A kisbabák fejbőrén nagyon gyakran alakul ki koszmó. Legtöbbször ártalmatlan jelenségről van szó. Ráadásul a koszmó elnevezésnek a koszhoz valójában semmi köze!
Hogy néz ki?
Egy-két éves korra legtöbbször el is tűnik, az iskolás kor eléréséig azonban még a legmakacsabb esetekben is megszűnik.
Amikor ártalmatlan
A bőrgyógyászok többsége ártalmatlan jelenségnek tekinti, ami nem igényel különösebb kezelést. Nem tisztázott, hogy pontosan mi okozza. Fontos tudni, hogy nem allergiás eredetű bőr elváltozásról van szó. Feltételeznek a háttérben anyai hormonális hatást, alkati érzékenységet, allergiás reakciót, gombás fertőzésre adott bőrreakciót. A szülők többségét azonban zavarja a baba pelyhező hajacskája alól előtünedező, olykor piszoknak tűnő folt, ezért számos praktikával próbálkoznak eltüntetésére.
Az olajozás után várni kell egy-két órát, majd vattapamaccsal finoman letörölhetők az olaj segítségével fellazított, elhalt hámfoszlányok. A letörölgetést követően meg kell mosni a baba haját, mégpedig olyan samponnal, amely legfeljebb természetes illatanyagot tartalmaz. Az olajos kezelés után a baba fejbőre egy ideig szép tisztának, sértetlennek tűnik, ám a koszmó egy bizonyos időszakon belül kiújul. Az olajos kezelés, letörölgetés azonban biztosan ártalmatlan, kíméletes, a természetes, jó minőségű olajok pedig táplálják a baba fejbőrét, segítenek megakadályozni a bőr kiszáradását.
Árusítanak kifejezetten koszmó ellen ajánlott babasamponokat is. Ezt csak pár percig kell a baba fején hagyni fürdés közben, majd alaposan leöblíteni.
Amikor komolyabb bőrbetegségről van szó
Előfordul, hogy a kezdetben koszmónak tartott bőrelváltozás egyre gyorsabban és egyre nagyobb felületen terjed el, megjelenik a baba arcán, homlokán, fülén, és a baba elég látványosan szenved tőle, szemlátomást viszket a bőre, amit minden úton-módon vakarni, dörzsölgetni próbál.
A bőr az érintett helyeken berepedezhet, váladékozhat, felülfertőződhet.
Ritkábban megjelenhet a végtagokon, a hajlatokban és ritkán a törzsön is. Ennek házi kezelésével nem érdemes kísérletezni, mert a piszkálás, dörzsölés a bőr fokozott sérülékenysége miatt repedések, sebek kialakulásához vezet. Kezelése a bőrgyógyász feladata.
Végül, de nem utolsó sorban: a kevesebb több! Használjunk kevés szert: fürdetőt, testápolót, krémeket. Törekedjünk arra, hogy minél kevesebb mesterséges anyaggal találkozzon a kicsi. Vigyázzunk minél jobban a kisbabánk finom, érzékeny bőrére!
Ajánljuk még a témában:
Ajánljunk új kiadványunkat a Gyermekbetegségek című szakkönyvet, melyben helyet kapott a babaápolás is!