Elég csak meghallani, és máris vakarózni kezdesz! Esetleg gyerekkori emlékek is felelevenednek: belép a védőnő az osztályterem ajtaján, és abban a pillanatban mindenki olyan viszketést érez a fejbőrén, mintha seregnyi tetű kezdett volna vérszívásba egyszerre a fején. Szerencsére ez csak az agyunk játéka az érzéseinkkel. De mi is az, amit valóban fontos tudni a tetvekről?
Petrik Zita védőnő írása
Az emberekkel is közelebbi kapcsolatot fenntartó tetvek közül részletesen csak a fejtetűről lesz most szó. Azt azonban érdemes tudni, hogy ruhatetvek és lapos tetvek is előfordulhatnak környezetűnkben. A ruhatetvek a fejlett országokban jellemzően a rossz higiénés körülmények között élő, zsúfolt közösségekben fordulhatnak elő. A múlt század feléig bizonyos járványok kialakulásáért is feleltek, mert nem csak közvetlen érintkezés útján fertőznek, hanem vándorolnak is. A lapostetű szeméremszőrzetben, illetve az egyéb testszőrzetekben fordulhat elő. Míg a ruhatetű gyorsan fertőz, ruhán, használati tárgyakon, kárpitozott üléseken keresztül is, addig a lapostetű jellemzően nemi érintkezéssel, vagy nagyon szoros testi kapcsolattal tud csak fertőzni.
Fejtetű
A fejtetű két rokonához képest valahol középen áll. Aktívan nem vándorol, de nem is kell olyan szoros kontaktus a fejtetűvel való fertőződéshez, mint a lapostetvek esetén.
De bizonyos használati tárgyakkal (fésű, hajkefe, sapka) is szert lehet tenni az apró élősködőkre, amennyiben nem csak a sajátját használja valaki. Ezért egyértelműnek tűnik, hogy az egyik megelőzési mód, ha nem használja senki sem más fésűjét, sapkáját. Viszont a gyermekek között óhatatlanul előfordul, hogy összeér a fejük. Így aztán a szülőkre hárul a nagy mértékű fertőződés megelőzése. Ez pedig kizárólag a gyermekek hajának rendszeres átvizsgálásával valósítható meg.
Mit keressünk a hajban és fejbőrön?
A tetvek több állapotban találhatók meg a hajban, az egészen apró, nagyjából 0,5-1 mm-es serkéktől a 2,5-4,5 mm-es teljesen kifejlett tetvekig. A serkék helyhez kötötten, jellemzően a hajszálak tövéhez képest 6 mm-en belül találhatóak, amikor azt oda egy élő tetű szaporodás céljából remek kötőanyaggal ellátva lerakja.
A serkékből 5-8 nap után kelnek ki az első lárvák, melyek színe a szürkés-világossárgától a pirosas színen keresztül a feketésig változhat. Ezek a lények több lárva állapoton áthaladva 7-12 nap múlva válnak kifejlett tetvekké. A kifejlett példány már 1-5 nap múlva szaporodóképes! Olyannyira, hogy napi 40-200 serke lerakására képes. Ez a szaporodási tempó jól mutatja, hogy résen kell lenni, nehogy egyetlen kósza tetű durván elszaporodjon. Már csak azért se, mert a serke állapoton kívül a lárvák napi 6-12 alkalommal vérszívással táplálkoznak, ez okozza a rendkívül erős viszketést.
Mi a teendő a serkékkel és a tetvekkel?
A válasz egyszerű: A kezelést azonnal el kell kezdeni. Jogos kérdés, hogy mivel? A patikában többféle szert lehet találni. Kaphatóak úgynevezett kémiai úton és fizikai úton ható készítmények. Míg az előbbiek általában olcsóbbak, addig az utóbbiak jellemzően kicsit drágábbak. Az egész család kezelése tízezres nagyságrendű kiadást jelenthet! Érzékeny bőrűeknél a fizikailag ható szerek szoktak kevésbé allergiás reakciót okozni. Fontos, hogy bármilyen szert is választunk a kezelésre, a használati utasítását be kell tartani mind a kezelés idejét, mind a kezelés megfelelő időben való ismétlését illetően. A másik nagyon fontos dolog, hogy a kezelés ELENGEDHETETLEN része a gyermek fejének nagyon jó megvilágítás melletti, alapos, többszöri, tincsenkénti átnézése, és a serkék egyenként történő eltávolítása. Ebben segíthet egy nagyon sűrű fogú serkefésű, de ez sem helyettesíti az egész haj átvizsgálását. Mivel ez elég fárasztó tevékenység, érdemes egy-két nap múlva megismételni a műveletet. A kezelés ismétlése pedig az adott szer használati utasításának megfelelően történjen. Az eddig felsoroltakon kívül kapható tetűirtó sampon, tetű távoltartó permet és elektromos tetűirtó fésű is. A hatékonyságukkal kapcsolatban változatos tapasztalatokról számoltak be a szülők.
Szülői teendők
- A gyermek fejének átvizsgálása hetente a tetűmentes időszakokban, akkor ha éppen előfordul tetvesség a közösségben, akkor naponta, kétnapota.
- Esetleges megelőző (távoltartó) kezelés. Erre már többféle, például illóolajos szer is kapható a patikákban.
- Fertőződés esetén kezelés megfelelő tetűírtó szerrel és a serkék eltávolítása.
- Amennyiben az óvodában/iskolában észlelték a gyermek fejtetvességét, akkor az iskolából küldött nyomtatványon kell nyilatkozni a kezelés megtörténtéről.
- Az érintett használati tárgyak (hajkefe, fésű, sapka, ágynemű) megfelelő kezelése, bár a fejtetű csak nagyon rövid ideig él meg a fejbőrön kívül.
- A kezelés ismétlése a tetűirtószer használati utasításának megfelelően.
Tévhitek
- „Festett hajba nem megy a tetű.”
A tetvek nem válogatósak. Vérszívók lévén nem nagyon érdekli őket, hogy a hajszál maga festett, vagy sem.
- „A fejtetű csak a tiszta hajat szereti.” (De ennek az ellentettje is el szokott hangzani.)
A valóság: A tetű szociálisan nem érzékeny. Ugyanolyan lelkesedéssel megy az ápolt és az ápolatlan hajba is.
- „B6 vitamin szedése esetén nem várható fejtetvesség.”
A tapasztalatok alapján sajnos ez nem igaz.
- „Csak iskolában/óvodában kaphatja el a gyermek a fejtetvességet.”
Helyi közösségben, családban, zsúfolt járműveken ugyanúgy elkapható a tetvesség. Viszont a szülők odafigyelése erre a problémára a tanévben nagyobb, ezért tanévben gyakrabban érzékelik a problémát. A szülők, felnőtt családtagok fejét is ellenőrizni kell, a tetvek nem csak a gyerekeket szeretik.
- „Csecsemők nem kaphatják el a fejtetvességet.”
Mivel a csecsemők haja általában nagyon rövid, és a tetvek 2 mm-nél rövidebb hajba nem tudnak megtelepedni, ezért valóban, kicsi az esély, hogy elkapja. De egy hosszabb, dúsabb megáldott, közöségbe járó testvérrel megáldott csecsemő esetén nem elképzelhetetlen a fertőződés.
Ne titkold!
A tetvesség ősrégi, kellemetlen probléma, de kezelhető.
Ezért beszéljünk a problémáról, jelezzük a többi szülőnek a fokozott odafigyelés, fej átnézés szükségességét. Így kímélhetjük meg a gyermeket a vakarózástól, magunkat a tetemes időráfordítástól és pénzköltéstől.
Ajánljuk még a témában: