői szerepet is tanulni kell. Ehhez nyújt segítséget könyvünk, születéstől egészen 6 éves korig.
GYERMEKPSZICHOLÓGIA könyvünk megvásárolható webshopunkban!