A kicsik többségének ez lesz az első találkozása a közösségbe járással, s annak valamennyi újdonságával, kihívásával és örömével. A legtöbb oviban tartanak szülői értekezletet az újoncoknak, ezért itt csak néhány, kevésbé gyakran emlegetett szempontra hívjuk fel a figyelmet.
W. Ungváry Renáta írása
Könnyítsd meg az életét!
Otthon talán észre sem veszed, mennyi mindenben segítesz neki. Öltözködés, cipőkötés, popsitörlés, evés. Az ugyan nem igaz, hogy az oviban mindezeket egy csapásra egyedül kell véghez vinnie, de azért némi önállóságot elvárnak. Ezért adj rá olyan ruhákat, amelyeket könnyen tud fel-le tolni, kibújni belőle. Gumis derék, nem gombolós fölsők és ruhák, mindebből akár több váltás a jól megkülönböztethető, több zsebes ovis zsákba. Gyakoroljátok otthon nyugalomban a popsitörlést, orrfújást, és azt is, hogyan szóljon, ha nem boldogul egyedül.
Válasszatok jó benti cipőt!
Gondolj bele, hogy ez lesz az, amit minden hétköznapon, több órán át viselni fog, vagyis a nap legnagyobb részében. Ezért is meglepő, hogy éppen ovis cipőnek küldenek be a szülők vacak, rossz állapotú, olcsó belebújós papucsokat, cipőcskéket. Pont erre a célra kellene a legigényesebb darabokat kiválasztani! Olyat, amely természetes anyagokból készült, nem izzad bele a láb, és a talp kiképzése is elősegíti az egészséges lábtartást, kényelmes járást. Jó megoldás lehet egy ilyen feltételeknek megfelelő szandál, amely tépőzárral működik. A cipőkötést úgyis később fogja megtanulni a kicsi, inkább az óvoda vége felé.
Mi legyen a saját játékokkal?
Célszerű idejében tisztázni az óvónőkkel, vihet-e magával kedvenc játékot. Sok gyereket megnyugtat, ha az eleinte idegen és zűrzavaros viszonyok közepette valami saját, szeretett játékba „kapaszkodhat”, azzal alhat. Az óvodában azonban másfelől nincs helye a saját játékok féltékeny őrzésének, hiszen éppen annak jött el az ideje, hogy megtanuljon osztozkodni, megegyezni, kompromisszumokat kötni, közösen játszani. Ez csupa új képesség, amit igen fontos elsajátítani, és ezt a folyamatot csak akadályozná a saját játékokhoz való ragaszkodás, és a sírás akkor, ha a játék megsérül vagy tönkremegy. Jó kompromisszum lehet, ha minden gyerekre érvényes szabályként a saját játékot a délutáni alváshoz lehet elővenni.
Mit fog enni?
Igazolt ételallergia esetén az óvodának kell speciális étrendet biztosítania, ahogy erről a HelloBaby! magazinban korábban már tudósítottunk. Az otthonról vitt étel melegítésétől legtöbb helyen elzárkóznak. Az óvodai étrenddel a legnagyobb gond az szokott lenni, hogy alig tartalmaz gyümölcsöt. Ezért, ha az oviban még nem szokás, javasolhatod a szülőknek, hogy felváltva vigyetek be egy-egy tál gyümölcs salátát a gyerekeknek. Ez csupán annyit jelent, hogy a megfelelő méretűre feldarabolt, friss, fogyasztásra kész gyümölcsöt beszállítod aznap, amikor ti kerültök sorra, az óvónők pedig kiadják a gyerekeknek tízóraira. Egyáltalán nem jó ötlet szülinapokra tortát, süteményt beküldeni. Egyrészt nem biztos, hogy minden gyerek ehet belőle, előfordulhat, hogy megromlik, ráadásul nem is túl jó ötlet az édességek fogyasztását erőltetni minden lehetséges alkalommal. Légy találékony, javasolj valami mást, ebben biztosan az óvónők is tudnak segíteni!
És végül: állj hozzá örömmel és nyitottan, ezzel segítheted elő leginkább a gyerek beilleszkedését! Mesélj neki saját ovis éveidről, a jeledről, az ovis társakról, a pici vécékről! Így ő is izgatottan, örömmel kezd bele az első nagy közösségi kalandba!
Megjelent a HelloBaby! magazin 2016. augusztus-szeptemberi számában. Legyél Te is előfizetőnk!