Bár az üzletekben már október elején megjelennek a karácsonyi vásárlásra buzdító reklámok és dekorációk, meg kell fognunk a gyeplőt, körül kell néznünk, és tudatosan megálljt kell parancsolnunk a vágyainknak. Hiszen ha az emberiség továbbra is abban az ütemben fogyaszt, ahogyan az utóbbi évtizedekben, unokáink már nem fogják látni azt a csodálatos fajgazdagságot és természeti szépséget, amiben mi még felnőhettünk.
Szerző: Kovács-Mihócza Orsolya blogger, Barangoló család
Hosszú távon akár a világ létezése múlhat rajtunk és mai döntéseinken, tehát hatalmas felelősségünk van fogyasztásaink meggondolásával és szokásaink megváltoztatásával kapcsolatban. Szülőként különösen, hiszen mi mutatunk példát a gyerekeinknek. Ez azonban nehéz dolog, mert minden arra sarkall bennünket, hogy fogyasszunk, költsük a pénzünket tárgyakra, akár olyanokra is, amelyekre valójában semmi szükségünk. Mindez még inkább igaz a karácsony előtti időszakra. Mit tehetünk?
Tudatosan átgondolt ajándékozás
Az egyik irány, amely felé elmozdulhatunk, hogy nem vásárolunk összevissza, s különösen nem rendelünk messziről mindenféle kacatot, tárgyi ajándékot a gyerekeknek és egymásnak – csak hogy adjunk valamit, mert így szokás. Mi már évekkel ezelőtt megbeszéltük a kiterjedtebb nagy családunkkal, hogy minőségi együtt töltött időnket gazdagítjuk az ünnepi meglepetésekkel: színház- és koncertjegyeket, élményfürdő-belépőket, túra- vagy sétabónokat, szálláskuponokat, látogatóközpontokba szervezett kirándulásokat adunk-kapunk ajándékba. Amennyiben valaki épp nehezebb időszakban van, és anyagilag még ezt sem tudja vállalni, sebaj, akár egy kedves, személyes képekből összeállított falinaptár is egész évre megörvendezteti a megajándékozottat.
Ha mégis tárgyi ajándékozásra kerül sor, akkor nálunk azokat előre egyeztetik a felnőttek (egymásnak nem is adunk, csak a gyerekeknek), egyrészt azért, hogy ne legyen ismétlődés, másrészt azért, hogy valóban hasznos, valóban megfelelő ajándék érkezzen, a megfelelő méretben és színben.
Az ünnep nem a tárgyakról és nem az ajándékról szól, hanem az együttlét öröméről – legalábbis számunkra.
Ez azért is praktikus megoldás, mert anyagilag sem lenne bírható a „mindenki mindenkinek ad” elv; teljesen felesleges lenne egy szokás miatt vállalhatatlan anyagi költségekbe vernünk magunkat. Sokan abba sem gondolnak bele, hogy ha adnak, mondjuk, egy óriási plüssállatot valamelyik gyereknek, hová teszi azt a család. Mit kezdenek vele? (Hány történetet hallottam már az azonnali kidobásra ítélt játékszörnyekről!)
Pénztárca- és környezetbarát csomagolás
Ha „fenntarthatóan” gondolkodunk, azzal nemcsak a bolygónknak teszünk jót, de a pénztárcánknak is. Tapasztalatból beszélek, ugyanis mi már több mint egy évtizede csomagolunk „nem hagyományosan”! A gyerekek ajándékait (amelyek tehát maximum társasjátékok, könyvek, szükséges szép ruhák, esetleg cipők, kiegészítő darabok építőjátékokhoz stb.) mi a klasszikus barna, jól ismert olcsó csomagolópapírral borítjuk be, és azt legfeljebb rajzzal díszítjük vagy dekorcsíkot ragasztunk rá. Így egy az egyben mehet a papírhulladékba, készen a visszaforgatásra. Sőt, ha teljesen szennyeződésmentes, még komposztálható is, vagy kályhába tehető gyújtósként.
Találkoztam már azzal a szokással is, hogy egy családban mindig ugyanazokat a textildarabokat használják az ajándékcsomagoláshoz. Nem kell ragasztó, se papír, csak beborítják, letakarják a játékokat az anyagokkal, majd ugyanezeket szó szerint minden évben újra és újra hasznosítják. Így néhány szép maradék textildarabbal éveken keresztül dekorálhatók a fa alá kerülő meglepetések.
Tervezés a konyhában
Őszintén bevallom: én nem szoktam nagy feneket keríteni a karácsonyi vacsorának. Egyszerű, könnyen elkészíthető, „sütőbe betolós” ételeket szoktam választani, melyek nagy részét már akár előző nap vagy aznap délelőtt meg tudom csinálni. Így az este folyamán már tényleg csak egy sütésre van szükség – amit elvégez helyettem a gép. A kacsacombot például nagyon szereti a családunk, és ez zsírjában akár napokon át jól eláll egy öntöttvas lábasban. (Olcsóbb, ha már ősszel beszerzem, amikor akciós, és lefagyasztom, mint ha az ünnepek előtt, frissen szerezném be aranyáron.)
A köret, a saláta készítéséhez a család apraja is befogható, különösen ha zenét vagy hangoskönyvet hallgatunk közben – ezzel ráadásul máris megvan egy közös családi program. A desszert megalkotását az idén már a nagyobb gyerekeimre bízhatom, akik örömmel sürgölődnek a konyhában – nélkülem. Persze nincs karácsony bejgli nélkül: én bizony már napokkal előbb megsütöm, és be- csomagolva a teraszon tároljuk a rudakat. Bármikor elővehetők, ha betoppan egy vendég.
Nagy adag töltött káposztát is szoktam főzni előzetesen – ez a záloga a valódi karácsonyi pihenésnek, ugyanis a családos ünneplés után feltétlenül betervezünk 1-2 nap igazi punnyadást, amire testnek, léleknek egyaránt szüksége van. Na, ilyenkor kiváló ebéd a melegíteni való töltött káposzta! Alapanyagokat szívesen vásárolok olyan termelőtől, aki a lakhelyünkhöz közel termel, így kevesebb üzemanyagot puffogtat el, míg odaér hozzánk. Közülük sokan még nagycsaládos kedvezményt is adnak – mi a nálunk működő helyi egyesületben igen gyakran élvezhetjük ezeket a közös vásárlásokat egyesületi önkénteseinknek köszönhetően.
Egyszerű, olcsó, de szeretettel tálalt finomságokkal és kedves gesztusokkal is meg lehet teremteni az ünnep melegét!
Szeretnél környezettudatosabban élni, vásárolni, főzni, takarítani? Környezettudatos tippeket találsz ÖKO különszámunkban!
WEBSHOP