Ha egy gyermek alvajáró, az elalvás utáni egy-két órában „aktivizálódik”, és jellemzően néhány percig, de legfeljebb fél órán át kóborolhat a lakásban, miközben alszik. Felébreszteni nehéz, és ha mégis sikerül, percekig zavartnak érezheti magát.
Szerző: Zimmerer Anita pszichopedagógus
Az alvajárás nem csupán alvás közbeni sétát jelent, más cselekvéseket is magában foglalhat. Az ágyban történő felülés, beszélés, tapsolás, a sarokba vizelés is megjelenhet a nem mindennapi viselkedés során. Jellemző, hogy az alvó, akinél az ébrenlét és az alvás fázisa összekeveredik, sosem emlékszik rá, mit is tett éjszaka.
Éretlenség? Hajlam?
A gyermekkori alvajárás összefügg az idegrendszeri éretlenséggel. A túlérzékeny vagy az erre genetikailag hajlamos gyermekeknél stressz hatására sűrűsödhetnek az éjszakai akciók. Kiváltó ok lehet a kimerültség vagy alváshiány, szabálytalan alvási ütem, de betegség, láz, stressz, egyes gyógyszerek mellékhatása is.
A napközbeni élmények az éjszakai alvás során felszínre kerülhetnek és megzavarhatják a gyermek álmát. Az esetek kis részében neurológiai vagy pszichés probléma, epilepszia is állhat a háttérben, még ritkábban alvási apnoe vagy oxigénhiány.
Nem ritka és nem káros
A szülők számára nagyon ijesztőnek tűnhet ez a korántsem ritka a jelenség. Főleg 10 éves kor alatt lehet gyakori – ezután, az idegrendszer érésével kinövik a gyerekek. A szerteágazó cselekvések az alvás bármely fázisában előfordulhatnak.
Az alvajárás alapvetően nem káros a szervezetre, mégis veszélyes lehet, mert az érintett nincs tudatában annak, ha például épp egy lépcsőn sétál vagy kinyit egy ablakot. Nem okoz maradandó károsodást a gyermek lelkében, hiszen az alvajárók a legtöbb esetben egyáltalán nem emlékeznek a tevékenységükre.
Ebben rögzítik a pontos viselkedési megnyilvánulásokat, majd műszeres alvásvizsgálatok következnek, melyek az agyműködést, a légzést, az izommunkát elemzik.
Mivel óvhatjuk?
Fontos, hogy az alvajárót megvédjük az esetleges balesetektől, amelyek jövet-menet érhetik. Tegyük biztonságossá a környezetét! Érdemes a nyílászárókat becsukni, biztonsági zárakat felszerelni. A vegyszereket, gyógyszereket mindenképp elérhetetlen helyekre tegyük. Ügyeljünk a szúró, vágó eszközök elzárására is! Rejtsünk el mindent, amivel az alvajáró gyermek kárt tehetne magában. A lépcsők elé érdemes biztonsági rácsokat felszerelni.
Távolítsuk el az útból az akadályokat, az esti rendrakás során ügyeljünk arra, hogy ne maradjanak elöl széthagyott játékok, amiben az alvajáró megbotolhatna. Az érintett gyermek lehetőleg ne emeletes ágyban aludjon!
Hogyan segítsük?
Ne töltse az idejét a tévé vagy a számítógép képernyője előtt, különösen ne felkavaró, villódzó képek nézésével. Hangolódjon rá az alvásra, legyen csendes, kiegyensúlyozott a pihenés előtti időszaka.
Mit tegyünk?
Ha alvajárás közben találunk rá a lakás valamely pontján, ne ébresszük fel. Csendben vezessük vissza az ágyába! Ha azonban egy éjszaka során többször is kószál, akkor szükség van a finom ébresztésre, lehetőleg fekvő helyzetben.
A gyakran alvajáró gyermekek számára az orvosok a tervezett ébresztésnek is nevezett kezelést szokták javasolni. Ennek lényege, hogy a szokásos alvajárási periódus megkezdése előtt finoman felkeltik és ébren tartják néhány percig a gyermeket, megakadályozva az alvajárást. Ritkábban alvást segítő gyógyszert írhatnak fel.
Ajánljuk még a témában: