Mit lehet kezdeni a háztartásban pár kiló sóval a főzésen kívül? Hát takarítani, rovart távol tartani, szőnyeget tisztítani és még egy sor feladatot elvégezni vegyszerek nélkül.
Szerző: Vital magazin
A spájz takarítása, lomtalanítása közben megesik az emberrel, hogy a legalsó polc hátsó zugában talál néhány kiló asztali sót, ami ki tudja, mióta csücsül ott a sötétben. Amennyiben étkezéshez már nem használunk ilyet se dobjuk ki! Akkor mire lehet elhasználni?
Szerencsére a só ezerféleképpen bevethető, ha egy kicsit szeretnénk csökkenteni a modern vegyszerek uralmát, és visszatérni nagyanyáink praktikáihoz. Kétségtelen tény, hogy a régi módszerek olykor kicsit lassabban hatnak, esetleg némi fizikai erőt (dörgölést) is be kell vetnünk a tökéletes végeredmény érdekében, ugyanakkor bízhatunk abban, hogy egyik családtag (beleértve a házi kedvenceket) egészségét sem veszélyeztetik.
TISZTÍTÁS
A só kíméletes, ugyanakkor hatékony súrolószer. Egyszersmind képes felerősíteni más anyagok (például az ecet) hatását, fokozni a tisztítóerőt és szagtalanítóképességet. Sós súrolókrémet egyszerűen készíthetsz, ha a folyékony mosogatószerhez sót és sütőport keversz (lehet egy kis tálkában evőkanálnyi mennyiségekkel kikísérletezni a számodra legjobb arányokat).
Lefolyótisztításhoz
Rendszeresen önts néhány deciliter forró sós vizet a lefolyóba, hogy elvedd a szagát és megelőzd a zsíros lerakódást.
Fafelületekhez
Letette a gyerek a vizespoharat az asztalra, és ott maradt a kör alakú nyom? Keverj étolajból és sóból sűrű pasztát, és finoman dörzsöld át a foltot. Akkor is használhatod, ha forró edény hagyott nyomot az asztalon.
Zsíros edényekhez
Az öntöttvas és zománcos edények faláról egy evőkanálnyi sóval és konyhai papírtörlőval leszedheted a zsíros ételmaradvány nagyját mosogatás előtt.
Elszíneződött bögrékhez
Szórj egy kis sót a bögrébe, és mosogatószeres szivaccsal dörgöld meg a tea- vagy kávéfoltot az eltávolításhoz.
Hűtőtisztításhoz
Az ételtároláshoz használt legfontosabb eszköz vegyszermentes tisztításához használj alaposan megsózott szódavizet!
Réztisztításhoz
Akinél még rézből van a küszöb, varázsolja újjá egy rész só, egy rész liszt és egy rész ecet keverékével. A pasztát kend a rézfelületre, hagyd állni egy órát, aztán egy száraz körömkefével szedd le, és porszívózd össze.
Üveg teáskancsóhoz
Szórj egy adag sót a kancsóba, dobj bele egy marék apróra tört jeget, rázd körbe párszor az edényben a keveréket, majd öblítsd ki. Ennyike!
Borfolt eltávolításához
A kiömlött borfoltra azonnal szórj egy marék sót, masszírozd bele az anyagba, aztán hagyd hatni egy órát. Utána áztasd be a ruhaneműt vagy abroszt fél órára jéghideg vízbe. Ezután mehet a mosógépbe.
Színfrissítéshez
A színes függönyök vagy mosható szőnyegek színét élénkíti a sós vizes öblítés. A nagyobb szőnyegeket és bútorkárpitokat is érdemes sós vízbe mártott, kicsavart mikroszálas kendővel átdörgölni, majd száradás után átporszívózni. Ez a módszer a kárpitok áporodott szagát is elveszi, még az autóban is!
Izzadtságfolt halványításához
Egy liter forró vízben oldj fel 4 evőkanál sót, és egy szivaccsal ütögesd be az izzadtságfoltba, amíg a folt elhalványul.
Vérfolt eltávolításához
A ruhaneműt áztasd be éjszakára hideg sós vízbe, majd másnap mosd ki meleg mosószeres vízzel, aztán tedd pár percre lobogó forró vízbe. A harmadik lépést hagyd ki műszálas textileknél.
Penészes vagy rozsdás textilhez
A foltokat nedvesítsd meg citromlével, szórj rájuk sót, tedd ki a textilt a napra fehéredni, aztán mosd ki normál módon. Színes textilnél először végezz színpróbát!
Vasaló talpához
A lerakódásokat eltüntetni a vasaló talpáról, ha egy papírlapra sót szórsz, és többször átmész rajta vasalóval.
A HÁZ KÖRÜL
Hangyákhoz
Amennyiben nincs kisállatod (kutya, macska), szórj sót a bejárathoz, az ablakpárkányokra és minden olyan réshez, amelyen át be tudnak jutni a hangyák a házba. Kisállat esetén ez a módszer nem használható, mert a só marja a tappancsukat.
Tűzoltáshoz
Ha gyakran sütsz forró olajban, tarts a tűzhely mellett egy kiló sót, és ha kigyulladna a serpenyő, szórd rá a sót, amíg ki nem alszik a tűz. Ilyenkor tilos vizet ráönteni, mert attól még nagyobb tűz lesz! A só viszont elzárja a lángot az oxigéntől, így elfojtja a tüzet.
Gyertyához
Nem fog csöpögni a gyertya, ha néhány órára sós vízbe áztatod, majd hagyod rászáradni a leheletnyi sós kérget.
Vágott virághoz
Egy csipetnyi sót adj a vízhez, hogy tovább friss maradjon benne a virág.
Faljavításhoz
A kihúzott szögek és csavarok után maradt lyukakat tüntesd el 1 evőkanál só, 1 evőkanál keményítő és kb. 2 evőkanál vízből álló javítópasztával.
Gyommentesítéshez
A terasz vagy autóbeálló burkolólapjai között felbukkanó gyomokat eső előtt szórd be sóval. Figyelem, ha kutyád vagy macskát van, ne alkalmazd ezt a módszert.
Grillezéshez
Ha a lecsöpögő zsír miatt túl hevesen lobog a tűz a grilltálcában, szórj rá egy kis sót, amely mérsékli a lángokat, de nem hűti le a parazsat, mint a víz.
Ajánljuk még a témában:
Ajánljuk kiadványunkat:
Környezettudatos tippek ÖKO különszámunkban! WEBSHOP