Bár Hippokratész már időszámításunk előtt említést tett az álterhességről, a szakemberek a mai napig kutatják, mi lehet a lelki oka ennek a betegségnek, a pseudocyesisnek, és hogy az hogyan befolyásolja a gyermekre kétségbeesetten vágyó nők szervezetének állapotát.
Szerző: Szecsődy Ágota újságíró
Annak a meglehetősen ritka jelenségnek, amikor valaki azt hiszi, hogy terhes, bár nincs rá fizikai bizonyíték, még ma sem ismerik a pontos okát. Feltételezik, hogy egyes pszichikai tényezők „becsapják” a testet és az agyat.
Megtévesztő tünetek
Esetleg spontán vetélésen átesett, gyermekre görcsösen vágyó nők, akik igen gyakran valamely családtagjuk, barátnőjük valódi terhességével egy időben észlelik a “várandósságukat”. Szerencsére ilyesmi 22 ezer várandósságból csak 1–6 esetben fordul elő.
Egy amerikai egyetem pszichiátere beszámolt egy betegéről, aki akkor lett álterhes, amikor a fia barátnője megszülte a kisbabáját. Végső tolófájásai is voltak, hosszan vajúdott, ugyanazt érezte, mint a fia születésekor. A szakember szerint a nő így szeretett volna nagyobb szerepet játszani első unokája világrajövetelében.
Várandós, nem várandós?
Amikor az ovuláció bekövetkezik, a nők teste sárgatesthormon, progeszteron termelésével kezd felkészülni az új élet befogadására, a petesejt beágyazódására. A megemelkedett progeszteronszint fáradtságot, székrekedést, hangulatingadozást okozhat, ezek is a várandósság tipikus jelei lehetnek. Ha azonban nincs megtermékenyített petesejt, viszont túl nagy jelentőséget tulajdonítanak ezeknek a tüneteknek, az akár álterhességhez vezethet. Még az is előfordulhat, hogy a nő pozitív terhességi tesztet produkál, és a tünetek néhány hétig, kilenc hónapig, sőt akár több éven át is jelentkeznek. Olyan extrém esettel is találkoztak a szakemberek, amikor valaki bement a kórházba, mert „beindult a szülés”.
A várandósság megállapításának egyetlen biztos módja az ultrahangvizsgálat, amikor a magzat láthatóvá, a szívhangja hallhatóvá válik. Előfordult, hogy az anyaméhben nem volt magzat, nem hallatszott szívdobogás, az orvos mégis terhességre jellemző szervi elváltozásokat, kitágult méhet, megpuhult méhnyakat látott.
Lelki segítség
Ha bebizonyosodik, hogy a magzat valójában csak a páciens fantáziájában, szívében-lelkében él, és kizárták más betegségek, elváltozások – rák, méhen kívüli terhesség – meglétét, amelyeknek a tünetei nagyon hasonlíthatnak a várandósságéihoz, érdemes szakemberhez fordulni.
A kutatók szerint ezek jellemzően a rossz szociális körülményekkel, a felvilágosítás hiányával, illetve gyermekkori szexuális bántalmazással lehetnek összefüggésben.