Egyre későbbre tolódik az első gyermek vállalásának időpontja. A női termékenység pedig az életkor előrehaladtával csökken. Már csak e két tényező miatt is kézenfekvő, hogy akkor, ha a szülők több gyermeket terveznek, ne legyen túlságosan nagy a korkülönbség, hiszen könnyen lehet, hogy kifutnak az időből.
Szerző: W. Ungváry Renáta szoptatási tanácsadó IBCLC
Kistestvér?
Ám ahhoz, hogy újabb gyermek foganhasson meg, az anya termékenységének vissza kell állnia. Különösen olyan családokban okozhat sok fejtörést ez a kérdés, ahol az első gyermek hosszas várakozás után, lombik eljárás segítségével fogant, és esetleg több fagyasztott embrió is várakozik a beültetésre. Közben viszont ott van az első gyerek, aki jó eséllyel szopik, és sem ő, sem az anyukája nem érzik még elérkezettnek az elválasztás idejét. A biológiai óra azonban ketyeg, és a lombikprogram során többnyire elvárás az első gyermek teljes elválasztása a kezelések elkezdése előtt.
Mikor áll vissza a termékenység?
Esély van rá
De százból két nő esetében még e feltételek fennállása mellett is létrejöhet terhesség. A baba féléves kora után pedig különösen sokféle variációval találkozhatunk: van, akinek addig, amíg teljesen be nem fejezi a szoptatást, vissza sem áll a ciklusa. Van, akinél a szilárd ételek bevezetése után még napi 10-12 szoptatás mellett is visszaáll a termékenység. A szoptatás alatt nem is egyszer előfordul az, hogy vérzés még nem is jelentkezik, de peteérésre már sor kerül, és a meglepetés terhesség tényére is csak jó későn derül fény, akár az első magzatmozgásoknak köszönhetően, vagy azért, mert jelentősen megcsappan a termelődő tej mennyisége.
Vagyis mindezt végiggondolva egy dolgot jelenthetünk ki biztosan: hormonálisan is elég sokfélék vagyunk, és ezért a női termékenység alakulása bőven szolgálhat meglepetésekkel.
Hosszú szoptatás – nagyobb korkülönbség?
Eléggé elterjedt nézet, hogy szoptatás alatt nem lehet vagy legalábbis nehéz teherbe esni, noha nagyon sok ilyen eset előfordul napjainkban. Történelmi példákat elemezve egészen biztosan erre a következtetésre juthatnánk. A 18. századi Bajorországban például nem volt szokás szoptatni, ezért egy nő akár hússzor is szült termékeny évei során, és a csecsemőhalandóság a szoptatás hiánya miatt nagyon magas volt.
Napjainkban azonban sok minden változott: sokkal egyenletesebb, jobb a táplálékellátottság, nagyon elterjedt a cumihasználat szoptatott babáknál is, a szilárd táplálékok bevezetése pedig sokszor a szoptatás rovására történik, nem pedig a megszokott gyakoriságú szoptatást kiegészítve, és az anyák csupán kis hányada folytatja a szoptatást kétéves kor után is. A szoptatások számának csökkenése előbb-utóbb a termékenység visszaállásához vezet.
Prolaktin – a termékenység gátja?
Ha egy nőnek állandóan kórosan magas a prolaktinszintje, nagy valószínűséggel csak akkor fog teherbe esni, ha orvosi segítséggel sikerül a prolaktinértékeket csökkenteni. A szülés után a tejtermelésért felelős prolaktin hormon szintje jelentősen megemelkedik, ez vezet a tejbelövelléshez. Ahogy azonban telnek a hetek, e fontos hormon szintje ismét a normális értékhez közelít, és csak a szoptatások idején mutat kiugró értékeket. Ez a magyarázata annak, hogy a szoptatások számának és időtartamának csökkenése esetén visszaállhat a termékenység is. Ha tehát visszaállt már a ciklusod, jó eséllyel a kistestvér is megfoganhat, akár szoptatás mellett. Ha azonban sürget az idő, vedd fontolóra a szoptatások ritkítását!
Minden információ egy helyen a szoptatásról és babatáplálásról