Ha megszületett bennünk az elhatározás, hogy babát szeretnénk, érdemes megismerkednünk a természetes családtervezési módszerekkel. Segítségükkel azonosíthatjuk testünkön a termékenység jeleit, így nagyobb eséllyel érhetjük el célunkat.
Szerző: HelloBaby magazin Családtervezés könyv
Családtervezés alatt a nevével ellentétben nemcsak azt értjük, hogy elkezdünk azon gondolkodni: gyermeket szeretnénk, hanem azt is, hogyan előzzük meg az esetleges nem kívánt teherbe esést. A fogamzásgátlás különböző fajtáit hívják a szakemberek negatív családtervezésnek, a várt és tervezett várandósságot pedig pozitív családtervezésnek. Az utóbbin belül megkülönböztetjük a mennyiségi tervezést, ami a gyermekek számára vonatkozik, valamint a minőségi vagy tudatos családtervezést, aminek lényege a veleszületett rendellenességek, a koraszülés megelőzése, a várandósság óvása.
A családtervezés fogalomkörébe sorolható a teherbe esés előtti genetikai, dietetikai, pszichológiai tanácsadás, a mesterséges megtermékenyítés – pl. inszemináció, IVF –, a fogamzásgátlás – pl. tabletták, óvszerek, spermicid hatású szerek, méhen belüli fogamzásgátló eszközök, sterilizáció, naptármódszer, hőmérőzés, megszakításos szeretkezés –, a művi abortusz, de még az örökbefogadás is.
A program az egykori Országos Gyermekegészségügyi Intézet felügyelete és szakmai útmutatása mellett működött. Jelenleg a legtöbb magánintézményben igénybe vehető a családtervezési szolgáltatás, de államilag fenntartott keretek között is elérhető a program.
Az első, amit érdemes megtenni a baba érkezéséért, a kötöttségek nélküli, legtermészetesebb, hagyományos módszer. Vagyis: bújjunk össze minél gyakrabban a párunkkal és várjuk a gyermekáldást. Ha azonban várat magára az új családtag, akkor érdemes tudatosabban folytatni a babaprojektet.
TERMÉSZETES MÓDSZEREK
Az úgynevezett természetes módszerekhez azért érdemes fordulnunk, ha tervezetten próbálkozunk a teherbe eséssel, mert sem különleges eszközökre, sem orvosokra vagy gyógyszerekre nincs hozzájuk szükség, csak tudatosságra, tervezésre és némi önfegyelemre. A legfőbb közös pontjuk, hogy önmegfigyelésen alapulnak.
Az egyik ilyen természetes módszer a naptármódszer, melynek lényege, hogy figyelni kell az ovulációra – vagyis a tüszőrepedés termékeny időszakára. Meg kell határozni ennek napjait a ciklusban és ekkorra kell időzíteni a nemi érintkezést. Ehhez persze elengedhetetlen a ciklus alapos ismerete, így pár hónapon át érdemes figyelni a test jelzéseire, a menstruáció előtti fizikai és lelki állapotra, a vérzés utáni állapotokra. A peteérés normál esetben a következő menstruáció első napját megelőzően 14 nappal következik be. Ez a szám akkor is irányadó, ha nem az átlagos 28 napos a ciklus, hanem ennél hosszabb vagy rövidebb. A megfigyelés segítségével meghatározható az ovuláció viszonylag pontos időpontja, amikorra a szeretkezéseket a nagyobb siker érdekében időzíteni lehet. Szintén a peteérés időpontjának meghatározására szolgál a hőmérős módszer.
Tehetjük ezt szájban vagy akár a közvetlenül a hüvelyben is. A ciklus első felében néhány tizeddel alacsonyabb hőmérsékletet mutat a hőmérő. Ovuláció idején a hőmérséklet csökken, ezt követően emelkedik – annyira, hogy magasabb a peteérés előtt mérthez képest. Sőt, a ciklus második felében ilyen magasan is marad legalább 8-10 napig.
BILLINGS-MÓDSZER
A Billings-módszer szintén biztonságosan, gyógyszer- és hormonmentes módon segítheti a fogamzást, nagy biztonsággal segíti a fogamzás optimális idejének meghatározását, és így a nem kívánt terhesség elkerülését is. Kidolgozása az ausztrál Billings házaspár nevéhez fűződik. Az 1900-as évek közepén Billingsék rájöttek, hogy a méhnyakban található mirigyek hormon hatására termelt váladéka, a nyák állapotából teljes biztonsággal meghatározhatók a legtermékenyebb napok. Módszerük tudományos hátterét és szabályait később csaknem 1 millió hormonminta feldolgozása után egy klinikai szakorvosokból álló nemzetközi kutatócsoport fogalmazta meg.
A ciklus első szakasza a menstruáció ideje, amely életmódtól, genetikától függően jellemzően 2–7 nap. Mivel a vérzés elfedi a nyákot, amelynek feladata a hímivarsejtek életben tartása, haladásuk, célba juttatásuk segítése, ilyenkor minimális a megtermékenyülés esélye.
A második, úgynevezett száraz időszakban nem, vagy csak minimális mennyiségben termelődik nyák, amely még a következő, nedves periódusban is nagyon kevés és sűrű, ragadós. Ez a két szakasz egy fázisnak tekinthető, a terméketlenség ideje, és akár 2 hétig is eltarthat.
A harmadik, már termékeny fázisban a nyák átalakul, nyúlós lesz, átlátszóbb, tisztább, hígabb, állaga leginkább a nyers tojásfehérjéhez hasonlít. Ez a változás a tüszőrepedés előtt néhány nappal kezdődik. A nyák az ovuláció során, a csúcsnapon lesz a legsíkosabb. A csúcsnap után következő napon ismét ragadóssá, sűrűvé kezd válni, de még nem képez egybe függő, hímivarsejt-kizáró réteget a méhszájon.
A negyedik fázisban már alig termelődik, vagy szinte teljesen eltűnik a nyák, ezért ez a fázis is a
terméketlenségé.
Ahhoz, hogy a méhnyákot megvizsgálhassuk, mutató- és hüvelykujjal kell mintát venni a hüvelynyílásból. Termékeny időszakban a nyák nyúlós, nehezen szakad el, a terméketlen fázisban azonban érezhetően ragadós, és könnyen elszakad, ahogy a két ujj távolodik egymástól. Érdemes naponta többször vizsgálni a váladékot, mert fél nap alatt is sokat változhat az állaga. Aki néhány cikluson át alkalmazza ezt a módszert, olyan rutinra tehet szert, hogy a nyákérzet változásából képes lesz követni a termékenység meglétét, csúcspontját, elmúlását. Sőt az ovuláció, a fogantatás időpontját is könnyebben azonosíthatja, és maga is kiszámíthatja a baba születési idejét, amely a tüszőrepedés napja mínusz 7 nap, plusz 9 hónap.
Megfigyelték azt is, hogy ha a Billings-módszert alkalmazó nő a fogamzóképes időszak elején fogan meg, akkor lánya, ha a közepén-végén, akkor fia születik. Egy tesztelés során 314 fiút akaró párból 310-nek született fiúgyermeke, 97 lányt váróból pedig 90-nek kislánya. A módszert már Magyarországon is szervezett körülmények között lehet tanulni, gyakorolni. A Billings házaspár 1992-ben személyesen hozta létre az Ovulációs Módszer Világszervezetének magyarországi oktatási referenciaközpontját, ahol az oktatás 90-120 perces előadással kezdődik, majd legalább 3 hónapos konzultációsorozattal folytatódik.
A párok egyszeri befektetéssel – a tandíj árával – igényeik, vágyaik szerint egy életen át sikeresen alkalmazhatják a jó fogamzásszabályozás minden kritériumának megfelelő rendszert.
TOVÁBBI LEHETŐSÉGEK
Belevághatunk akár az e könyvben korábban említett családtervezési modell programba is, ami szervezett keretek között működik. A családtervezési program rendszerint védőnői konzultációkból, szakorvosi vizsgálatokból áll. A tervezett megtermékenyülés – a próbálkozás kezdése – előtt minimum 3 hónappal érdemes megkezdeni, illetve akkor, ha 1 év próbálkozás után (természetesen a fogamzásgátlás elhagyása mellett) sem fogant meg baba. Ezt a vizsgálat és konzultációsorozatot nevezzük családtervezési alkalmassági vizsgálatnak. Célja, hogy a szakemberek feltérképezzék azokat a betegségeket, elváltozásokat, amelyek késleltethetik vagy akadályozzák a teherbe esést.
A konzultációkon a szakemberek vizsgálják a kórelőzményeket, a családi anamnézist, az esetleges panaszokat. Ezután például citológiai vizsgálat, vér- és vizeletvizsgálat következik, de genetikai vizsgálatra is sor kerülhet. Ellenőrzik a pajzsmirigyhormon (TSH) koncentrációját a vérben, mert túl alacsony vagy túl magas szintje meddőséget okozhat. Van mód a D-vitamin-szint mérésére – amennyiben túl alacsony, az szintén meddőséghez vezethet. A férfiaknál spermaanalízist is végeznek. Ez azt jelenti, hogy a hímivarsejteket mikroszkóp alatt vizsgálják meg az esetleges eltérések, problémák kiszűréséhez. A vizsgálati eredmények alapján kiderülhet, hogy van-e a pár valamelyik tagjának termékenységet gátló problémája.
A természetes módszereket bárki megpróbálhatja alkalmazni, mivel nem jelentenek veszélyt az egészségre. Orvosi felügyelettel érdemes próbálkozni azonban a teherbe eséssel akkor, ha a leendő anyukának például rendszertelen a menstruációs ciklusa, ha kismedencei gyulladás, hüvelyi fertőzés vagy szexuális úton terjedő betegség áll fenn nála, ha nemrég hagyta abba a hormonális fogamzásgátlást, illetve ha vetélése, esetleg abortusza volt a közelmúltban, vagy ha nem sokkal korábban szült.
Ez az írás a Családtervezés című könyvünkben jelent meg, melybe itt bele is lapozhatsz:
CSALÁDTERVEZÉS könyvünkben minden fontos kérdésre választ adunk a családalapítás előtt állóknak és családbővítést tervezőknek, sok-sok hasznos információval kiegészítve.