A legtöbb szülő kiemelt figyelmet fordít a gyermeke fogazatának épségére, szabályos fejlődésére. Sokan tudják, hogy a kisgyermekkori rossz szokások felelősek lehetnek a későbbiekben kialakuló szabálytalan fogazatért.
Dr. Zeller Zsófia interjúja, szakértő: Dr. Kámán Attila fogszabályozó szakorvost
Folytatás
Fogváltás idején
Sokan akkor kezdenek el aggódni a gyermekük fogazatának ideális fejlődéséért, amikor azzal szembesülnek, hogy a kipotyogó tejfogak mögött a maradó fogak szabálytalanul jelenek meg a szájban. Mi a teendő ilyenkor?
– Igen gyakran semmi, mert a megjelenő maradó fogak nagyobb helyigénye az állcsontok növekedésével sokszor magától rendeződik. Fontos azonban a szakorvosi kontroll, mert nyilvánvaló helyhiány esetén be kell avatkozni, hogy megelőzzük a későbbi torlódás teljes kifejlődését. Néhány esetben szükségessé válhat az időn túl bent maradt tejfog eltávolítása is, ezért jó, ha a gyermek nem ekkor kerül először fogorvosi székbe, és később nem a foghúzás élményét társítja a fogászati kezelésekkel.
A fogváltás idején, a vegyes fogazati időszakban nagy jelentősége van a növekedési ugrások kihasználásának, azaz azoknak a periódusoknak, amikor az állcsontok intenzív növekedésbe kezdenek.
Mik a fogszabályozó kezelés határai? Meddig támogatja a kezeléseket az egészségügyi biztosítás?
– Bár a támogatott kezelések 18 éves korig érhetők el, de ez korántsem jelenti azt, hogy felnőtt korban már nem lehet változtatni a kialakult helyzeten. Sokaknál először csak fiatal felnőtt korban jelentkezik az igény a harmonikus arcforma és mosoly kialakítására, ugyanakkor a megnövekedett esztétikai igények miatt ma már olyan készülékek használatára is mód van, amelyek szinte láthatatlanul kezelik az eltéréseket. Léteznek majdnem teljesen áttetsző rögzített készülékek, sőt olyanok is, amelyeket a fogak szájüreg felőli felszínére ragasztunk. Az utóbbi évek újdonsága, hogy már felnőtt korban is lehetséges kivehető fogszabályzó sínekkel mozgatni a fogakat. Ez a technológia még kényelmesebb és a szájhigénia szempontjából is kedvezőbb, mivel a fogfehérítő sínekhez hasonlító készülékek egyszerűen ki- és bevehetők.
Felnőttkori következmények
Milyen késői következményei lehetnek a fogszabályzó kezelés elmulasztásának?
– A fogak szabálytalan helyzete nehezen tisztítható felszíneket hoz létre, aminek egyenes következménye a fogszuvasodások számának és kiterjedésének megnövekedése.
A fogkő képződés, fogágybetegség kialakulásához, csontpusztuláshoz, később pedig a fogak meglazulásához és súlyos esetben elvesztéséhez vezet.
A középkorú páciensek esetében speciális indikációt jelent, ha a fogszabályzással a fogágybetegség követeztében torzult fogakat kell az eredeti helyükre mozgatni, vagy a tervezett implantátum számára a helyet biztosítani. A rágóképesség gyengülésével a fogazat feladata az emésztőrendszer további szakaszaira tevődik át, mi emésztési és felszívódási zavarokhoz vezethet. Az állkapcsok instabil harapási pozíciója az állkapocsízület idő előtti kopását, és ízületi gyulladást is okozhat. Gyakran találkozunk logopédiai nehézségekkel küzdőkkel, akiknél a fogszabályzás elmaradása súlyosbítja és állandósítja a hangképzési problémát. Tehát a fogszabályzás hosszú távon nem csupán esztétikai előnyökkel jár, hanem elejét veheti egy sor betegség kialakulásának is.
Írásunk első részét itt olvashatod: