Az első hetek legfontosabb feladatai az összehangolódás és a pihenés. Az édesanya teste regenerálódik és a kisbaba igényeire hangolódik. Érdemes az újdonsült anyának jól beosztani az energiáit – azaz minél többet pihenni!
Szerző: HelloBaby magazin
Első hét
A mama
Az anyaság és a vele járó felelősség rengeteg, akár egymásnak teljesen ellentmondó érzést bolygathat meg benned.
Fontos, hogy tudatosítsd magadban: minden emberi kapcsolat kialakulásához időre van szükség, és ez az időmennyiség egyénenként változik. Annak az édesanyának se legyen lelkiismeret-furdalása, aki esetleg az első napokban nem érzi igazán közel magához a kicsinyét, esetleg közömbösen viseltetik iránta, vagy szorong a feladattól.
A baba
Az újszülött megismeri anyukája hangját, illatát és az anyatej ízét, amik örökre belevésődnek.
Csemetéd köldökcsonkja az első egy-két hétben leszárad, és magától le is esik, neked az alapos fertőtlenítésen kívül semmi tennivalód nincs vele.
Második hét
A mama
A szülést követően az anyák nagyjából háromnegyede valamilyen szinten átesik a szülés utáni depresszión. Ez a “baby blues”, amit okozhat az új felelősség terhe, vagy a hirtelen hormonszintváltozás, de kb. két hét után ennek az érzésnek már enyhülnie kell. Amennyiben nem tapasztalsz pozitív változást, ne szégyelld, fordulj orvoshoz! Lehet, hogy szakszerű segítségre van szükséged!
A baba
Az érzékeny bababőrön az esetleges sárgaság után egyéb foltokat, apró pattanásokat is észrevehetsz. Ezek a kiütések az anyatejtől vannak, egy időre csökkentsd vagy teljesen kerüld a tehéntej, illetve a csípős, fűszeres ételek fogyasztását. Továbbra sem vágyik másra: anyatejre és ölelésre – ebből a két dologból biztosíts neki bőven!
Harmadik hét
A mama
Már egészen gyakorlott vagy a szoptatásban és akár a fejésben is. Ahogy már bizonyára észrevetted, minél többet szoptatsz és fejsz, annál több tejed lesz. Sőt, ha a mélyhűtőbe is tudsz spájzolni belőle, akár családod is besegíthet az etetésbe, és te olyankor lophatsz magadnak pár órát a pihenésre, olvasásra, esetleg barátnőzésre. Igyekezz az otthoni teendőkre és egyéb feladatokra segítséget találni, a felmosás megvár, a főzést oldjátok meg másképp… Te és kisbabád minden bizonnyal már összeszokott párossá váltatok az étkezések során.
A baba
A kezdeti időszakban a pici a nap nagy részét alvással tölti, bár sokszor úgy érezzük a sírás és az altatás tölti ki a nap nagyját. A nyugalmas órákban az anya is megpróbálhat töltődni, pihenni. Nyilván minden csecsemő különböző, de ebben az időszakban már az a csoda is megtörténhet, hogy az egész éjszakát is átalussza! De nem ez a realitás, ne várj túl sokat! Fontos, hogy légy türelmes (semmi nem tart örökké) és, ha egy mód van rá, kérj segítséget!
LÉPÉSRŐL-LÉPÉSRE Könyvünkben a gyermek fizikai, érzelmi és értelmi fejlődés útját követjük nyomon a születéstől egészen 6 éves korig